Apitussic

5 ml syropu zawiera 52 mg sulfogwajakolu. Preparat zawiera sacharozę (w postaci ziołomiodu sosnowego).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Apitussic but. 120 ml, syrop

Sulfogaiacol

13.25 zł 2019-04-05

Działanie

Gwajakol powstający z rozpadu sulfogwajakolu działa wykrztuśnie, zmniejszając lepkość wydzieliny oskrzelowej, która traci niemiły smak i zapach. Działa także słabo odkażająco. Wprowadzenie do cząsteczki gwajakolu podstawnika sulfonowego w postaci soli potasowej złagodziło działanie drażniące na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Sulfogwajakol rozpada się powoli w jelitach do wolnego gwajakolu. Gwajakol jest wchłaniany do krwi, wydala się przez drogi oddechowe i drażni błonę śluzową oskrzeli, wywołując odruch wykrztuśny.

Dawkowanie

Doustnie. Dzieci w wieku powyżej 6 lat: 5 ml (1 łyżeczka od herbaty) 3-4 razy dziennie. Dzieci starsze i młodzież: 10 ml (2 łyżeczki od herbaty) 3-4 razy dziennie. Dorośli: 10 ml (1 łyżka stołowa) 3-4 razy dziennie.

Wskazania

Stany zapalne górnych dróg oddechowych, kaszel.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Unikać stosowania u osób z czynną chorobą wrzodową – lek może nasilać dolegliwości. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Środki ostrożności

Syrop zawiera ziołomiód sosnowy - nie powinien być stosowany u osób uczulonych na produkty pszczele. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharozy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu. Pacjenci, którzy po zastosowaniu zaobserwowali niepokojące objawy (np. działanie przeczyszczające) powinni odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.

Niepożądane działanie

Sporadycznie przypadki działania przeczyszczającego. Istnieje możliwość nadwrażliwości na składniki preparatu.

Ciąża i laktacja

Ze względu na nierozpoznane ryzyko działań toksycznych, lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią wyłącznie w porozumieniu z lekarzem.

Uwagi

W trakcie leczenia oraz w ciągu 24 h od ostatniego podania, metabolity gwajakolu obecne w moczu mogą zmieniać wyniki badań biochemicznych a zwłaszcza wyniki oznaczeń kwasu hydroksyindolooctowego (5-HIAA) i kwasu wanilinomigdałowego. Dotychczas nie stwierdzono wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Apitussic, cena 100% 13.25 zł

Preparat zawiera substancję: Sulfogaiacol

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."