Jak zapobiec seplenieniu? [Porada eksperta]

2014-04-08 11:57

Mimo że jest wiele porad na temat seplenienia, to chciałabym jednak dokładniej zapytać jak temu zaradzić? Gdy wypowiadam litery, tj. sz, cz, s, c, z, to mam język po swojej lewej stronie jamy ustnej. Gdy mówię jakieś zdanie, to słychać, że źle poszczególne litery wymawiam. Bardzo mnie to irytuje. Myślałam, że w wieku dorosłym to zaniknie, a jednak niestety tak się nie stało. Proszę o wskazówki i ewentualnie ćwiczenia na ten problem.

Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

Podstawową wskazówką jest udanie się do logopedy, który dobierze odpowiednie ćwiczenia. Rodzajów seplenienia, w tym także bocznego, jest bardzo wiele, dlatego ćwiczenie bez konsultacji ze specjalistą nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

To co może Pani robić samodzielnie w domu, to ćwiczyć język, np. poprzez robienie rurki z języka. Do tego jednak, żeby nauczyła się Pani prawidłowo wymawiać głoski potrzebne są ćwiczenia logopedyczne. Wada wymowy nie mija sama i trzeba ją skorygować. Zawsze udaje się to z pomocą specjalisty.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza