Beloderm

1 g kremu lub 1 g maści zawiera 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu betametazonu. Preparat w postaci kremu zawiera alkohol cetostearylowy i chlorokrezol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Beloderm tuba 15 g, krem

Betamethasone dipropionate

13.99 zł 2019-04-05

Działanie

Betametazon jest syntetycznym fluorowanym kortykosteroidem o silnym działaniu do stosowania miejscowego. Działa silnie przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne. Po podaniu na skórę betametazon wchłania się w 12-14%. Ok. 64% wiąże się z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie, a jego metabolity są wydalane przede wszystkim z moczem.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: cienką warstwę preparatu lekko wcierać w chorobowo zmienione miejsca na skórze 1 lub 2 razy na dobę. Nie stosować opatrunku zamkniętego (okluzyjnego). Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 14 dni. Nie stosować więcej niż 50 g preparatu na tydzień.

Wskazania

Leczenie miejscowe zapalnych i przebiegających ze świądem chorób skóry, reagujących na leczenie kortykosteroidami.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Gruźlica skóry. Zakażenia wirusowe skóry (np. opryszczka zwykła, ospa bydlęca, ospa wietrzna). Trądzik, zapalenie skóry wokół ust, trądzik różowaty. Nie stosować w okolicy odbytu i narządów płciowych. Pieluszkowe zapalenie skóry. Grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry, o ile jednocześnie nie wdrożono odpowiedniego leczenia przyczynowego.

Środki ostrożności

Jeśli po zastosowaniu preparatu wystąpi skórna reakcja alergiczna, należy go natychmiast odstawić. Nie zaleca się stosowania na skórę twarzy, ze względu na ryzyko zapalenia skóry (podobnego do zmian trądzikopodobnych), zapalenia skóry wokół ust, zaniku skóry i trądziku. Unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować do oczu ani wokół oczu. W przypadku zakażenia skóry należy zastosować leczenie lekami przeciwbakteryjnymi lub przeciwgrzybiczymi. Preparatu nie należy stosować w leczeniu żylakowatego owrzodzenia podudzi. Ze względu na ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych kortykosteroidów (w tym zahamowania czynności kory nadnerczy) należy unikać stosowania leku na dużą powierzchnię ciała, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach oraz długotrwale, stosowania u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i u dzieci. Na skórę pach i pachwin można stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, z uwagi na zwiększone wchłanianie. Lek stosować szczególnie ostrożnie u pacjentów z łuszczycą, gdyż miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niebezpieczne, m.in. ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem czynności skóry. Nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ze względu na częste doniesienia o wystąpieniu zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespołu Cushinga oraz wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego po miejscowym stosowaniu silnie działających kortykosteroidów. Preparat w postaci kremu zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) oraz chlorokrezol, który może powodować wystąpienie reakcji alergicznych.

Niepożądane działanie

Miejscowe stosowanie dipropionianu betametazonu może spowodować zanikowe zmiany skóry, nieodwracalne rozstępy, suchość skóry, rozszerzenie drobnych tętniczek, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie, zmiany trądzikopodobne, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (pieczenie, obrzęk i zapalne pęcherzyki na skórze), zapalenie skóry wokół ust, swędzenie, odbarwienie skóry, hamowanie czynności gruczołów potowych (potówka) oraz wystąpienia wtórnych zakażeń. Ponadto mogą wystąpić reakcje alergiczne. W wyniku wchłaniania substancji czynnej do krwi mogą również wystąpić ogólne działania niepożądane betametazonu, charakterystyczne dla kortykosteroidów. Ogólne objawy niepożądane występują rzadko, przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania leku, stosowania na dużą powierzchnię skóry, pod okładem zamkniętym oraz u dzieci i zwykle ustępują po zaprzestaniu stosowania leku.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku w okresie ciąży jest dozwolone jedynie w przypadkach, w których korzyść dla matki przewyższa ryzyko dla płodu. Stosowanie powinno być krótkotrwałe i ograniczać się do małej powierzchni ciała. W okresie karmienia piersią należy rozważyć czy zaprzestać karmienia piersią, czy stosowania preparatu, biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych u dzieci i korzyści z leczenia dla matki. Preparatów nie należy stosować na skórę piersi przed karmieniem piersią.

Interakcje

Nie są znane interakcje z innymi lekami stosowanymi miejscowo.

Cena

Beloderm, cena 100% 13.99 zł

Preparat zawiera substancję: Betamethasone dipropionate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."