Jak zapobiec seplenieniu? [Porada eksperta]

2014-04-08 11:57 Katarzyna Bąkowicz

Mimo że jest wiele porad na temat seplenienia, to chciałabym jednak dokładniej zapytać jak temu zaradzić? Gdy wypowiadam litery, tj. sz, cz, s, c, z, to mam język po swojej lewej stronie jamy ustnej. Gdy mówię jakieś zdanie, to słychać, że źle poszczególne litery wymawiam. Bardzo mnie to irytuje. Myślałam, że w wieku dorosłym to zaniknie, a jednak niestety tak się nie stało. Proszę o wskazówki i ewentualnie ćwiczenia na ten problem.

Podstawową wskazówką jest udanie się do logopedy, który dobierze odpowiednie ćwiczenia. Rodzajów seplenienia, w tym także bocznego, jest bardzo wiele, dlatego ćwiczenie bez konsultacji ze specjalistą nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

To co może Pani robić samodzielnie w domu, to ćwiczyć język, np. poprzez robienie rurki z języka. Do tego jednak, żeby nauczyła się Pani prawidłowo wymawiać głoski potrzebne są ćwiczenia logopedyczne. Wada wymowy nie mija sama i trzeba ją skorygować. Zawsze udaje się to z pomocą specjalisty.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE