Seplenienie a wada zgryzu [Porada eksperta]

2013-07-26 12:50 Katarzyna Bąkowicz

Witam, mam 15 lat i wadę wymowy. Seplenię tak, że praktycznie dźwięczność wszystkich głosek jest u mnie nieprawidłowa. Jednak "s", "c", "z", "ż" bardzo mi przeszkadzają. Są okropnie wypowiadane. Nie umiem jeszcze do końca wypowiadać "r". Na dokładkę zauważyłam, że mam tyłozgryz. Wprawdzie mój profil twarzy nie wygląda jak miałabym tyłozgryz (z tego, co widziałam dolna szczęka jest mocno cofnięta i również profil twarzy jest cofnięty). Ja tak nie mam. I moje pytanie, czy mogę tą wadę przynajmniej na głoski wyżej wymienione zwalczyć? Ile to może potrwać? Boję się, że do końca życia będę seplenić i nigdy nie będę szczęśliwa. I czy można ją zwalczyć bez konieczności eliminowania wady zgryzu? Z tego, co wiem, niektórzy ludzie, mający wadę zgryzu mówią całkowicie poprawnie. A i jeszcze moje dolne zęby są dużo mniejsze od górnych i na dokładkę są krzywe. I czy seplenienie można zwalczyć w miesiąc, przy dużym zaangażowaniu?

Seplenienie może być spowodowane wadą zgryzu. Jeżeli jednak nie jest to zgryz otwarty (wtedy kiedy zęby w ogóle nie zachodzą na siebie) można wady wymowy skorygować. Czas trwania takiej korekty zależy od tego, jakie głoski konkretnie i w jaki sposób są zniekształcone.

Niestety, nie da rady naprawić wszystkiego w miesiąc. Potrzeba na to trochę więcej czasu. Ale w każdym wieku można korygować swoją mowę i problemy już nigdy nie wracają.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE