Juvit C

1 ml kropli zawiera 100 mg kwasu askorbowego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Juvit C but. 40 ml, krople doustne

Ascorbic acid

15.45 zł 2019-04-05

Działanie

Witamina C (kwas askorbowy) pełni ważną rolę w procesach oksydoredukcyjnych zachodzących w organizmie. Jest niezbędna do tworzenia kolagenu, elastyny i substancji międzykomórkowej, a tym samym do prawidłowego rozwoju chrząstki, kości, zębów, gojenia ran, zwiększa elastyczność naczyń włosowatych. Wywiera stymulujący wpływ na procesy odpornościowe organizmu (bierze udział w wytwarzaniu immunoglobulin i interferonu) oraz ułatwia wchłanianie żelaza w jelitach. Jest niezbędna do syntezy steroidów nadnerczy, katecholamin, insuliny oraz bierze udział w przemianie aminokwasów aromatycznych i metabolizmie tyroksyny. Kwas askorbowy w ok. 90 % wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest po 2-3 h od podania. T0,5 wynosi 16 dni. Po przekroczeniu progu nerkowego (ok. 70 µmol/l) nadmiar kwasu askorbowego wydalany jest w moczu w postaci nie zmienionej lub w postaci matabolitów - kwasu dihydroaskorbowego lub kwasu szczawiowego.

Dawkowanie

Doustnie. Niemowlęta i małe dzieci (od 28 dnia życia do końca 24 mż.): 5-8 kropli raz na dobę dodane do pokarmu lub napoju. Dzieci (3 - 11 rż.): 10 kropli raz na dobę. Dorośli i młodzież od 12 rż.: 15-20 kropli raz na dobę. Przy większym zapotrzebowaniu i w niedoborach dawkę można podwoić i przyjmować 2 razy na dobę. Sposób podania. Lek może być dodany do pokarmu lub napoju.

Wskazania

Leczenie stanów niedoboru witaminy C i profilaktyka chorób wywołanych niedoborem witaminy C, przede wszystkim szkorbutu i jego wstępnych objawów, choroby Moellera-Barlowa, w okresie rekonwalescencji, przy stosowaniu diety ubogiej w witaminę C, zwłaszcza u niemowląt karmionych sztucznie. Preparat szczególnie zalecany dla dzieci.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas askorbowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie podawać dużych dawek dzieciom z nadmiernym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego.

Środki ostrożności

U pacjentów z niedoborem G-6-PD preparat może powodować hemolizę krwinek czerwonych.

Niepożądane działanie

Duże dawki stosowane długotrwale mogą powodować ból głowy, zaczerwienienie skóry, działanie moczopędne, a także prowadzić do odkładania się kryształów szczawianu wapnia i moczanów w drogach moczowych. Obserwowano także rozwój tolerancji z objawami niedoboru po odstawieniu (szkorbut), a nawet uzależnienie z bólami głowy.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu wysokich dawek ze względu na ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy C u dziecka i zwiększenia tolerancji na witaminę C u matki i dziecka w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Preparat w dużych dawkach może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, zwłaszcza wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (fałszywie dodatni wynik testu na obecność glukozy w moczu, fałszywie ujemny wynik testu na obecność krwi w kale, zaniżenie wyników oznaczeń aktywności niektórych enzymów, zwiększone lub zmniejszone wyniki oznaczeń bilirubiny w surowicy - zależnie od zastosowanej metody). Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie witaminy C z sulfonamidami może prowadzić do wytrącania się kryształów sulfonamidów w moczu. Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza, wydłuża T0,5 paracetamolu we krwi, działa synergistycznie z glikozydami flawinowymi, może powodować zwiększenie stężenia stosowanych jednocześnie estrogenów w surowicy krwi. Tetracykliny, doustne środki antykoncepcyjne, barbiturany oraz duże dawki kwasu acetylosalicylowego zmniejszają stężenie kwasu askorbowego we krwi.

Cena

Juvit C, cena 100% 15.45 zł

Preparat zawiera substancję: Ascorbic acid

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."