Problemy z mową u chorego na schizofrenię [Porada eksperta]

2014-08-11 12:48

Mam 22 lata. Jestem chory na schizofrenię paranoidalną i biorę leki, które powodują, że mam problemy z mową. Problemy są następujące. Mam problem z doborem odpowiednich słów. Dość często przychodzą mi na myśl słowa, które nie są odpowiednie do kontekstu i czasami mam "pustkę w głowie" z powodu braku odpowiedniego słowa. Zdarza się też, że używam niewłaściwej formy wyrazu. Czasami formułuję zdanie niepoprawne gramatycznie, zacinam się. Te problemy występują głównie w mowie, natomiast w tworzeniu tekstów problem jest pomijalny. Od trzech lat mam już te problemy. Jakie ćwiczenia powinienem praktykować, aby zminimalizować wyżej wymienione problemy? Do jakiego stopnia jestem w stanie usprawnić moją mowę poprzez ćwiczenia, biorąc pod uwagę fakt, że leki, które biorę zaburzają mowę? Czy jestem w stanie poprzez ćwiczenia dojść do poziomu wysławiania się, kiedy będę mógł swobodnie, płynnie i poprawnie mówić?

Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

Pod kątem pracy nad mową powinien Pan zostać otoczony opieką przez placówkę, która Pana prowadzi w związku z leczeniem schizofrenii.

Prostymi ćwiczeniami, które poprawiają mowę w takich sytuacjach są ćwiczenia polegające np. na czytaniu i opowiadaniu tekstów, konstruowaniu prostych wypowiedzi na różne tematy, opowiadaniu o zdarzeniach w czasie przeszłym i przyszłym (co robiłem wczoraj, co będę robił jutro). Wszystkie wypowiedzi muszą być mówione na głos i nagrywane, a potem odsłuchiwane. Jeśli coś jest niepoprawne, nagrywamy jeszcze raz. Unikamy czytania po cichu i "mówienia w myślach".

Jeżeli natomiast chodzi o zaburzenia koncentracji, to warto o tym porozmawiać z lekarzem, może to kwestia zmiany lub dokładniejszego doboru leków.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza