Juvit Multi

1 ml roztworu (około 27 kropli): 5000 j.m. retynolu palmitynian (witamina A), 1000 j.m. cholekalcyferolu (witamina D3), 4,0 mg all-rac-α-tokoferylu octanu (witamina E), 2,0 mg chlorowodorku  tiaminy (witamina B1), 0,8 mg fosforanu sodowego ryboflawiny (witamina B2), 4,0 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6), 30,0 mg nikotynamidu (witamina PP), 10,0 mg deksopantenolu, 100,0 mg kwasu askorbowego (witamina C).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Juvit Multi but. 10 ml, krople doustne, roztw.

Vitamins

14.36 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat wielowitaminowy dla dzieci. Zawarte w preparacie witaminy C i E uczestniczą w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek. Witamina C wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju chrząstki, kości i zębów. Witamina E wpływa na układ krwionośny, czynność układu nerwowego i mięśni. Witamina A odgrywa istotną rolę w procesie widzenia, jest niezbędna w procesie wzrostu, a także w budowie i czynności nabłonka skóry oraz błony śluzowej. Witamina D reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową ustroju i utrzymuje równowagę dynamiczną pierwiastków, będących głównymi składnikami mineralnymi kości. Witaminy z grupy B oraz witamina PP są koenzymami wielu enzymów biorących udział w różnorodnych przemianach komórkowych. Ich niedobór wywołuje zaburzenia wzrostu, zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej i skóry, upośledza proces widzenia zmierzchowego oraz może powodować zapalenia wielonerwowe. Substancje czynne zawarte w preparacie są wchłaniane w górnych odcinkach jelita cienkiego. Wchłanianie witamin rozpuszczalnych w wodzie odbywa się na zasadzie transportu biernego (witaminy B, PP, C i deksopantenolu). Wchłanianie witamin A i E z przewodu pokarmowego zależy od obecności żółci (kwasów żółciowych) i prawidłowej pracy trzustki. Witamina E rozpuszczona w tłuszczach pokarmowych jest razem z nimi emulgowana przez żółć i wchłaniana w nabłonku jelitowym. Witamina D3 wchłania się dobrze w jelicie cienkim. W procesie wchłaniania tej witaminy niezbędne są kwasy żółciowe. Witaminy B, PP, C i deksopantenol nie kumulują się w organizmie, poza witaminą B6, która jest magazynowana w wątrobie. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, E, D3) kumulują się w organizmie. Retynol jest magazynowany w wątrobie. Witamina E przechodzi z jelita cienkiego drogą limfatyczną wraz z chylomikronami do krwi, gdzie zostaje wbudowana do β-lipoprotein osocza. Witamina D3 jest magazynowana w tkance tłuszczowej i mięśniowej. Eliminacja witamin rozpuszczalnych w wodzie w postaci niezmienionej lub w postaci metabolitów odbywa się przede wszystkim z moczem. Metabolity witaminy A są wydalane z kałem i moczem. Witamina E jest wydalana z moczem w postaci metabolitów: glukuronianów i γ-laktonów kwasu tokoferolowego, ale w większości (ok. 70%) powoli wydala się z żółcią. Witamina D3 wydalana jest z kałem i w małej ilości z moczem.

Dawkowanie

Doustnie. Dzieci w wieku 7-14 lat: 8-9 kropli na dobę. Dzieci w wieku 1-6 lat: 6-7 kropli na dobę. Niemowlęta: 3-5 kropli na dobę. Niemowlętom i małym dzieciom preparat można podawać w łyżce napoju lub z pokarmem.

Wskazania

Preparat stosowany w zapobieganiu i leczeniu niedoborów witamin u niemowląt i dzieci: w stanach zwiększonego zapotrzebowania (okres intensywnego wzrostu, wzmożony wysiłek fizyczny, choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą); przy niedostatecznej podaży witamin w pożywieniu (diety eliminacyjne, stany niedożywienia, okres wczesnowiosenny); w obniżonej ogólnej odporności na choroby infekcyjne; w okresie rekonwalescencji, zwłaszcza po leczeniu antybiotykami.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hiperwitaminoza A. Nie stosować w przypadku hiperkalcemii.

Środki ostrożności

Nie należy przekraczać zalecanych dawek preparatu. W przypadku kamicy nerkowej (także w wywiadzie) oraz w przypadku sarkoidozy preparat można stosować wyłącznie w porozumieniu z lekarzem i zgodnie z jego zaleceniami. Stosowanie jednocześnie z innymi preparatami zawierającymi witaminę A i (lub) D powinno odbywać się wyłącznie na zlecenie lekarskie i zgodnie z dawkowaniem ustalonym przez lekarza.

Niepożądane działanie

Podczas stosowania zalecanych dawek nie obserwowano występowania działań niepożądanych.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią nie należy przekraczać zalecanych dawek witamin, szczególnie witaminy A, która w dużych dawkach ma działanie teratogenne. Preparat może być stosowany w czasie ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Jednoczesne podawanie kolestyraminy, oleju parafinowego, kolestypolu (leki zmniejszające wchłanianie tłuszczów) zmniejsza wchłanianie witaminy A, D i E. Wchłanianie witaminy A jest zmniejszone podczas podawania neomycyny, zaś witaminy D u pacjentów przyjmujących leki przeciwdrgawkowe i barbiturany. Jednoczesne stosowanie preparatów żelaza osłabia działanie witaminy E. Należy zachować kilkugodzinny odstęp między przyjmowaniem preparatu i preparatów żelaza.

Cena

Juvit Multi, cena 100% 14.36 zł

Preparat zawiera substancję: Vitamins

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."