Bobotic®

1 ml kropli zawiera 66,66 mg symetykonu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Bobotic® but. 30 ml, krople doustne

Simeticone

18.93 zł 2019-04-05

Działanie

Mechanizm działania symetykonu polega na obniżaniu napięcia powierzchniowego cienkiego filmu śluzowego w świetle jelit, poprzez zlepianie cząstek śluzu przy pomocy kropelek polidimetylosiloksanowych, co prowadzi do pękania powierzchni warstwy śluzowej i uwolnienia gazu. Uwolnione na tej drodze gazy mogą być wchłaniane przez ściany jelit lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych. Podczas wykonywania badań radiologicznych i ultrasonograficznych przewodu pokarmowego lek poprawia widoczność, gdyż zapobiega nakładaniu się gazów i pieniącej się treści pokarmowej na obraz badanych narządów. Lek nie wchłania się z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym i jest wydalany z kałem w postaci niezmienionej. Nie wpływa na wchłanianie substancji pokarmowych. Nie zmienia odczynu i objętości soku żołądkowego.

Dawkowanie

Doustnie. 1 ml preparatu zawiera ok. 27 kropli. W stanach nadmiernego gromadzenia się gazów w obrębie przewodu pokarmowego: dzieci od 28 dnia życia do 3 rż. - 8 kropli 4 razy na dobę, dzieci od 3 rż. do 6 rż. - 14 kropli 4 razy na dobę, dzieci od 6 rż. i dorośli - 16 kropli 4 razy na dobę. Preparat zwykle stosuje się po 3 głównych posiłkach oraz przed snem. Przygotowanie do badań diagnostycznych: badanie radiologiczne i ultrasonograficzne przewodu pokarmowego. W przeddzień badania: dzieci od 28 dnia życia do 3 rż. - 10 kropli 2 razy na dobę, dzieci od 3 rż. do 6 rż. - 16 kropli 2 razy na dobę, dzieci od 6 rż. i dorośli - 20 kropli 2 razy na dobę. Rano w dniu badania, na czczo, dawkę jednorazową powtórzyć. Przed użyciem preparat dokładnie wymieszać kilkakrotnie wstrząsając butelką. Lek można uprzednio wymieszać z niewielką ilością przegotowanej, ostudzonej wody, normalnie stosowanej odżywki lub innego niegazowanego płynu. Leczenie należy kontynuować do czasu ustąpienia dolegliwości. W razie konieczności lek może być podawany przez dłuższy okres czasu.

Wskazania

Stany nadmiernego gromadzenia się gazów w obrębie przewodu pokarmowego (uczucie pełności w jamie brzusznej, długotrwałe wzdęcia, bębnica pooperacyjna). Środek pomocniczy w przygotowaniu pacjentów do badań diagnostycznych jamy brzusznej, takich jak badania radiologiczne i ultrasonograficzne oraz wziernikowanie żołądka i dwunastnicy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na symetykon lub którykolwiek ze składników preparatu. Nie należy stosować u niemowląt poniżej 28 dnia życia.

Środki ostrożności

Podczas stosowania leku nie należy pić napojów gazowanych. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesan metylu i propylu lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Nie zanotowano działań niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatu.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Brak danych odnośnie stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Preparat nie zawiera cukru, może być stosowany przez diabetyków. Stosowanie leku może dawać fałszywie ujemne wyniki testów diagnostycznych z zastosowaniem żywicy gwajakowej, nie wpływa zaś na wyniki szybkiego testu urazowego (diagnostyka Helicobacter pylori). Lek nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Istnieją doniesienia, że lek może zaburzać wchłanianie doustnych leków przeciwzakrzepowych.

Cena

Bobotic®, cena 100% 18.93 zł

Preparat zawiera substancję: Simeticone

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."