Łagodne guzki w piersiach. Zmiany w piersiach najczęściej są łagodne

2014-08-25 11:48 Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Piotr Niedziela, ginekolog-położnik endokrynolog, Szpital Bielański w Warszawie

Wyczułaś w piersi jakieś zgrubienia? Nie wpadaj w panikę. Ale też nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo nawet łagodne guzki w piersiach wymagają sprawdzenia. W zależności od wieku, lekarz skieruje cię na USG lub mammografię.

Wyczułaś guzek w piersi? Koniecznie trzeba to sprawdzić, choć najprawdopodobniej jest to łagodna zmiana w piersi, bo większość zgrubień (guzków), które wyczuwasz pod palcami, ma związek z prawidłową budową piersi i przemianami, jakim podlegają one przez całe życie kobiety. W różnych okresach życia (dojrzewanie, ciąża, karmienie piersią, przekwitanie) biust ma nieco odmienną strukturę. Aby wiedzieć, co jest normą w budowie twoich piersi, musisz je dobrze poznać. Najlepszym na to sposobem jest regularna samokontrola. Wykonywana starannie, pozwala zauważyć lub wyczuć nawet drobne zmiany w kształcie, wyglądzie czy wewnętrznej strukturze piersi.

Czy guzek w piersi to duże prawdopodobieństwo raka?

Aż 80 proc. guzków wyczuwanych podczas samobadania nie ma nic wspólnego z rakiem. Zmiany te zazwyczaj mają charakter łagodny. Pojawiają się u co drugiej kobiety w wieku rozrodczym. Nie do końca wiadomo, dlaczego się tworzą, choć w pewnym stopniu może być to związane z różnorodnymi zaburzeniami hormonalnymi.

To, co wyczuwasz w piersi jako guzek, to może być np. torbiel, gruczolakowłókniak, rozszerzenie przewodów mlecznych, tłuszczak. Zmiany mogą mieć różną lokalizację i wielkość: od ziarenka pieprzu do kilku centymetrów. O ile są łagodne, zwykle są wyczuwane jako okrągłe, dobrze odgraniczone guzki, o równych granicach, przesuwalne względem skóry i ściany klatki piersiowej.

Jednak badanie dotykiem to za mało, by określić, czy zmiana ma charakter złośliwy czy łagodny. W tym celu musisz udać się do specjalisty, bo konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszych badań.

Profilaktyka raka piersi - co powinnaś o niej wiedzieć?

Wyczułam guzek w piersi. Jakie badanie zrobić?

Choć nie każdy guzek jest rakiem, to każdy wymaga diagnostyki. Dlatego zawsze należy zrobić badanie obrazowe – USG lub mammografię, zależnie od wieku i budowy piersi (do czterdziestki, kiedy piersi mają strukturę bardziej gruczołową, lepiej sprawdza się USG, zaś po 45. roku życia, gdy przeważa utkanie tłuszczowe – mammografia).

Gdy wynik tego badania nie jest jednoznaczny lub nasuwa podejrzenie zmiany złośliwej, robi się biopsje podejrzanego guzka (nakłucie i pobranie komórek do badania mikroskopowego). W przypadku potwierdzenia łagodnego charakteru zmiany zaleca się okresową kontrolę. Operacyjnie usuwa się łagodne guzki, które są duże lub się powiększają.

Zmiany złośliwe wymagają specjalistycznego leczenia onkologicznego (chirurgia, radioterapia, chemioterapia, hormonoterapia).

To ci się przyda

Poważne sygnały

Ponad połowa (55 proc.) zmian nowotworowych występuje w górnych zewnętrznych kwadrantach (obszarach) piersi. Guzki podejrzane o raka są na ogół twarde, nieostro odgraniczone, o nieregularnym kształcie, nieprzesuwalne względem skóry i podłoża. O nowotworze piersi mogą też świadczyć:

● zmiana wielkości lub kształtu piersi,

● krwisty wyciek z brodawki,

● zmiany wyglądu skóry (przebarwienia, zaciągnięcia, zmarszczenia, „skórka pomarańczy”),

● powiększenie się guzka wcześniej wyczuwanego,

● zaczerwienienie lub obrzęk piersi,

● zmiany kształtu lub zarysu brodawek, a także zmiany w ich wyglądzie (np. wciągnięcie, zaczerwienienie, łuszczenie naskórka, owrzodzenie),

● poszerzenia naczyń piersi,

● powiększenie pachowych lub nadobojczykowych węzłów chłonnych,

● obrzęk ramienia. Jeśli wyczujesz guzek w jednej piersi, zbadaj odpowiedni fragment drugiej. Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga każda podejrzana zmiana, szczególnie występująca niesymetrycznie.

