Glucosum 5% inj.

100 ml roztworu zawiera 5 g glukozy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Glucosum 5% inj. flakon 500 ml, roztw. do inf.

Dextrose

3.0 zł 2019-04-05

Działanie

Izoosmotyczny w stosunku do krwi roztwór glukozy do podawania parenteralnego. Stosowany we wlewach dożylnych jako środek krótkotrwale wypełniający łożysko naczyniowe w hipowolemii (np. w krwotokach, biegunkach, oparzeniach). Glukoza wykorzystywana jest jako substrat do przemian energetycznych w organizmie. Niska osmolarność roztworu uzasadnia stosowanie jako rozpuszczalnika wielu leków podawanych parenteralnie pod warunkiem zgodności farmakochemicznej. 100 ml preparatu dostarcza 20 kcal (83,5 kJ). Osmolarność wynosi 279 mosmol/l.

Dawkowanie

Podskórnie, domięśniowo lub dożylnie, w zależności od potrzeby. Zwykle: 150 kropli/min - 2000 ml/dobę.

Wskazania

Odwodnienie hiper- i izoosmotyczne, jako jeden z podawanych płynów podczas leczenia wstrząsu hipowolemicznego, rozpuszczalnik do podawanych leków, żywienie pozajelitowe, kwasica i hipoglikemia.

Przeciwwskazania

Hiperglikemia, przewodnienie, odwodnienie hipoosmotyczne.

Niepożądane działanie

Podawanie 5% glukozy podczas wyrównywania odwodnienia jest jedynie częścią postępowania terapeutycznego i wymaga kontrolowania stężenia elektrolitów w surowicy krwi i korygowania ich zaburzeń, oceny zapotrzebowania na płyny. Podawana jako jedyny płyn prowadzi do hipoosmolarności, dyselekrolitemii.

Uwagi

Podczas stosowania roztworu należy kontrolować skład elektrolitowy krwi, wskaźniki stopnia nawodnienia oraz okresowo glikemię.

Interakcje

Nie podawać w połączeniu z: aminofiliną, barbituranami, erytromycyną, hydrokortyzonem, warfaryną, kanamycyną, sulfonamidami, witaminą B12.

Cena

Glucosum 5% inj., cena 100% 3.0 zł

Preparat zawiera substancję: Dextrose

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."