Ketotifen Hasco

5 ml syropu zawiera 1 mg ketotyfenu w postaci wodorofumaranu ketotyfenu. Preparat zawiera sacharozę i sorbitol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ketotifen Hasco but. 100 ml, syrop

Ketotifen

7.06 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwhistaminowy, wiążący receptory histaminowe H1. Hamuje uwalnianie mediatorów reakcji alergicznej z komórek tucznych, granulocytów zasadochłonnych oraz z tkanki płucnej. Zmniejsza nadreaktywność oskrzeli, co prowadzi do zmniejszenia częstotliwości oraz osłabienia napadów astmatycznych. Ketotyfen wchłania się z przewodu pokarmowego w 80-90%. Z białkami osocza wiąże się w około 75%. T0,5 we krwi wynosi 3-5 h. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem głównie w postaci nieczynnych metabolitów.

Dawkowanie

Doustnie. Dzieci 7 mż.- 3 lat: 0,25 ml (0,05 mg ketotyfenu)/kg mc. 2 razy na dobę, rano i wieczorem, podczas posiłku. Nie stosować więcej niż 2,5 ml 2 razy na dobę. Dzieci powyżej 3 lat i dorośli: 5 ml 2 razy na dobę, rano i wieczorem, podczas posiłku. U pacjentów wrażliwych na działanie sedatywne ketotyfenu, zaleca się powolne zwiększanie dawki przez pierwszy tydz. leczenia, rozpoczynając od 2,5 ml 2 razy na dobę, następnie zwiększając do osiągnięcia pełnej dawki leczniczej. W zapobieganiu astmie oskrzelowej leczenie może trwać kilka tygodni.

Wskazania

Zapobieganie astmie oskrzelowej oraz objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek. Preparat nie jest skuteczny w przerywaniu napadu astmy oskrzelowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ketotyfen lub pozostałe składniki preparatu. Jednoczesne stosowanie doustnych leków przeciwcukrzycowych.

Środki ostrożności

Na początku leczenia nie należy przerywać przyjmowania innych leków przeciwastmatycznych, szczególnie preparatów steroidowych (kortykosteroidy o działaniu ogólnym) i hormonu adrenokortykotropowego, ze względu na możliwość wystąpienia niewydolności nadnerczy. Należy zachować ostrożność u pacjentów z padaczką w wywiadzie (ryzyko wystąpienia drgawek). Preparat należy odstawiać stopniowo przez okres 2-4 tyg. oraz liczyć się z nawrotem astmy. Ze względu na zawartość sacharozy i sorbitolu, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Preparat zawiera również parahydroksybenzoesan propylu i metylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Często: pobudzenie, drażliwość, bezsenność, nerwowość - obserwowano głównie u dzieci. Niezbyt często: zapalenie pęcherza moczowego; zawroty głowy; suchość błony śluzowej jamy ustnej. Rzadko: zwiększenie masy ciała; uspokojenie polekowe. Bardzo rzadko: drgawki, zapalenie wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, ciężkie reakcje skórne. Uspokojenie polekowe, suchość błony śluzowej jamy ustnej oraz zawroty głowy mogą wystąpić na początku stosowania preparatu, zwykle jednak przemijają podczas dalszego leczenia.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności. Ze względu na przenikanie ketotyfenu do mleka matki, kobiety przyjmujące ketotyfen nie powinny karmić piersią.

Uwagi

Preparat należy odstawić na 3-4 dni przed wykonaniem testów alergicznych. Podczas pierwszych dni stosowania leku reakcje mogą ulec spowolnieniu, w związku z tym, nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń do czasu poznania indywidualnej reakcji na lek.

Interakcje

Ketotyfen może nasilać działanie leków hamujących czynność o.u.n. (uspokajających, nasennych), leków przeciwhistaminowych i alkoholu. Jednoczesne stosowanie z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi może spowodować zmniejszenie liczby płytek krwi.

Cena

Ketotifen Hasco, cena 100% 7.06 zł

Preparat zawiera substancję: Ketotifen

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."