Castagnus

1 tabl. zawiera 4,5 mg wyciągu suchego z owoców niepokalanka mnisiego. Preparat zawiera laktozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Castagnus 30 szt., tabl.

Vitex agnus castus

19.31 zł 2019-04-05

Działanie

Tradycyjny preparat roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania. Preparat poprzez stymulację receptorów dopaminergicznych obniża stężenie prolaktyny wydzielanej przez przysadkę. Redukcja poziomu prolaktyny powoduje zmniejszenie dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz łagodzi zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Dawkowanie

Doustnie. Dorosłe kobiety: 1 tabl. raz dziennie. Dzieci i młodzież: nie stosować preparatu o osób poniżej 18 lat. Sposób podania. Lek należy przyjmować rano. Jeśli po upływie 90 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjentka czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Wskazania

Tradycyjny preparat leczniczy roślinny stosowany w leczeniu łagodnych objawów pojawiających się przed menstruacją (zespół napięcia przedmiesiączkowego - to znaczy dolegliwości pojawiające się na krótko przed pojawieniem się miesiączki, objawiające się bolesnością i uczuciem obrzmienia piersi, zaburzeniami równowagi emocjonalnej, bólami głowy typu migrenowego, obrzmieniem okolic twarzy, rąk i stóp).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciąża i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

Pacjenci, którzy chorowali lub chorują na nowotwór estrogeno-zależny; stosują leki z grupy agonistów lub antagonistów receptorów dla dopaminy lub estrogenów; pacjenci z zaburzeniami czynności przysadki przed zastosowaniem leku powinni skonsultować się z lekarzem. Jeżeli objawy nasilą się podczas stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku występowania guzów przysadki mózgowej uwalniających prolaktynę stosowanie przetworów z owoców niepokalanka może maskować objawy guza. Ze względu na zawartość laktozy, lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: ciężkie reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy, dusznością i utrudnionym przełykaniem, reakcje alergiczne skóry (wysypka, pokrzywka), trądzik, bóle głowy, zawroty głowy, nudności, bóle brzucha, zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią (wyciągi z owoców niepokalanka mogą wywierać wpływ na laktację).

Interakcje

Ze względu na możliwe działanie dopaminergiczne i estrogenne owoców niepokalanka, nie można wykluczyć występowania interakcji z lekami z grupy agonistów lub antagonistów receptorów dla dopaminy i estrogenów (tj. np. leki przeciwpsychotyczne, przeciwparkinsonowskie, leki stosowane w hormonalnej terapii zastępczej, doustne środki antykoncepcyjne, metoklopramid, bromokryptyna).

Cena

Castagnus, cena 100% 19.31 zł

Preparat zawiera substancję: Vitex agnus castus

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."