Carbo Activ Aflofarm

1 kaps. zawiera 200 mg węgla aktywnego. Preparat zawiera żółcień chinolinową.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Carbo Activ Aflofarm 20 szt., kaps. twarde

Activated charcoal

6.83 zł 2019-04-05

Działanie

Jelitowy lek adsorbujący. Po doustnym przyjęciu kapsułki, węgiel leczniczy uwalnia się z niej w ciągu kilkunastu minut i adsorbuje wszystkie substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym toksyny bakteryjne, bakterie i grzyby. Mechanizm absorpcji nie wiąże się z interakcją chemiczną, ale z jego właściwościami fizycznymi i siłami elektrostatycznymi. Węgiel leczniczy jest najsilniejszym środkiem adsorbującym stosowanym w lecznictwie. Adsorbcji na powierzchni węgla ulega większość stałych preparatów leczniczych. Węgiel leczniczy nie adsorbuje rozpuszczalników organicznych, w tym alkoholi, słabo adsorbuje sole mineralne rozpuszczalne w wodzie. Pokarm osłabia jego działanie. Węgiel aktywowany nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest w całości wydalany z kałem.

Dawkowanie

Doustnie. Zatrucia pokarmowe z objawami wzdęć lub nadmiernej fermentacji jelitowej: dorośli i dzieci powyżej 12 rż. 4-6 kaps. kilka razy na dobę, do ustąpienia objawów. Biegunka: dorośli i dzieci powyżej 12 rż. zawartość 15-30 kaps. wysypać do niewielkiej ilości wody i przyjmować w postaci zawiesiny co godzinę (3-4 razy) do ustąpienia objawów. Zatrucia chemiczne i zatrucia lekami: dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: przyjąć niezwłocznie 10 kaps. węgla, popijając wodą, a następnie powtórzyć tę dawkę kilkakrotnie; dzieci powyżej 1 rż.: jednorazowo 10-20 kaps., dzieciom poniżej 6 rż. lek należy podawać w postaci zawiesiny wodnej. Ciężkie zatrucia: dorośli i dzieci powyżej 12 rż. jednorazowo 4-10 g węgla leczniczego (zawartość 20-50 kaps.) w zawiesinie wodnej; zawiesinę można podawać sondą żołądkową podczas płukania żołądka. Sposób podania. Preparatu nie należy podawać jednocześnie z pokarmem.

Wskazania

Zatrucia pokarmowe. Biegunki. Wzdęcia. Zatrucia lekami i substancjami chemicznymi (w porozumieniu z lekarzem).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Preparatu nie należy stosować u pacjentów nieprzytomnych, u których nie zabezpieczono dróg oddechowych oraz u niemowląt.

Środki ostrożności

Nie należy stosować preparatu, jeśli konieczne jest jednoczesne podanie doustne swoistego antidotum, np. metioniny. Inne leki należy stosować co najmniej 2 h przed przyjęciem węgla leczniczego lub 2 h po jego przyjęciu. Węgla aktywnego nie należy stosować w przypadku zatruć substancjami nie adsorbowanymi, m.in. rozpuszczalnikami, substancjami żrącymi, metalami ciężkimi, alkoholami niespożywczymi. W leczeniu ostrych zatruć inne niezbędne leki należy podawać parenteralnie. Ze względu na zawartość żółcieni chinolinowej mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości.

Niepożądane działanie

Długotrwałe stosowanie bardzo dużych dawek może spowodować niedobór witamin, zaburzenia przewodu pokarmowego, zaparcia, niekiedy wymioty, zwłaszcza u dzieci.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania węgla w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Lek jest uważany za bezpieczny i nie powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Węgiel aktywny może w pewnym stopniu osłabiać wchłanianie innych leków z przewodu pokarmowego, zwłaszcza salicylanów, barbituranów, benzodiazepin, paracetamolu, glikozydów nasercowych, NLPZ, leków przeciwzakrzepowych i antybiotyków a także środków antykoncepcyjnych. Stosowany jednocześnie z innymi lekami podawanymi doustnie może zmniejszać ich efekt farmakologiczny. Nie należy stosować węgla aktywnego jednocześnie z lekami przeciwpadaczkowymi ani z lekami przeciwwymiotnymi, ponieważ je adsorbuje. Alkohol w niewielkim stopniu osłabia zdolność węgla aktywnego do adsorpcji kwasu acetylosalicylowego i chinidyny.

Cena

Carbo Activ Aflofarm, cena 100% 6.83 zł

Preparat zawiera substancję: Activated charcoal

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."