HORMONY w ciąży - prawdziwa burza

2015-12-10 7:55 Agnieszka Roszkowska | Konsultacja: dr n. med. Ewa Juchnicka, ginekolog endokrynolog, CM Enel-Med w Warszawie

Hormony w ciąży dają popalić każdej kobiecie. Nudności, zgaga, huśtawka nastrojów to tylko niektóre uboczne efekty burzy hormonów, która rozpoczyna się już w momencie zapłodnienia. Czemu to wszystko ma służyć?

Hormony w ciąży powodują prawdziwą rewolucję.

Hormonów nie można zobaczyć ani dotknąć i gdyby nie lekarze i mądre książki, nawet byśmy nie wiedziały, że istnieją. Występują w bardzo małym stężeniu, a mimo to mają ogromny wpływ na nasze zdrowie, uczucia i zachowanie.

Od chwili zapłodnienia nie tylko gwałtownie nasila się wydzielanie hormonów dobrze już znanych i obecnych wcześniej, ale zaczyna się też produkcja nowych, występujących tylko w ciąży. Ta nagła rewolucja ma na celu zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju płodu i przygotowanie ciała kobiety do porodu. Niestety, skutkiem ubocznym działania hormonów są przykre objawy: nudności, zgaga, zaparcia czy tzw. humory, czyli niestabilność emocjonalna.

Progesteron w ciąży

Progesteron to żeński hormon płciowy produkowany przez jajniki już przed ciążą, ale w niewielkich ilościach. Co miesiąc wraz z estrogenami przygotowuje on śluzówkę macicy na przyjęcie zarodka, a gdy do zapłodnienia nie dochodzi, powoduje złuszczenie śluzówki macicy i jej wydalenie wraz z krwią (czyli miesiączkę). Co innego, gdy jajeczko zostaje zapłodnione – wtedy progesteron jest w swoim żywiole. Dwoi się i troi – to mało powiedziane. Jego poziom wzrasta stukrotnie!

Progesteron to "hormon prorodzinny" – jego zadaniem jest utrzymanie ciąży. O kobietę się raczej nie troszczy – jest odpowiedzialny za większość ciążowych dolegliwości.

Progesteron robi wszystko, by jajo najpierw zagnieździło się w macicy, a potem mogło się tam bezpiecznie rozwijać. Przede wszystkim zapobiega zbyt silnym i przedwczesnym skurczom oraz reguluje funkcjonowanie łożyska. Rozluźniając mięśnie i więzadła (poprzez wpływ na relaksynę), przygotowuje ciało do porodu. Innym ważnym zadaniem tego hormonu jest udział w przygotowaniu piersi do produkcji mleka (poprzez wpływ na prolaktynę). Dopiero przed porodem jego poziom nieco spada, co jest dla macicy sygnałem do silniejszych skurczów i rozpoczęcia akcji porodowej. Dalszy spadek stężenia progesteronu następuje po urodzeniu dziecka.

Progesteron: przykre skutki uboczne w ciąży

 • powoduje rozluźnienie mięśni nie tylko układu rozrodczego, ale też pokarmowego, czego efektem są zaparcia i wzdęcia; rozluźnienie zwieracza między przełykiem a żołądkiem jest przyczyną zgagi
 • rozszerzając żyły, powoduje zwolniony przepływ krwi, co może sprzyjać krwawieniom z nosa i żylakom
 • spadek poziomu progesteronu w połogu wywołuje wahania nastroju, a nawet depresję poporodową
 • zatrzymuje wodę, co jest przyczyną obrzęków
 • pobudzone do produkcji mleka piersi są tkliwe, czyli nadwrażliwe na dotyk, który często sprawia ból
 • pod jego wpływem intensywniej pracują gruczoły łojowe i potowe, przez co szybciej przetłuszczają się włosy, a na skórze mogą pojawić się wypryski
 • ostuda, czyli przebarwienia na twarzy, to wynik zwiększonej ilości zarówno progesteronu, jak i estrogenów; ciemnieją także brodawki sutkowe, pępek, kresa (pionowa kreska na brzuchu) oraz krocze

Gonadotropina kosmówkowa (hCG) - hormon utrzymujący ciążę

Gonadotropina kosmówkowa to hormon produkowany od ok. 7. dnia po zapłodnieniu (gdy zarodek jest w stadium blastocysty). Odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji hormonów koniecznych do utrzymania ciąży, zwłaszcza progesteronu. Gonadotropina powinna występować wyłącznie w ciąży, to właśnie jej obecność w moczu i we krwi wykrywają testy ciążowe. Najwięcej hCG jest w I trymestrze, potem jej stężenie spada.

Przykre skutki uboczne działania gonadropiny w ciąży

 • może odpowiadać za nudności i wymioty w I trymestrze

Relaksyna: hormon wytwarzany przez jajniki wyłącznie w ciąży

Gdy zbliża się poród, relaksyna rozluźnia więzadła kości spojenia łonowego i rozmiękcza tkanki miękkie kanału rodnego, ważne jest zwłaszcza rozluźnianie szyjki macicy. Dzięki temu kanał rodny jest lepiej przygotowany do tego, by dziecko mogło wydostać się na zewnątrz.

 • Relaksyna: przykre skutki uboczne

rozluźnienie połączenia kości spojenia łonowego (w 28.-32. tygodniu ciąży) często jest źródłem tępego bólu w okolicy łonowej.

Hormon luteinizujący (LH)

Hormon luteinizujący jest wytwarzany przez przysadkę mózgową, stymuluje organizm do wytworzenia jajeczka. Po zapłodnieniu działanie LH polega na pobudzaniu do zwiększonej produkcji progesteronu. W późniejszej fazie ciąży (za pośrednictwem progesteronu) działa na mięsień macicy rozkurczowo.

Warto wiedzieć

Hormony - co to takiego?

To wytwarzane przez nasz organizm związki chemiczne, które koordynują procesy zachodzące w komórkach. Od ich działania i stężenia zależy funkcjonowanie wszystkich narządów. Hormony, wytwarzane przez gruczoły, są wydzielane do krwi. Ośrodek sterowania ich produkcją znajduje się w podwzgórzu mózgu, gdzie komunikują się ze sobą systemy nerwowy i hormonalny. To tam docierają informacje o zapotrzebowaniu narządów na hormony. Gdy któregoś brakuje, podwzgórze wydaje rozkaz przysadce mózgowej, by zaczęła wydzielać hormon stymulujący, który pobudzi konkretny gruczoł do wzmożonej pracy. Jeśli ten układ działa bez zarzutu, cały organizm funkcjonuje sprawnie. Gdy zaś równowaga hormonalna zostaje zakłócona, zaczynają się problemy: chorujemy, gorzej wyglądamy, źle się czujemy. Na życie kobiety szczególny wpływ mają hormony płciowe – estrogeny i progesteron. To one decydują o tym, że wyglądamy jak kobiety, a także sterują naszą płodnością, wyznaczając rytm cyklu miesiączkowego. O tym, jak zmiana poziomu hormonów płciowych wpływa na nasz stan, także psychiczny, dobrze wiedzą te z pań, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Ale to dopiero przedsmak tego, co czeka kobietę, gdy zajdzie w ciążę.

Estrogeny zwane są "hormonami kobiecości"

Przed ciążą estrogeny odpowiadają za wykształcenie żeńskich cech płciowych i regulują nasz cykl, stymulując owulację. Po zapłodnieniu przygotowują śluzówkę macicy na przyjęcie zarodka i podtrzymują ciążę. Estrogeny i progesteron zapoczątkowują zmiany w mięśniu macicy – rozciąganie i przerost tkanek mięśniowych. Dzięki estrogenom macica się powiększa, więcej jest w niej naczyń krwionośnych, a podczas porodu jej mięsień jest podatny na działanie pobudzającej skurcze oksytocyny. Estrogeny wpływają też na rozwój kanalików mlekowych w piersiach. Dodają przyszłym mamom urody – dzięki nim piersi stają się większe, sylwetka zaokrąglona, włosy gęstsze i błyszczące, a skóra gładsza. Wpływają również na psychikę, budząc instynkt budowania gniazda, pod którego wpływem kobieta urządza mieszkanie na przyjęcie dziecka. W ciąży stężenie estrogenów sukcesywnie wzrasta, po porodzie zaś gwałtownie spada.

Przykre skutki uboczne estrogenów

 • estrogeny powodują zwiększenie ilości przepływającej przez ważne narządy krwi, a to może skutkować krwawieniem z dziąseł i z nosa
 • nagły spadek stężenia estrogenów po porodzie może nasilać u matki nastroje depresyjne.

Oksytocyna - hormon powodujący skurcze macicy podczas porodu, połogu i orgazmu

Oksytocyna jest obecna już podczas ciąży, ale dopiero podczas porodu (za sprawą estrogenów) mięsień macicy uwrażliwia się na działanie oksytocyny i regularnie się kurczy. Po porodzie oksytocyna wydziela się podczas ssania piersi przez dziecko – powoduje to wypływanie mleka, a jednocześnie obkurczanie się macicy. Oksytocyna zwana jest hormonem miłości, bo wywołuje u matki opiekuńcze zachowania wobec dziecka i odpowiada za budowanie emocjonalnej więzi między nimi.

Dodatkowy plus oksytocyny

 • dzięki oksytocynie podczas karmienia niektóre kobiety odczuwają satysfakcję seksualną, a nawet przeżywają orgazm!

Prolaktyna - nazywana bywa hormonem mlecznym

Wytwarzana przez przysadkę mózgową prolaktyna to  tzw. "hormon macierzyństwa" hamuje u kobiety zainteresowanie seksem, a kieruje jej uwagę na dziecko. Już podczas ciąży poziom prolaktyny wzrasta 10-krotnie, ale w pełni dochodzi ona do głosu po porodzie – pod jej wpływem w piersiach wytwarzany jest pokarm. Po zakończeniu karmienia jej stężenie znacznie spada.

Dodatkowe plusy prolaktyny:

 • podczas laktacji wysokie stężenie prolaktyny hamuje owulację, co zapobiega zbyt szybkiemu zajściu w następną ciążę
 • dobrze wpływa na relacje z dzieckiem – dzięki niej matka ma więcej siły i lepiej znosi niedogodności związane z opieką nad maluchem, np. nieprzespane noce.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE
Iza
|

tak, eva/qu mogą spokojnie aplikować kobiety w ciąży. Są naturalne, nie wchłaniają się do krwioobiegu.

inka
|

A te czopki evaqu są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

nego
|

Artykuł traci na wartości jeśli jest konsultowany przez Ewę Juchnicką. Pewnie nie miała czasu go przeczytać, tak jak nie ma czasu dla pacjentek, które traktuje przedmiotowo. Poczytajcie na forach m.in. znanylekarz nim się do niej umówicie!!!

emu
|

Czy teraz już nie ma nic intymnego?

LOL
|

ELO ;P

eska
|

Zojka, wyjaśnień na temat nudnosci i wymiotów w ciąży? toż przecież o tych objawach wiedzieli już nasi przodkowie... Taaki dyskomfort? Że niby tylko Twoja córka nagle zaczęła tak na ciążę reagować... Szok, ludzie, trochę cierpliwości i rozsądku.

Mag
|

Ostatnio dowiedziałam się, że Testy owulacyjne wychodzą pozytywnie przez całą ciążę. Czy to prawda? Czy już od momentu owulacji, a więc i ewentualnego zapłodnienia poziom LH jest wciąż tak wysoki od poczęcia aż do porodu? Bardzo proszę o odpowiedź.

zojka
|

Kilka m-cy temu - temat samopoczucia w czasie ciąży był na wagę złota -moja córka będzie niedługo rodzić - szukałyśmy wyjaśnień na temat : nudności, wymiotów, złego sampomoczucia. Potrzebowałyśmy dobrej recepty i fachowej porady. Dziecko było planowane, ciąża jest oczekiwana z radością . A tu taki dyskomfort.
Dziś przesłałam jej te informacje - myślę, że wyjaśnią jej wiele spraw. Przyznam się, że i mi po 28 latach- przeczytane informacjie, dały pełny obraz i pełne zrozumienie zjawisk towarzyszących ciąży. Uważam, że ten temat jest tematem trafionym - należy przekazuwać przyszłym matkom tak istotne sprawy.