Heparin-Hasco forte

1 g żelu zawiera 250 j.m. lub 1000 j.m. heparyny w postaci soli sodowej. Żel zawiera glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Heparin-Hasco forte tuba 35 g, żel

Heparin sodium

24.54 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat do stosowania zewnętrznego, zawierający heparynę. Heparyna działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Wychwytywana jest przez makrofagi i komórki śródbłonka naczyniowego. Metabolizowana w wątrobie, a nieaktywne metabolity są wydalane w moczu.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Rozprowadzić równomiernie cienką warstwę żelu (pasek długości 3-10 cm) po zmienionym chorobowo miejscu 2-3 razy dziennie.

Wskazania

Leczenie wspomagające w chorobach żył powierzchniowych: zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych oraz obrzęki, stłuczenia, krwiaki podskórne.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować na otwarte, krwawiące i sączące się rany, błony śluzowe i okolice oczu, zmiany skórne niewiadomego pochodzenia, zakażoną skórę. Ze względu na obecność parahydroksybenzoesanu metylu i propylu nie stosować u pacjentów z alergią na parabeny.

Środki ostrożności

Nie stosować u dzieci (brak danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w tej grupie wiekowej). Zachować ostrożność u pacjentów ze stwierdzoną skazą krwotoczną. Preparat odstawić w momencie wystąpienia zmian skórnych (zaczerwienienie, świąd, wysypka, pieczenie, rumień). Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu oraz glikol propylenowy - możliwe wystąpienie reakcji alergicznych i podrażnień skóry.

Niepożądane działanie

Podczas długotrwałego stosowania mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne: zaczerwienienie, świąd, wysypka, pieczenie, rumień, stany zapalne skóry.

Ciąża i laktacja

Preparat w czasie ciąży i podczas karmienia piersią stosować ostrożnie, jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Heparyna nie przenika przez łożysko i do mleka kobiet karmiących.

Interakcje

U pacjentów ze skazą krwotoczną długotrwałe stosowanie leku na dużych powierzchniach skóry jednocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi może nasilić działanie przeciwzakrzepowe. Wskazane jest kontrolowanie wskaźników krzepnięcia krwi.

Cena

Heparin-Hasco forte, cena 100% 24.54 zł

Preparat zawiera substancję: Heparin sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."