26. tydzień ciąży - dziecko otwiera oczy

2018-04-17 11:54

26. tygodniu ciąży czas do porodu znacząco się kurczy – za kilkanaście tygodni powitasz na świecie swoje maleństwo. Póki co,  czas zmierzyć się z typowymi dla ciąży dolegliwościami, które od tego momentu mogą stać się bardziej dokuczliwe.

26. tydzień ciąży - dziecko otwiera oczy
Autor: Thinkstockphotos.com 26. tydzień ciąży - dziecko otwiera oczy

Spis treści

  1. 26. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko
  2. 26. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą
  3. Ile powinna wynosić prawidłowa waga w ciąży?
  4. 26. tydzień ciąży: Na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

26. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko

W 26. tygodniu ciąży płód waży niemal 910 g, a odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi 23 cm.

26. tydzień to koniec 6. miesiąca ciąży

  • Ważne wydarzenie: w 26. tygodniu ciąży płód otwiera oczy. Choć jeszcze nie sposób ocenić, jaki będą miały kolor (bo tęczówka jest słabo wybarwiona), to malec byłby w stanie już coś zobaczyć, gdyby miał ku temu okazję. Póki co, ćwiczy mruganie, i zasłania oczka, gdy w pobliżu zrobi się niespodziewanie jasno, bo mama stanie obok lampy. A jeśli gdzieś obok rozlegnie się głośny dźwięk, płód gwałtownie zamruga.
  • Płód rośnie, a w macicy powoli robi się ciasno. Dlatego to właśnie w 26. tygodniu ciąży większość dzieci obraca się w macicy główką w dół, przygotowując się do wyjścia. Choć do momentu narodzin zostało jeszcze kilkanaście tygodni, później maluszkowi, który stale rośnie, byłoby bardzo trudno się obrócić.
  • Przez to, że w macicy jest coraz mniej miejsca, malec może teraz ruszać się rzadziej. Jeśli boisz się, że malec rusza się za mało, albo masz wrażenie, że ruchy całkowicie ustały, a nie masz możliwości umówienia się na wizytę, możesz pojechać do szpitala położniczego, gdzie na izbie przyjęć będziesz mogła posłuchać bicia serca płodu w trakcie badania ktg.
  • Malec nadal ćwiczy oddychanie: nabiera noskiem płyn owodniowy, a następnie wypuszcza go albo tą samą drogą, albo przez usta.
  • Warto wiedzieć, że to właśnie teraz na dobre kształtuje się miłość do słodyczy – jeśli zjesz coś słodkiego, płód zacznie chętniej przełykać płyn owodniowy, gdyż ten również zrobi się słodki. Lepiej więc nie folgować sobie teraz zanadto i unikać słodkich przekąsek.

26. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą

Twoje piersi są już przygotowane do karmienia i może się zdarzyć, że pewnego dnia zauważysz, że wypływa z nich gęsta, żółtawa wydzielina. To pierwsze mleko, nazywane siarą. Jednak nie przejmuj się, gdy go nie zaobserwujesz – nie ma to wpływu na późniejsze karmienie piersią.

Może się zdarzyć, że w 26. tygodniu ciąży piersi zaczną boleć i wyczujesz w nich twarde grudki. To objaw zatkanych kanalików mlecznych – pomoże masaż piersi oraz ciepłe okłady.

W 26. tygodniu ciąży widoczne mogą stać się żylaki na nogach, pojawią się obrzęki nóg, zaparcia.

Zgaga i niestrawność, wywołane przez powiększającą się macicę, która uciska żołądek, będą teraz codziennością. Te dolegliwości można zmniejszyć, żując kawałek imbiru, prażone migdały, lub wypijając szklankę kefiru.

W nocy mogą ci dokuczać skurcze łydek. To nie jedyna dolegliwość, która sprawi, że ciężko będzie ci spać – częściej będziesz musiała korzystać z toalety.

W trakcie ruchów malca możesz odczuwać silne bóle w okolicy podbrzusza i pod żebrami. To normalne: każdy ruch płodu może teraz podrażniać nerwy czuciowe w narządach sąsiadujących z macicą.

Ile powinna wynosić prawidłowa waga w ciąży?

Prawidłowa waga w ciąży. Ile powinna wynosić?

26. tydzień ciąży: Na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

W tym okresie często pojawia się anemia, dlatego warto zwrócić uwagę na dietę i jeść więcej produktów bogatych w żelazo, w tym szpinak i buraczki. To ważne: anemia w ciąży utrudnia regenerację po porodzie, obniża też odporność.

Jeśli prawidłowo się odżywiasz, od początku ciąży powinnaś przybrać na wadze 7,2 – 9,9 kg

Malec potrzebuje teraz bardzo dużo wapnia, gdyż kostnieją mu kości. Dieta powinna zawierać sporo nabiału, a w razie potrzeby ten pierwiastek należy suplementować.

Warto teraz w każdej wolnej chwili ćwiczyć mięśnie Kegla – dzięki temu można zapobiec nietrzymaniu moczu, które w ciąży jest dość częste, i wywołane naciskiem macicy na pęcherz. Są proste: gdy opróżnisz pęcherz, ściskaj mięśnie pochwy tak, jakbyś usiłowała zatrzymać strumień moczu, wytrzymaj 5 sekund, następnie rozluźnij mięśnie.

Jeśli masz obrzęki, jak najczęściej odpoczywaj z nogami wyżej niż głowa. Możesz też leżeć na lewym boku: w tej pozycji obrzęki ustępują szybciej.

Przeczytaj również:

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza