Cepan

100 g kremu zawiera 20 g wyciągu etanolowego z cebuli, 5000 j.m. heparyny sodowej, 5 g wyciągu z rumianku, 1 g alantoiny. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Cepan tuba 35 g, krem

Allantoin,

Allium cepa,

Chamomilla recutita,

Heparin sodium

22.47 zł 2019-04-05

Działanie

Krem powoduje uelastycznienie blizny, jej spłaszczenie i zblednięcie; zastosowanie preparatu odpowiednio wcześnie zapobiega powstawaniu blizn. Wpływa na metabolizm tkanki łącznej, ogranicza nadmierny wzrost ziarniny i zapobiega tworzeniu się przerosłych blizn. Wzmaga pęcznienie, zmiękczenie i rozluźnienie tkanki bliznowatej, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu. Krem przyspiesza regenerację tkanki zmniejszając reakcję zapalną, a także znosi uczucie napięcia i świądu.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci: na powierzchnię blizny (po całkowitym wyleczeniu rany) nakładać cienką warstwę kremu 2-3 razy na dobę, lekko masując. W leczeniu starych i stwardniałych blizn oraz w przykurczach zaleca się niewielką ilość kremu nałożyć na jałowy gazik i przyłożyć na bliznę na 30-60 minut. Leczenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Wskazania

Miejscowe leczenie blizn i bliznowców (keloidów) po oparzeniach i zabiegach chirurgicznych. Leczenie przykurczy. Leczenie blizn powiek. Leczenie blizn po czyrakach, owrzodzeniach i trądziku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Unikać kontaktu preparatu z oczami. W razie przypadkowego połknięcia kremu należy zastosować leczenie objawowe. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i propylu lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Na początku stosowania preparatu mogą wystąpić zaczerwienienie i pieczenie skóry; reakcje te występują rzadko. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy ograniczyć stosowanie aż do ustąpienia zmian.

Ciąża i laktacja

Brak doniesień na temat negatywnych skutków stosowania leku podczas ciąży i w okresie karmienia piersią.

Cena

Cepan, cena 100% 22.47 zł

Preparat zawiera substancję: Allantoin, Allium cepa, Chamomilla recutita, Heparin sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."