Loxon 2%

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Loxon 2% but. 60 ml, płyn na skórę

Minoxidil

35.99 zł 2019-04-05

Działanie

Minoksydyl pobudza porost włosów w łysieniu typu androgenowego u kobiet i u mężczyzn. Odwraca lub hamuje miniaturyzację mieszków włosowych, działa silnie pobudzająco na namnażanie się komórek mieszków w fazie wzrostu. Zahamowanie wypadania włosów stwierdzono w 2. miesiącu stosowania, porost włosów rozpoczyna się przeważnie po 4 mies. leczenia preparatem 2%. Maksymalny efekt uzyskuje się po ok. 12 mies. systematycznego stosowania, a wyniki leczenia w znacznym stopniu są uzależnione od systematycznego stosowania leku i indywidualnych cech pacjenta. Minoksydyl w bardzo niewielkim stopniu wchłania się przez nieuszkodzoną skórę do krwiobiegu. Wchłanianie może być zwiększone w przypadku częstszego niż zalecane stosowania leku, stosowania większej dawki oraz w razie obniżonej funkcji ochronnej warstwy rogowej naskórka.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli: 1 ml (ok. 10 rozpyleń) płynu rozprowadzić w miejscu łysienia i wmasować w skórę (najczęściej szczyt głowy i zakola czołowe), stosować 2 razy na dobę. Nie przekraczać dawki 2 ml płynu na dobę. Porost włosów rozpoczyna się po ok. 4 mies. stosowania. Leczenie należy przerwać, jeśli poprawa nie nastąpi po 1 roku stosowania. Lek nie jest przeznaczony dla osób w wieku 65 lat. Po nałożeniu płynu na skórę głowy dokładnie umyć ręce.

Wskazania

Leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn i kobiet.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadciśnienie tętnicze.

Środki ostrożności

Nie należy stosować leku na uszkodzoną skórę (stan zapalny, łuszczyca), oraz na ogoloną skórę głowy. Leku nie należy stosować w czasie stosowania innych preparatów podawanych miejscowo. Leki stosowane miejscowo, takie jak kortykosteroidy, tretynoina, ditranol oraz wazelina mogą zmieniać właściwości ochronne warstwy rogowej naskórka, co prowadzić może do zwiększonego wchłaniania minoksydylu do krwi i jego działania ogólnego. Należy przerwać stosowanie leku w przypadku wystąpienia niedociśnienia, bólu w klatce piersiowej, przyspieszonej akcji serca, omdleń, zawrotów głowy, obrzęku kończyn. W przypadku trwałego zaczerwienienia skóry głowy lub podrażnienia należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Pacjenci z chorobami układu krążenia lub zaburzeniami rytmu serca przed rozpoczęciem leczenia powinny zasięgnąć porady lekarza. Na początku leczenia (zwykle 2-6 tyg.) wystąpić może wzmożona utrata włosów. Jeśli wzmożona utrata włosów utrzymuje się powyżej 2 tyg. i należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Preparat zawiera alkohol, który może działać drażniąco na błony śluzowe oraz oczy; w przypadku przedostania się preparatu do oka należy dokładnie przemyć je wodą. Należy unikać wdychania preparatu.

Niepożądane działanie

Rzadko: przypadki niedociśnienia, reakcje skórne, takie jak podrażnienie skóry i świąd, nadmierne owłosienie (w tym pojawienie się zarostu na twarzy kobiet), miejscowy rumień, wysuszenie/łuszczenie się skóry głowy oraz zwiększenie liczby traconych włosów. Częstość nieznana: reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Loxon 2%, cena 100% 35.99 zł

Preparat zawiera substancję: Minoxidil

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."