Cresophene

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Cresophene but. 13 ml, płyn

Thymol,

Dexamethasone acetate

135.0 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat stomatologiczny o działaniu przeciwzapalnym (deksametazon, kortykosteroid) oraz antyspetycznym (tymol). Stosowany jest miejscowo do kanału korzenia zębowego, w związku z tym jego wchłanianie ogólnoustrojowe jest mało prawdopodobne.

Dawkowanie

Do stosowania miejscowego na miazgę zęba. Wyłącznie do profesjonalnego stosowania w praktyce dentystycznej. Po usunięciu zgorzelinowej miazgi i opracowaniu kanału korzeniowego, umieścić w kanale wacik nasączony preparatem po uprzednim jego odciśnięciu w celu uniknięcia wprowadzenia nadmiaru roztworu. Następnie uszczelnić kanał korzeniowy cementem tymczasowym nie uciskającym. Pozostawić na miejscu przez okres 3-5 dni. Jeśli konieczne, zabieg należy powtórzyć po uprzednim usunięciu resztek z kanału i opracowaniu kanału w typowy sposób.

Wskazania

Odkażanie kanałów korzeniowych przed ich wypełnieniem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, w szczególności nadwrażliwość na kortykosteroidy i fenole. Dzieci poniżej 30 miesięcy.

Środki ostrożności

W przypadku kontaktu preparatu z błoną śluzową, należy przepłukać jamę ustną dużą ilością wody. Nie połykać. Nie nasączać nadmiernie lekiem bawełnianego wacika, umieszczanego w kanale. Nie stosować na obnażoną miazgę.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Brak informacji na temat przenikania leku do mleka matki, lecz ryzyko wpływu na dziecko jest mało prawdopodobne przy zastosowaniu miejscowym (do kanału korzeniowego zęba) dawek leczniczych.

Uwagi

Lek nie wywiera wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn.

Cena

Cresophene, cena 100% 135.0 zł

Preparat zawiera substancję: Thymol, Dexamethasone acetate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."