Galvenox Veno

1 kaps. twarda zawiera 500 mg wapnia dobezylanu jednowodnego. Preparat zawiera azorubinę (E122).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Galvenox Veno 30 szt., kaps. twarde

Calcium dobesilate

17.23 zł 2019-04-05

Działanie

Dobezylan wapnia działa na ściany naczyń włosowatych, zmniejszając ich nadmierną przepuszczalność i zwiększając wytrzymałość. Punktem uchwytu dobezylanu wapnia jest śródbłonek i warstwa podstawna naczyń włosowatych. Dobezylan wapnia zmniejsza nadmierną przepuszczalność kapilar powodowaną przez histaminę i bradykininę, przez co zapobiega przesiąkaniu płynów z łożyska naczyniowego, zmniejsza też łamliwość naczyń włosowatych. Zwiększa elastyczność erytrocytów, zaś u pacjentów z retinopatią cukrzycową zmniejsza nadmierną lepkość krwi, poprawiając jej właściwości reologiczne. Działanie przeciwagregacyjne polega na hamowaniu agregacji płytek wywołanej przez kolagen i trombinę, bez wpływu na agregację stymulowaną przez kwas arachidonowy. Zmniejsza hamowanie syntezy kolagenu, powodowane przez glukozę, przyspieszając fibrynogenezę kolagenu typu II. Do zmniejszenia lepkości krwi dochodzi poprzez zmianę składu białek osocza oraz normalizację mechanicznych właściwości krwinek czerwonych (zwiększona odkształcalność). Działania te powodują usprawnienie obwodowego krążenia żylnego, zmniejszenie zastoju w naczyniach żylnych i hamowanie rozwoju zmian zakrzepowych towarzyszących powstawaniu żylaków, zwłaszcza kończyn dolnych. Dobezylan wapnia zmniejsza przepuszczalność naczyń limfatycznych, ich łamliwość, a także poprawia drenaż układu limfatycznego, powodując zmniejszenie obrzęków. Cmaxw osoczu osiągane jest po ok. 6 h. Lek wiąże sie z białkami osocza w 20-25%. Dobezylan wapnia wydalany jest głównie w postaci niezmienionej. Ok. 50% dawki doustnej wydalane jest z moczem w ciągu pierwszych 24h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: zalecana dawka dobowa wynosi 500-1000 mg jednowodnego dobezylanu wapnia. Sposób podania. Lek należy przyjmować w trakcie głównych posiłków.

Wskazania

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych: bóle, kurcze, uczucie ciężkości nóg, mrowienie, drętwienie kończyn dolnych, zmiany skórne związane z zastojem żylnym, żylaki kończyn dolnych, obrzęki związane z przewlekłą niewydolnością żylną. Objawowe leczenie żylaków odbytu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Leku nie należy stosować u dzieci (bezpieczeństwo stosowania i skuteczność nie były badane w tej grupie).

Środki ostrożności

W rzadkich przypadkach lek może powodować agranulocytozę. Agranulocytoza może objawiać się wysoką gorączką, zakażeniami w obrębie jamy ustnej (zapaleniem gardła i migdałków), stanami zapalnymi w obrębie odbytu i narządów płciowych. W przypadku wystąpienia objawów zakażenia pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Wystąpienie wymienionych objawów jest wskazaniem do odstawienia leku i wykonania badania morfologii krwi z rozmazem. U osób z ciężką niewydolnością nerek (zwłaszcza dializowanych) należy stosować zmniejszone dawki leku. Należy zachować ostrożność u osób z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy lub z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka; wskazana jest okresowa kontrola czynności żołądka i dwunastnicy. W przypadku zaostrzenia objawów lek należy odstawić. Preparat zawiera azorubinę (E122) w związku z czym może powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Rzadko: ból w nadbrzuszu, nudności, biegunki, wymioty, reakcje skórne, bóle stawów, bóle i zawroty głowy, gorączka. Bardzo rzadko: zahamowanie czynności szpiku z agranulocytozą (0,32/milion kuracji). Odnotowano przypadki reakcji alergicznych miejscowych (wysypki) i uogólnionych (pokrzywka). Większość reakcji niepożądanych przemija po odstawieniu preparatu lub po zmniejszeniu dawki.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany u kobiet w ciąży wyłącznie wtedy, gdy potencjalna korzyść z takiej terapii przewyższa ryzyko dla płodu. Stosowanie leku w I trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Dobezylan wapnia w niewielkich ilościach przenika do mleka kobiet karmiących piersią; brak jest danych dotyczących wpływu wapnia dobezylanu na niemowlę karmione piersią. Przed rozpoczęciem stosowania leku kobieta powinna przerwać karmienie piersią.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Brak danych dotyczących interakcji dobezylanu wapnia z innymi preparatami.

Cena

Galvenox Veno, cena 100% 17.23 zł

Preparat zawiera substancję: Calcium dobesilate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."