Foxill

 1 g żelu zawiera 1 mg maleinianu dimetyndenu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy i glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Foxill 30 g, żel

Dimetindene maleate

17.85 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwhistaminowy do stosowania na skórę. Maleinian dimetyndenu jest antagonistą receptorów histaminowych H1 o charakterystycznym silnym powinowactwie. W istotny sposób zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych, związaną z reakcją nadwrażliwości typu wczesnego. Lek zmniejsza obrzęki, działa silnie przeciwświądowo (z wyłączeniem świądu cholestatycznego), łagodzi podrażnienia skóry. Wykazuje miejscowe właściwości znieczulające. Podłoże żelu ułatwia przenikanie substancji czynnej w głąb skóry. Chłodzi, co dodatkowo łagodzi podrażnioną skórę. Maleinian dimetyndenu w postaci żelu szybko wnika w głąb skóry i już po kilku minutach rozpoczyna się jego działanie przeciwhistaminowe. Maksimum działania zostaje osiągnięte po 1-4 h. Po zastosowaniu na skórę zaobserwowano, że w krwiobiegu pojawia się 10% zastosowanej zewnętrznie dawki.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Stosować 2-4 razy na dobę, nanosząc cienką warstwę żelu na zmienioną chorobowo i swędzącą powierzchnię skóry.

Wskazania

Świąd towarzyszący dermatozom, pokrzywce, ukąszeniom owadów, oparzeniom słonecznym, powierzchownym oparzeniom skóry (pierwszego stopnia).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Oparzenia drugiego i trzeciego stopnia.

Środki ostrożności

W przypadku stosowania preparatu na rozległą powierzchnię skóry, należy unikać ekspozycji miejsc nim pokrytych na działanie promieni słonecznych. U małych dzieci należy unikać stosowania na duże obszary skóry, szczególnie w przypadkach zranień i stanów zapalnych skóry. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który jest drażniący i może powodować reakcje skórne oraz glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Łagodne i przemijające reakcje skórne w miejscu aplikacji. Częstość nieznana: uczucie pieczenia skóry, suchość skóry, alergiczne zapalenie skóry.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży i w czasie karmienia piersią nie należy stosować na rozległą powierzchnię skóry, zwłaszcza w przypadku zranień lub stanów zapalnych skóry. W okresie karmienia piersią nie należy stosować na brodawki sutków.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Ze względu na niewielką ilość maleinianu dimetyndenu, jaka wchłania się do krążenia ogólnego po zastosowaniu miejscowym preparatu, wystąpienie interakcji jest mało prawdopodobne.

Cena

Foxill, cena 100% 17.85 zł

Preparat zawiera substancję: Dimetindene maleate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."