Clotrimazolum Aflofarm

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Clotrimazolum Aflofarm tuba 20 g, krem

Clotrimazole

3.2 zł 2019-04-05

Działanie

Pochodna imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Działa na: dermatofity (Epidermophyton floccosum, Microsporum spp., Trichophyton spp., Mallassezia furfur), drożdżaki i pleśnie (Candida spp., Cryptococcus neoformans, Torulosis spp., Aspergillus spp., Cladosporium spp., Madurella spp., Sporotrichum schenckii), grzyby dimorficzne (Blastomyces dermatidis, Coccidioides immitis, Histoplasma capsulatu) oraz promieniowce (Nocardia). Ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne na ziarniaki Gram-dodatnie i przeciwpierwotniakowe na Trichomonas spp. Mechanizm działania polega na zaburzeniu czynności i przepuszczalności błony komórkowej grzyba, co prowadzi do śmierci komórki. Związek ten hamuje syntezę ergosterolu oddziaływując z 14-α demetylazą, który jest niezbędny do przekształcenia lanosterolu w ergosterol. Następstwem tego jest niedobór ergosterolu i nagromadzenie 14-metylosteroli, zaburzenie czynności blony komórkowej i śmierć komórki. Klotrymazol wchłania się przez skórę w bardzo niewielkim stopniu.

Dawkowanie

Miejscowo. Cienką warstwę kremu nanosi się 2 razy na dobę - rano i wieczorem, na chorobowo zmienioną skórę i przyległy obszar. Stosować nie krócej niż przez 4 tyg. Ostre objawy choroby ustępują po ok. 1 tyg. stosowania. Terapia zakażeń grzybiczych błon śluzowych powinna trwać 1-2 tyg. Dzieci w wieku do 11 lat i osoby w podeszłym wieku mogą stosować preparat tylko na zalecenie lekarza.

Wskazania

Kandydoza skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. Grzybice powierzchniowe skóry spowodowane przez dermatofity: Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, Epidermophyton floccosum, Microsporum canis: grzybice stóp, pachwin, ciała, międzypalcowe, stóp z wtórnym zakażeniem np. grzybica stóp u sportowców. Łupież pstry wywołany przez Mallassezia furfur.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na klotrymazol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Niewydolność nerek. I trymestr ciąży. Nie stosować u dzieci w wieku do 11 lat oraz nie stosować dopochwowo i do oczu.

Środki ostrożności

Preparat należy odstawić i wykonać badania mikrobiologiczne przy braku poprawy po 4 tyg. stosowania preparatu lub wcześniejszym zaostrzeniu objawów choroby. Preparat stosować ostrożnie u dzieci, osób w podeszłym wieku, pacjentów leczonych immunosupresyjnie, poddanych chemioterapii oraz u diabetyków i zakażonych wirusem HIV. Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego, preparat może powodować miejscową reakcję skórną.

Niepożądane działanie

Obserwowano objawy podrażnienia (rumień, wysypka, pokrzywka, miejscowe zaczerwienienie, swędzenie, wystąpienie pryszczy, obrzęk i inne objawy) oraz ogólne reakcje nadwrażliwości.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Stosować ostrożnie podczas karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Preparat może hamować działanie antybiotyków polienowych (nystatyna, natamycyna) stosowanych zewnętrznie na skutek rozkładu ich wiązań polienowych. Miejscowe stosowanie glikokortykosteroidów może osłabić działanie klotrymazolu. Możliwe jest wystąpienie krzyżowej nadwrażliwości klotrymazolu z innymi pochodnymi azolowymi o działaniu przeciwgrzybiczym tj.: itrakonazol, flukonazol, ketokonazol, mikonazol.

Cena

Clotrimazolum Aflofarm, cena 100% 3.2 zł

Preparat zawiera substancję: Clotrimazole

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."