Zdaniem eksperta
prof. dr hab. n. med. Wiesław Jakubowski Szef Zakładu Diagnostyki Ultrasonograficznej i Mammografii w Szpitalu Bródnowskim

Wstydem jest się nie badać

Choć w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat świadomość dotycząca znaczenia profilaktyki się podniosła, to nadal pozostawia wiele do życzenia, gdyż zgłaszalność kobiet na badania skryningowe nie przekracza 60 proc., a w niektórych województwach sięga zaledwie 25 proc. Najlepszy skryning raka piersi jest w Szwecji, gdzie programem profilaktycznym objętych jest ponad 90 proc. kobiet. Ale Szwedzi poświęcili wiele lat na zbudowanie tej świadomości. I np. jeśli Szwedka publiczne przyzna się, że nie skorzystała z zaproszenia na mammografię, uważa się ją za osobę niepoważną. W Polsce nie mamy nawyku wykonywania badań. Jest to związane z tym, że edukacja prozdrowotna zaczęła się u nas ok. 20 lat później niż w Szwecji. Ażeby profilaktyka była efektywna w skali całego kraju, to należy tę świadomość zacząć budować już od szkoły podstawowej. Tym bardziej, że prognozy dla Polek są złe – szacuje się, że w tym lub przyszłym roku liczba nowych zachorowań na raka piersi przekroczy 20 tysięcy. Na szczęście umieralność zaczęła się obniżać.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anita
|

Witaj,co ci wyszlo na badaniach?

Jola
|

Ja mam nadzieję, że nigdy nie będę musiała się stresować guzami w piersiach, ale tak na wszelki wypadek w domu badam się brasterem no i chodzę co roku na usg piersi. Jak nadejdzie pora na mammografię to również się wybiorę, uważam, że tylko wszystkie metody połączone mają największą skuteczność.

gabrycha
|

skoro Twoja mama była w grupie ryzyka, to dlaczego nie kontrolowałą się regulanie? miejsmy nadzieję, ze to nic poważnego, tego życze Twojej mamie, ale pamiętaj ze ty też w takim razie jesteś w grupie ryzyka, więc zacznij się regularnie kontrolować. Powinnaś to robić minimum raz na kwartał, powinnaś bć pod stała kontrolą. Pytanie tylko czy jesteś? Jak dbasz o biust, badasz się regulaenie?

Aleksandra
|

hej, mam pytanie. moja mama wczoraj wróciła z badania u lekarza ginekologa, miala USG piersi wykrył on 8mm guzka na piersi. Teraz musi isc do lekarza, dziewczyny pomocy boje sie o moja mamę + jest obciążona genetycznie (mamy siostra miała raka piersi) czy to może być rak? a jesli tak to jak on będzie przebiegać, proszę o odpowiedź ;)

Ania
|

Mam 34lata czekam na biopsję grubej igły od niej zależy moje leczenie....nie badałam się guz jest bardzo duży,mam powiększone węzły chłonne...apeluję DZIEWCZYNY BADAJCIE PIERSI ...a ja czekam na wynik...

Karcia
|

Zmiany są łagodne, ale walka ze zmianami to już duży problem! Dziewczyny, jak tylko możecie to badajcie się. W naszym mieście jest dobry specjalista. Zobaczcie jego stronę www.rojekradiologia.pl i zapisujcie się na badania. Może ten wpis uratuje kogoś przed chorobą!

kass
|

Niedawno zaużyłam, że na sutku wyskoczyly mi 2 chrostki. kiedty nacisnie się jedna z nich, cieknie z nich biała maź. mam dopiero 15 lat i boję się że to coś poważnego. przeczytałam cały artykuł, ale nadal nie jestem spokojna. Uprzejmie proszę o pomoc i poradę.

Annna
|

Blondii

Koniecznie udaj się do lekarza.
Miałam to samo, czekałam za długo i poźniej okaząło sie ze to jakiejs zapaalneie peirsi i wybierali mi rope strzykawka z tej własnie piersi.
Idź teraz to unikniesz tego bólu bo bolało naprawde bardzo. ;P
Lekarz przepisze Ci antybiotyk i po sprawie :)

Blondii
|

Mam 13 lat i zauważłyam na staniku jakies dziwne plamy. Z poczatku mysałam że to pot ale wczoraj zauwazyłam ze z prawego sutka [a włąsciiwie z tej brazowej skury tuz obok niego] wypływa "brązowa woda". Powiedziałą o tym mamie a ona przestraszyła sie ze to "mastopatia".
Prosze o odpowiedz. Z góry dziekuje.

you_know
|

Mam dopiero nie dawno skończone 18 lat a już miałam wycinanego włókniaka , miał wielkość 3cm na 3cm. Jak to wytłumaczycie? bo nikt nawet nie próbował mi nic na ten temat mówić, bez względu na moje naciskanie.