29 tydzień ciąży - dziecko was podsłuchuje

2022-05-05 14:45

29 tydzień ciąży jest już etapem, w którym dziecko powoli zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne. W 29. tygodniu ciąży możesz już zwolnić tempo życia i zacząć przygotowywać się powoli do porodu – wszak w 29. tygodniu ciąży zostało do niego mniej więcej 11 tygodni, trudnych, bo w ich trakcie malec sporo jeszcze urośnie i potroi swoją wagę.

Kobieta w ciąży siedzi na łóżku
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. 29. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. Kawa w ciąży: zakazana czy nie? [WIDEO]
  3. 29. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  4. 29. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

29. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

W 29. tygodniu ciąży płód waży już około 1300 g, a jego całkowita długość to mniej więcej 37-42 cm.

28 tydzień to 7 miesiąc i 3 trymestr ciąży

Wszystkie narządy malca są już rozwinięte – jego ciało gromadzi obecnie tkankę tłuszczową, niezbędną, gdyż po porodzie to właśnie ona chroni przed utratą ciepła. Wokół siebie ma już na tyle mało miejsca, że nie jest w stanie zaserwować ci porządnego kopniaka – od teraz będzie się głównie rozpychać.

Ma już dobrze rozwinięty węch – choć może się to wydawać nieprawdopodobne, poprzez wody płodowe zaczynają doń docierać zapachy. Ten, który czuje najczęściej – czyli zapach mamy – zapamiętuje, co po narodzinach pomoże mu odróżnić cię od wszystkich innych osób, z którymi będzie miało do czynienia.

W 29. tygodniu w trakcie aktywności malec ma otwarte oczka – zamyka je na czas snu. Słuch to najlepiej rozwinięty obecnie zmysł. Maluszek chętnie podsłuchuje rodziców, a gdy mama lub tata podniesie głos, robi się niespokojny.

Nie zawsze też podoba mu się muzyka, która do niego dociera: przy niektórych, zwłaszcza głośnych, utworach może wręcz próbować odwrócić się od źródła dźwięku, co odczujesz jako gwałtowne szamotanie. Jeśli do tej pory przykładałaś do brzuszka słuchawki, przez którą puszczałaś dziecku muzykę, warto z tym skończyć – dźwięki i tak do niego docierają.

Kawa w ciąży: zakazana czy nie? [WIDEO]

Kawa w ciąży. Zakazana czy nie?

29. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

W 29. tygodniu ciąży możesz odczuwać zgagę, niestrawność i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Złagodzi je odpowiednio skomponowane menu, w którym nie powinno być produktów ciężkostrawnych, smażonych, ani słodyczy.

W 29. tygodniu ciąży wiele kobiet musi zmienić buty na o numer lub dwa numery większe – więzadła w stopach rozluźniły się pod wpływem hormonu zwanego relaksyną, poza tym stopy i kostki są niemal stale opuchnięte. Gdy czujesz, że pieką, nasmaruj je kremem chłodzącym (nawet przez rajstopy), a w domu odpoczywaj z lekko uniesionymi nogami.

Możesz teraz często odczuwać skurcze przepowiadające, do których dojdzie nowy objaw – bóle w podbrzuszu. Jeśli będą silne, lub będą niepokoić cię z innego powodu, nie wahaj się skontaktować z lekarzem.

29. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

Zwolnij tempo, zwłaszcza jeśli masz wrażenie, że jesteś ciągle zmęczona. Warto też powiedzieć o tym lekarzowi, być może okaże się, że przyczyną zmęczenia jest niedokrwistość i będziesz musiała przyjmować preparaty żelaza. Nadal licz ruchy malca – gdybyś przestała je nagle czuć, dla lekarza ważny będzie moment, gdy odczuwałaś je po raz ostatni.

Postaraj się jeść więcej produktów pełnoziarnistych, z pełnego przemiału – jest w nich mnóstwo błonnika, dzięki którym łatwiej będzie uporać się z częstą w tym okresie dolegliwością: zaparciami.

W 29. tygodniu ciąży nie noś już japonek – mogą być przyczyną halluksów.

Jeśli masz wrażenie, ze jesteś stale spuchnięta, w dodatku boli cię głowa i masz problemy ze wzrokiem, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

Póki jeszcze możesz, zdejmij pierścionki – wkrótce palce u rąk mogą spuchnąć i biżuteria będzie boleśnie wrzynała się w ciało.

Przeczytaj również:

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza