Diklofenak Omega Pharma

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Diklofenak Omega Pharma tuba 100 g, żel

Diclofenac sodium

13.81 zł 2019-04-05

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny o silnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. W zapaleniach pochodzenia urazowego lub reumatycznego łagodzi ból, zmniejsza obrzęk i skraca czas powrotu do stanu normalnego funkcjonowania. Ze względu na wodno-alkoholowe podłoże, lek wykazuje również działanie kojące i chłodzące. Ilość wchłanianego przez skórę diklofenaku zależy od czasu kontaktu żelu ze skórą, od rozmiarów leczonego miejsca jak również od całkowitej użytej miejscowo dawki oraz od stopnia nawilżenia skóry. Po zastosowaniu miejscowym 2,5 g produktu leczniczego na powierzchnię 500 cm2, ilość wchłoniętego diklofenaku odpowiada około 6% dawki diklofenaku podanej w postaci tabletek. Maksymalne stężenie diklofenaku we krwi po podaniu miejscowym jest około 100 razy mniejsze niż po podaniu doustnym w postaci tabletek. Okluzja prowadzona przez 10 h prowadzi do trzykrotnego zwiększenia ilości wchłoniętego diklofenaku. Wiąże się z białkami osocza krwi w 99,7%. T0,5 w fazie eliminacji w surowicy wynosi 1-2 h. Diklofenak i jego metabolity wydalane są głównie w moczu.

Dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 3-4 razy na dobę, delikatnie wcierając. Ilość zużytego żelu należy dostosować do rozmiarów bolesnego miejsca, np. 2 - 4 g (ilość żelu wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego) wystarcza do pokrycia powierzchni około 400 - 800 cm2. Po zastosowaniu preparatu należy umyć ręce, chyba, że to właśnie dłonie są miejscem leczonym. Okres leczenia zależy od wskazań i od reakcji na leczenie. Nie należy stosować leku dłużej niż przez 14 dni w przypadku nadwyrężeń i stanów zapalnych tkanki miękkiej lub przez 21 dni w przypadku bólu związanego z zapaleniem stawów. Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu w przypadku braku skuteczności leczenia lub w razie nasilenia się objawów chorobowych. Preparat nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

Wskazania

Preparat działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany jest w miejscowym leczeniu: pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwyrężeń lub stłuczeń); bólu pleców; ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (takich, jak zapalenie ścięgien, czy łokieć tenisisty); ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na diklofenak, glikol propylenowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Napady astmy, pokrzywka lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa wywoływane przez kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. III trymestr ciąży.

Środki ostrożności

Podczas długotrwałego stosowania lub stosowania żelu na duże powierzchnie skóry nie można wykluczyć wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Preparat można stosować tylko na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi (np. jama ustna). Żel można stosować jednocześnie z nieokluzyjnymi bandażami, ale nie powinien być stosowany pod nieprzepuszczającymi powietrza opatrunkami okluzyjnymi. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego, lek może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Często: wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka grudkowata, nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy; astma; reakcje nadwrażliwości na światło.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży. Do piątego miesiąca ciąży preparat można stosować tylko w przypadku uzasadnionej konieczności. W III trymestrze ciąży preparat jest przeciwwskazany (możliwość zahamowania czynności macicy i (lub) przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego). Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią. W przypadku uzasadnionej konieczności zastosowania w czasie laktacji, nie należy stosować preparatu na skórę piersi bądź duże powierzchnie skóry oraz długotrwale.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Po zastosowaniu żelu na skórę, ilość diklofenaku, która ulega wchłonięciu do krążenia ogólnego jest niewielka, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji z innymi lekami jest niewielkie.

Cena

Diklofenak Omega Pharma, cena 100% 13.81 zł

Preparat zawiera substancję: Diclofenac sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."