Loratan

1 kaps. zawiera 10 mg loratadyny; 5 ml syropu zawiera 5 mg loratadyny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Loratan but. 125 ml, syrop

Loratadine

12.42 zł 2019-04-05

Działanie

Trójpierścieniowy lek przeciwhistaminowy drugiej generacji, blokujący wybiórczo obwodowe receptory H1. Słabo przenika do o.u.n, nie wykazuje istotnego klinicznie działania sedatywnego i przeciwcholinergicznego. Po podaniu doustnym szybko i dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Jest w znacznym stopniu metabolizowany w procesie pierwszego przejścia przez wątrobę, głównie z udziałem CYP3A4 i CYP2D6. Główny metabolit - desloratadyna (DCL) - jest czynny farmakologicznie. Maksymalne stężenie loratadyny w surowicy występuje po 1-1,5 h, a DCL po 1,5-3,7 h. Loratadyna wiąże się z białkami osocza w 97-99%, a DCL w 73-76%. Średni T0,5 leku wynosi 8,4 h (3-20 h), głównego metabolitu - 28 h (8,8-92 h). Loratadyna i jej metabolity są wydalane zarówno z moczem (ok. 40%), jak i z kałem (ok. 42%).

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: 10 mg raz na dobę; dzieci 3-12 rż.: 5 mg (5 ml syropu) raz na dobę (o mc. poniżej 30 kg) lub 10 mg raz na dobę (o mc. powyżej 30 kg). U dorosłych i dzieci o mc. >30 kg z niewydolnością wątroby leczenie rozpoczyna się od dawki 10 mg co drugi dzień, dzieciom o mc. ≤ 30 kg 5 mg (5 ml syropu) co drugi dzień. Preparat stosować niezależnie od posiłków.

Wskazania

Objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na loratadynę lub pozostałe składniki preparatu. Ciąża. Dzieci do ukończenia 2 rż.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby. Preparat w postaci kapsułek zawiera sorbitol - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Preparat w postaci syropu zawiera sacharozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Niepożądane działanie

Często: senność, ból głowy, nerwowość, zmęczenie. Niezbyt często: bezsenność, zwiększenie łaknienia. Bardzo rzadko: zawroty głowy, tachykardia, kołatanie serca, nudności, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie błony śluzowej żołądka, nieprawidłowa czynność wątroby, wysypka skórna, łysienie, reakcje anafilaktyczne.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Należy przerwać stosowanie leku co najmniej 48 h przed planowanym wykonaniem skórnych testów alergicznych. Preparat może powodować senność, przez co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie urządzeń mechanicznych. Preparat w postaci kapsułek ze względu na zawartość barwnika - czerwieni koszenilowej może powodować reakcje alergiczne.

Cena

Loratan, cena 100% 12.42 zł

Preparat zawiera substancję: Loratadine

Lek refundowany: TAK
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."