Auroverin MR
1 kaps. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 200 mg chlorowodorku mebeweryny. Preparat zawiera sacharozę.
- Działanie
- Dawkowanie
- Wskazania
- Przeciwwskazania
- Środki ostrożności
- Niepożądane działanie
- Ciąża i laktacja
- Uwagi
- Interakcje
Nazwa | Zawartość opakowania | Substancja czynna | Cena 100% | Ost. modyfikacja |
Auroverin MR | 60 szt., kaps. o przedł. uwalnianiu, twarde |
Mebeverine hydrochloride |
2019-04-05 |
Działanie
Syntetyczny lek przeciwcholinergiczny. Mebeweryna jest spazmolitykiem muskulotropowym, który działa bezpośrednio rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Zmniejsza skurcz bez zaburzania prawidłowej motoryki jelit. Autonomiczny układ nerwowy nie uczestniczy w tym mechanizmie działania, dlatego typowe ogólnoustrojowe przeciwcholinergiczne działania niepożadane nie występują. Po podaniu doustnym lek jest szybko i całkowicie wchłaniany. Nie występuje znacząca kumulacja po podaniu wielokrotnym. Chlorowodorek mebeweryny jest metabolizowany głównie przez esterazy. Głównym metabolitem w osoczu jest DMAC (demetylowany kwas karboksylowy). W stanie równowagi dynamicznej T0,5 DMAC wynosi 5,77 h. Po podaniu wielokrotnym (200 mg podawane 2 razy na dobę) Cmax występuje po ok. 3 h. Mebeweryna jest całkowicie metabolizowana. Metabolity wydalane są z moczem, prawie całkowicie.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 10 lat: 1 kaps. 2 razy na dobę, 1 kaps. rano i 1 kaps. wieczorem. Nie ma ryzyka dla bezpieczeństwa dalszego stosowania przez okres do 1 roku. Po osiągnięciu pożądanego efektu po kilku tygodniach dawka może być stopniowo zmniejszana. W przypadku pominięcia jednej lub większej liczby dawek należy zażyć kolejną dawkę o wyznaczonej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Szczególne grupy pacjentów. Nie przeprowadzono badań dotyczących dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby. Na podstawie dostępnych danych uzyskanych po wprowadzeniu leku do obrotu nie przewiduje się ryzyka u pacjentów w podeszłym wieku, z zaburzeniami nerek i (lub) wątroby. U dzieci w wieku poniżej 10 lat, lek nie jest wskazany, gdyż bezpieczeństwo stosowania i skuteczność w tej grupie wiekowej nie zostały ustalone. Sposób podania. Kapsułki należy połykać popijając odpowiednią ilością wody (przynajmniej 100 ml). Nie należy ich rozgryzać ze względu na otoczkę, która ma zapewnić przedłużone uwalnianie.
Wskazania
Objawowe leczenie zespołu jelita drażliwego u dorosłych i dzieci >10 lat.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Środki ostrożności
Nie powinni przyjmować tego leku pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.
Niepożądane działanie
Działania niepożądane obserwowane po wprowadzeniu leku do obrotu. Częstość nieznana: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk twarzy, wysypka, nadwrażliwość (reakcje anafilaktyczne).
Ciąża i laktacja
Ze względu na brak wystarczającej liczby danych nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży. Preparatu nie należy stosować w czasie karmienia piersią. Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu na płodność.
Uwagi
Nie prowadzono badań oceniających wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Profil farmakodynamiczny i farmakokinetyczny oraz doświadczenie po wprowadzeniu produktu do obrotu nie wskazują na szkodliwy wpływ mebeweryny na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Nie są znane interakcje mebeweryny.
Preparat zawiera substancję: Mebeverine hydrochloride

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."