Bilobil Intense

Bilobil. 1 kaps. zawiera 40 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), standaryzowanego na zawartość glikozydów flawonowych (24-29%), terpenów laktonowych (6-9%) i bilobalidu; kaps. zawierają laktozę. Bilobil Forte. 1 kaps. zawiera 80 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego, co odpowiada: 17,6-21,6 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 2,24-2,72 mg ginkgolidów A, B i C; 2,08-2,56 mg bilobalidu; kaps. Forte zawierają laktozę oraz glukozę. Bilobil Intense. 1 kaps. zawiera 120 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), co odpowiada: 26,4-32,4 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 3,36 do 4,08 mg (6%) - 7,2 mg ginkgolidów A, B, C; 3,12-3,84 mg bilobalidu; kaps. Intense zawierają laktozę oraz glukozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Bilobil Intense 60 szt., kaps. twarde

Ginkgo biloba

35.55 zł 2019-04-05

Działanie

Wyciąg z miłorzębu japońskiego usprawnia krążenie i zaopatrzenie mózgu w tlen i glukozę. Za składniki o znanej aktywności terapeutycznej wyciągu przyjmuje się glikozydy flawonowe i laktony terpenowe (ginkgolid i bilobalid), które poprawiają przepływ mózgowy i zapobiegają agregacji płytek krwi. Poprawa przepływu mózgowego działa ochronnie na komórki i tkanki przed uszkodzeniami wywoływanymi przez niedobór tlenu oraz przeciwdziała osłabieniu sprawności umysłowej związanej z wiekiem. Poprawa krążenia obwodowego przeciwdziała objawom związanym z osłabieniem ukrwienia kończyn. Po podaniu doustnym wyciągu z miłorzębu wchłania się 60% dawki, maksymalne stężenie we krwi zostaje osiągnięte po raz pierwszy po 1,5 h, natomiast drugi szczyt występuje po 12 h (co wskazuje na udział krążenia wątrobowo-jelitowego w tym procesie). W ciągu 72 h 38 % przyjętej dawki wyciągu wydala się przez płuca, 22 % z moczem i 29 % z kałem. Glikozydy flawonowe miłorzębu wchłaniają się w jelicie cienkim; maksymalne stężenie we krwi zostaje osiągnięte po 2 h, biologiczny okres półtrwania wynosi 2-4 h, całość dawki zostaje wydalona w ciągu 24 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Bilobil: 1 kaps. 3 razy na dobę. Poprawa następuje zwykle po miesiącu kuracji. W celu osiągnięcia trwalszych efektów, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku zaleca się stosowanie leku przez około 3 mies. Bilobil Forte: u pacjentów z zaburzeniem pamięci i sprawności umysłowej związanej z wiekiem - 1 kaps. 2-3 razy na dobę; w zawrotach głowy, szumie w uszach, osłabieniu słuchu oraz u pacjentów z objawami zaburzeń ukrwienia kończyn - 1 kaps. 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Poprawa następuje zwykle po 3 tyg. zażywania leku. Można przedłużyć kurację do 3 mies. Bilobil Intense: 1 kaps. 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Poprawa następuje zwykle po 3 tyg. zażywania leku. Można przedłużyć kurację do 3 mies. W przypadku pacjentów wykonujących zalecany program ćwiczeń fizycznych z niespecyficzną chorobą naczyń obwodowych z objawami chromania przestankowego, działanie leku pojawia się dopiero po wielu tygodniach leczenia (w badaniach klinicznych obserwowano je po 10-12 tyg.).Kaps. należy popić wodą.

Wskazania

Osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związane z wiekiem. Pomocniczo w zaburzeniach krążenia mózgowego (z objawami zawrotów głowy, szumu w uszach). Ponadto Bilobil i Bilobil Forte: pomocniczo w zaburzeniach ukrwienia kończyn (z objawami uczucia zimna w kończynach, bólem w czasie chodzenia); Bilobil Intense: pomocniczo u pacjentów wykonujących zalecany program ćwiczeń fizycznych w leczeniu niespecyficznej choroby naczyń obwodowych z objawami chromania przestankowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania u dzieci. Ponieważ wyciąg z miłorzębu wydłuża czas krwawienia, należy zachować szczególną ostrożność u osób ze skłonnością do krwawień (np. z zaburzeniami krzepnięcia krwi, hemofilią). Zaleca się przerwać podawanie leku na 36 h przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lub stomatologicznym. W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy przerwać stosowanie leku. Bilobil, Bilobil Forte, Bilobil Intense zawierają laktozę i nie powinny być stosowane u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zaburzeniami wchłaniania glukozy-galaktozy. Ponadto Bilobil Forte, Bilobil Intense zawierają glukozę.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, zaparcie, biegunka), ból głowy, skórne reakcje nadwrażliwości (świąd, rumień, wysypka, obrzęk), krwawienie (zwłaszcza w przypadku jednoczesnego stosowania leków przeciwpłytkowych lub przeciwzakrzepowych).

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak badań klinicznych nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Interakcje

Nie należy stosować łącznie z kwasem acetylosalicylowym, innymi lekami przeciwpłytkowymi (np. klopidogrel, dypirydamol, tyklopidyna) lub lekami przeciwzakrzepowymi (np. heparyna, warfaryna lub pochodne kumaryny), ze względu na ryzyko krwawień. Jednoczesne stosowanie z takimi lekami jak: trazodon, inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol), nifedypina, leki moczopędne z grupy tiazydów wymaga zachowania szczególnej ostrożności.

Cena

Bilobil Intense, cena 100% 35.55 zł

Preparat zawiera substancję: Ginkgo biloba

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."