Clotrimazolum Medana

1 ml płynu zawiera 10 mg klotrymazolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Clotrimazolum Medana but. 15 ml, płyn na skórę

Clotrimazole

7.9 zł 2019-04-05

Działanie

Pochodna imidazolu do stosowania miejscowego, lek przeciwgrzybiczy o szerokim zakresie działania. Hamuje syntezę ergosterolu niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, prowadząc do zaburzeń jej przepuszczalności i lizy komórki oraz hamuje syntezę kwasów nukleinowych i polisacharydów. Klotrymazol działa grzybostatycznie na dermatofity (rodzaje Epidermophyton spp., Trichophyton spp., Microsporum spp.), drożdżaki (Candida spp., Malassezia furfur i Cryptococcus neoformans), Aspergillus spp., grzyby pleśniowe i dimorficzne. Praktycznie nie wchłania się przez skórę, lecz przenika do warstwy rogowej naskórka. W niewielkim stopniu wchłania się z błon śluzowych (3%). Wchłonięty lek metabolizowany jest w wątrobie i wydalany przez nerki. T0,5 wynosi 3-5 h.

Dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Kilka kropli płynu lekko wcierać 2-3 razy na dobę w chorobowo zmienione miejsca na skórze. Po ustąpieniu ostrych objawów choroby, leczenie należy kontynuować jeszcze przez co najmniej 4 tygodnie, aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości (w grzybicy stóp stosować jeszcze przez 2 tygodnie po ustąpieniu objawów, aby zapobiec jej nawrotowi). U dzieci w wieku do 11 lat preparat stosować tylko na wyraźne zalecenie lekarza.

Wskazania

Grzybicze zakażenia skóry wywołane przez dermatofity, drożdżaki, łupież pstry, grzybice wałów paznokciowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. I trymestr ciąży. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym, w okolicy oczu ani doustnie.

Środki ostrożności

Unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Nie drapać swędzących miejsc na skórze (ryzyko rozprzestrzeniania się grzybicy). Należy unikać noszenia ubrań i obuwia nie przepuszczającego wilgoci i ciepła. Po myciu i kąpieli miejsca chorobowo zmienione, należy dokładnie osuszyć. Odzież stykającą się ze zmianami chorobowymi i ręczniki, należy zmieniać codziennie i prać w temperaturze 90st.C (zaleca się używanie ręczników jednorazowych).

Niepożądane działanie

Rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym miejscowe (np. pieczenie, świąd, kłucie, przemijające podrażnienie w miejscu stosowania). Bardzo rzadko: rumień uogólniony, wysypka, obrzęk, pokrzywka, złuszczanie i pękanie naskórka.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w I trymestrze ciąży. Ostrożnie stosować w II i III trymestrze ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Miejscowe stosowanie klotrymazolu nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Klotrymazol może hamować działanie innych miejscowo stosowanych leków przeciwgrzybiczych, zwłaszcza antybiotyków polienowych, np. nystatyny i natamycyny, osłabia działanie amfoterycyny B. Stosowane miejscowo kortykosteroidy osłabiają działanie klotrymazolu.

Cena

Clotrimazolum Medana, cena 100% 7.9 zł

Preparat zawiera substancję: Clotrimazole

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."