27. tydzień ciąży - początek szkoły rodzenia

2018-04-06 11:54

27. tydzień ciąży to już 3 trymestr ciąży. Twój brzuszek ma już wielkość dorodnej dyni, i choć ciąża coraz bardziej cię męczy, to 27. tydzień ciąży dobry moment, by zacząć uczęszczać na zajęcia szkoły rodzenia. Na zajęciach przygotujesz się do porodu i nauczysz, jak opiekować się noworodkiem.

27. tydzień ciąży
Autor: thinkstockphotos.com 27. tydzień to 7 miesiąc ciąży i pierwszy tydzień 3. trymestru ciąży.

Spis treści

  1. 27. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. Co czuje dziecko, gdy rodzice się kochają? [WIDEO]
  3. 27. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  4. 27. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

27. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

W 27. tygodniu ciąży płód waży już około kilograma, a mierzy mniej więcej 34-38 cm. Odtąd w trakcie badania USG malec będzie mierzony tylko od stóp do głowy, a nie, jak dotąd, od ciemienia do pośladków.

Maluszek wciąż jest bardzo szczupły, ale z dnia na dzień nabiera ciała. Na jego buzi wyraźnie widać już brwi i rzęsy, a na główce widoczne są włoski.

W 27. tygodniu ciąży siatkówka oka jest już dobrze wykształcona. Tęczówka zaś ma kolor niebieski (ostatecznej barwy nabierze w ciągu kilku miesięcy po porodzie).

Malec nie ma już zbyt dużo miejsca wokół siebie, dlatego nie jest aż tak ruchliwy, jak we wcześniejszych tygodniach. Skupia się teraz na poznawaniu swojego ciała: ssie palce, łapie się za nos, uszy, części intymne.

Malec coraz lepiej rozróżnia smak płynu owodniowego i ma już nieźle określony gust – jeśli nie smakuje mu coś, co zjadłaś, zapewne w rewanżu poczujesz kilka silniejszych kopniaków.

Na początku III trymestru ciąży dziecko jest wyraźnie spokojniejsze. Dużo śpi, a w czasie snu utrwalają się wrażenia i bodźce, jakie odczuwało w okresie czuwania. Choć po porodzie nic z tego nie będzie pamiętał, ma to wpływ na rozwój jego mózgu.

Płód w 27. tygodniu ciąży potrafi już się uśmiechać, gdy jest mu dobrze, co można zaobserwować w trakcie badania USG.

Co czuje dziecko, gdy rodzice się kochają? [WIDEO]

Co czuje dziecko, gdy rodzice się kochają?

27. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

Obrzęki to coś, do czego trzeba się w 27. tygodniu ciąży po prostu przyzwyczaić. Niemal każda ciężarna narzeka w tym okresie na opuchnięte stopy, łydki i dłonie. Warto wtedy zmienić buty na wygodniejsze, nosić skarpetki z luźnym ściągaczem, częściej spacerować, odpoczywać z uniesionymi nogami. Jednak jeśli obrzęki nie znikają po nocy, albo wydajesz się sobie spuchnięta ponad miarę, skontaktuj się z lekarzem, gdyż mogą być one oznaką stanu przedrzucawkowego.

W 27. tygodniu ciąży możesz też poczuć gwałtowny przypływ energii, co będzie dziwne zważywszy, że coraz trudniej jest ci się poruszać. Możesz już mieć problemy z wchodzeniem po schodach i często łapać zadyszkę.

27. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

W 27. tygodniu lekarz może ci zlecić badanie ogólne moczu oraz morfologię krwi, a także cytologię, jeśli w poprzednich miesiącach nie robiłaś tego badania.

To dobry moment by zdecydować się na USG 3D lub 4D – będzie już na nim naprawdę sporo widać. Warto zacząć nosić już wkładki laktacyjne – z piersi niespodziewanie może zacząć wypływać siara.

Nadal powinnaś ćwiczyć mięśnie Kegla, bo dzięki nim łatwiej jest uniknąć niespodziewanego nietrzymania moczu i szybciej można dojść do formy po porodzie. Ćwicz kilka razy dziennie po 10 minut.

W III trymestrze nadal można uprawiać seks – skurcze macicy odczuwane podczas orgazmu nie przyspieszą porodu.

Ponieważ punkt ciężkości ciała przesunął się teraz do przodu, bardziej niż wcześniej jesteś narażona na upadki. Uważaj więc na siebie, zwłaszcza pod prysznicem i wychodząc z wanny. Większość upadków nie ma poważniejszego wpływu na stan płodu – malec jest chroniony płynem owodniowym, a macicę chronią kości miednicy.

Gdybyś jednak upadła, koniecznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym, nawet jeśli nic ci nie dolega. Natychmiast pojedź do lekarza, a jeszcze lepiej – do szpitala położniczego – gdyby po upadku doszło do krwawienia, silnych bóli brzucha albo wycieku płynu owodniowego, co mogłoby świadczyć o tym, że pękł pęcherz płodowy.

Przeczytaj również:

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza