Sprawdź stawy

Dzięki stawom możliwe jest prawidłowe, swobodne poruszanie się. Stawy są jednak narażone na kontuzje, które mogą prowadzić do różnego rodzaju zwyrodnień. Sprawdź, czy twoje stawy są w dobrej kondycji.

Dolegliwości stawowe mogą mieć różne przyczyny – od zmian zwyrodnieniowych postępujących z wiekiem, poprzez urazy i przeciążenia, deformacje, aż po choroby zakaźne czy ogólnoustrojowe.

Do najczęstszych chorób należą zmiany zwyrodnieniowe stawów, na które cierpi ponad 60 proc. osób po 50. roku życia. Urazy i zwyrodnienia również przysparzają pacjentów lekarzom reumatologom, traumatolgom i ortopedom. Narastający problem zwyrodnień stawów wynika z faktu, że żyjemy coraz dłużej, a więc jest nieco więcej czasu, aby zmiany zwyrodnieniowe mogły powstać. Dużym wyzwaniem dla lekarzy są także sportowcy, którzy w wieku 40–45 lat mają stawy tak zniszczone jak inni ludzie w wieku 80 lat z powodu zbyt intensywnej ich eksploatacji.

Choroba zwyrodnieniowa rozwija się powoli. Aby ją zatrzymać, nie można zwlekać z leczeniem. Czy twoje stawy są zdrowe?

Ból czy niesprawność stawu powinny zwrócić naszą uwagę. Przy pierwszych oznakach niedomagania należy szukać specjalistycznej pomocy u lekarza specjalisty, aby nie dopuścić do dalszego upośledzenia sprawności stawów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE