CZYSTEK (zioło) - prawdziwe WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE czystka

196 komentarze
Autor: Monika Majewska

Czystek (Cistus) to zioło, któremu są przypisywane wyjątkowe właściwości lecznicze. Czystek - a konkretnie herbata z czystka, której podstawę stanowi ziele tej rośliny - znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek w walce z wszelkimi infekcjami. Niektórzy przekonują, że wskazaniem do jego zastosowania są także alergie, borelioza, a nawet choroby nowotworowe. Czy jednak czystek na pewno posiada tyle właściwości leczniczych?

Czystek (Cistus) to zioło, któremu są przypisywane wyjątkowe właściwości zdrowotne. W internecie można znaleźć informacje, że czystek - a konkretnie picie herbaty z czystka, której bazę stanowi ziele tej rośliny - jest skuteczne w walce z wieloma chorobami i znajduje coraz szersze zastosowanie w medycynie naturalnej. Wszystko dzięki zawartości polifenoli - silnych antyoksydantów, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Czy czystek rzeczywiście ma działanie lecznicze i jest "antidotum" na większość chorób, jak przekonują niektórzy?

Czystek - bogactwo polifenoli

Istnieje wiele rodzajów czystka, jednak największą popularnością cieszy się czystek szary (Cistus incantus).

Czystek charakteryzuje się wysoką zawartością polifenoli (podobno nawet większą niż czerwone wino) - silnych przeciwutleniaczy. Są to substancje, które mają właściwości antyoksydacyjne, tzn. neutralizują wolne rodniki, które mogą się przyczynić do powstania wielu chorób, w tym tych nowotworowych. Ponadto polifenole hamują powstawanie i rozwój stanów zapalnych w organizmie, a także wzmacniają, dodają energii. Co więcej, ochraniają naczynia krwionośne i hamują utlenianie się "złego" cholesterolu LDL, zapobiegając tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Polifenole wspierają także funkcjonowanie układu odpornościowego i walczą z drobnoustrojami i grzybami. Poza tym działają antyalergicznie, gdyż hamują uwalnianie histaminy.

To ci się przyda

To ci się przyda

Herbata z czystka - jak parzyć?

Herbatę z czystka można przygotować, zalewając wrzątkiem 1 czubatą łyżkę ziół i zaparzając ją przez 5- minut. Z kolie napar z czystka można przygotować, zalewając 1 l wody garść czystka (ok. 10 g). Mieszankę należy doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować na małym ogniu przez ok. 5 minut.

Czystek - jak parzyć i pić czystek?

Źródło: youtube.com/Czajnikowy.pl - dobra herbata!

Czystek - właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe

Z internetu można się dowiedzieć, że "czystek blokuje wzrost wszystkich rodzajów wirusów, np. wirusa ptasiej grypy", a także, że "niszczy wirusy jelitowe i opryszczki". Do tej pory nie przeprowadzono badań, które potwierdzałyby właściwości przeciwwirusowe czystka. Jednak greccy naukowcy wykazali , że olejek eteryczny z liści czystka kreteńskiego wykazuje właściwości przeciwbakteryjne,¹ zarówno na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Jednak były to jedynie badania in vitro.

Czystek na boreliozę i kleszcze?

Czystek to także sposób na boreliozę i kleszcze - przekonują zwolennicy tego zioła. Czy jednak są na to dowody naukowe?

Za sprawą polifenoli czystkowi przypisuje się wiele właściwości leczniczych. Jednak często są one nadinterpretowane, a co za tym idzie - nieprawdziwe.

Na stronie PubMed - największej bazy wyników badań naukowych z całego świata - można zaleźć informację, że do tej pory przeprowadzono tylko jedno badanie, którego celem było sprawdzenie, czy czystek ma wpływ na bakterię Borrelia burgdorferi.² Zostało ono przeprowadzone przez niemieckich naukowców z University of Leipzig, a jego wyniki opublikowano w 2010 roku w piśnie "Pharmazie". W badaniach in vitro (a więc w laboratorium) okazało się, że olejek eteryczny czystka kreteńskiego (Cistus creticus L.) hamował wzrost bakterii Borrelia burgdorferi, która jest odpowiedzialna za rozwój boreliozy. Podczas badania największą siłę siłę przeciwbakteryjną odznaczały się następujące składniki lotnego olejku czystka kreteńskiego - manoyl oxide, 13-epi-manoyl oxide, 3-acetoxy-manoyl oxide, carvacrol, 3-hydroxy-manoyl oxide.

Źródło: youtube.com/Czajnikowy.pl - dobra herbata!

Ważne

Ważne

Czystek - prawdziwe właściwości czystka

Właściwości czystka do tej pory były badane jedynie in vitro, czyli w laboratorium, pod mikroskopem, a nie na ludziach. W związku  z tym nie można na ich podstawie jednoznacznie stwierdzić, że czystek potrafi zwalczyć boreliozę czy inne choroby. Dlatego czystek należy traktować jedynie jako suplement diety, a picie herbaty z czystka jako uzupełnienie diety w cenne dla organizmu polifenole, co z pewnością wzmocni organizm, poprawi jego funkcjonowanie i ogólne samopoczucie.

Czystek na kaszel, katar, a nawet na raka?

Czystek może mieć postać nie tylko herbaty, lecz także tabletki do ssania lub kapsułki.

Czystek jest jedynie suplementem diety i nie leczy żadnych chorób.

Wówczas ma pomóc w chorobach gardła i na kaszel. Z kolei herbata z czystka może być stosowna na biegunkę, alergie, choroby skóry i półpasiec. Może być również stosowana w miażdżycy, chorobie niedokrwienna serca, a nawet w chorobach nowotworowa, co sugeruje, że czystek jest w stanie wyleczyć te choroby, a przynajmniej wspomóc ich leczenie.

To ci się przyda

To ci się przyda
  • Herbata z czystka jest suplementem (środkiem uzupełniającym dietę), a nie lekiem! W związku z tym nie można zrezygnować z terapii zaleconej przez lekarza. Może mieć to bardzo niebezpieczne skutki zdrowotne.
  • Osoby, które zmagają się z jakimiś chorobami i przyjmują leki, przed spożyciem czystka powinny skonsultować się z lekarzem. Mieszanie niektórych ziół z lekami niekiedy może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zioła mogą zmienić działanie leków - wzmocnić lub osłabić zaleconą dawkę i wywoływać szkodliwe działanie zapisanego lekarstwa. Ponadto każde zioła, przyjmowane nawet przez zdrowe osoby, mogą zaszkodzić, jeśli będą używane niewłaściwie.
  • Czystka, jak wszystkie inne zioła, lepiej kupować w sklepach zielarskich i aptekach (a nie np. na bazarach).
Polecamy
Czy witamina C leczy raka? Czy dożylne wlewy witaminy C mogą wyleczyć nowotwory?

Czy witamina C leczy raka? Czy dożylne wlewy witaminy C mogą wyleczyć nowotwory?

Czy witamina C leczy raka? Czy dożylne wlewy witaminy C mogą wyleczyć nowotwory? Zwolennicy terapii witaminą C przekonują, że to ...

Polecamy
KUDZU (korzeń) - działanie i właściwości lecznicze. Kudzu na alkoholizm i inne nałogi

KUDZU (korzeń) - działanie i właściwości lecznicze. Kudzu na alkoholizm i inne nałogi

Kudzu to roślina, której działanie i właściwości lecznicze powinny docenić osoby walczące z nałogiem, zwłaszcza z uzależnieniem od alkoholu. W ...

Źródło:

1. Composition and antimicrobial activity of the essential oil of Cistus creticus subsp. eriocephalus. Dostępny w internecie [dostęp 25.03.2016] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9342956

2. Growth inhibiting activity of volatile oil from Cistus creticus L. against Borrelia burgdorferi s.s. in vitro. Dostępny w internecie [dostęp 25.03.2016] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=cistus++Borrelia

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 13.02.2017

Komentarze (1 - 10 z 196)
zdrowy ludek, 23.04.2017 12.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiązanie jinów żelaza spowodowane jest reakcją Fentona przy zbyt niskim poziomie wit C
 
mhtmstudio, 15.04.2017 17.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czołem, Od kilku miesięcy regularnie piję czystek... Od kilku miesięcy "posypały" mię się zęby...(bolą mocno, wypadły dwie stare plomby) - dentystka twierdzi, że wszystko jest ok a mnie często staja łzy w oczach z bólu. Poza dołączeniem do diety czystka, nic szczególnego się nie zmieniło w moim życiu... Czy ktoś spotkał się podobnym "zbiegiem okoliczności"? Dzięki;-)
 
Helena, 17.03.2017 13.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja kuzynka bardzo sobie chwali herbatę z czystka. Pije ją regularnie bo ma problemy z cytologią.Ciągle jest na pograniczu II i III. Do tego stosuje wyciąg z modrzewia dahurskiego Od kiedy zaczęła to wszystko stosować to wyniki lepsze i samopoczucie. Podjęła również wyzwanie i więcej się rusza. i zapanował spokój na duszy. Bo przecież kondycja psychiczna jest też bardzo ważna w leczeniu. pozdrawiam i życzę wytrwałości
 
Lidka, 28.02.2017 16.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja właściwości czystka bardzo sobie cenię i kiedyś popijałam go bardziej regularnie a teraz nie ukrywam, że trochę mi się o nim zapomina na szczęście fajnie go przemycają teraz w kosmetykach a tu z regularnością nie mam problemów, z czystkiem mam tonik do twarzy z sekretu piękna i zauważyłam że cera wiele zyskała dzięki niemu, bo żadnych innych elementów pielęgnacji nie zmieniałam w ostatnim czasie
 
No nie, 15.02.2017 09.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytałam, że czystek ma bardzo dużo dobrych polifenoli. Jednak nie powinno się go długo przyjmować, bo wiąże cząsteczki żelaza i może spowodować białaczkę.
 
negri, 22.12.2016 18.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam podobne doświadczenia po diagnozie przebytej boreliozy i długiej antybiotykoteapii .Było to ok 3 lata temu, przez ten czas lista odwiedzanych lekarzy i przyjmowanych leków była długa bardzo co zruinowało mi kompletnie zdrowie.Długo trwało zanim zrozumiałam,ze trzeba budować zdrowie nie lekami, lecz powoli od podstaw.W moim przypadku bardzo pomaga mi joga , dieta ( zero cukrów, sporadycznie mączne produkty) i liczę na skuteczność olejków terapeutycznych, którymi od niedawna zaczęłam się wspomagać. To tyle, a dla mnie tak wiele..
 
Roko, 05.12.2016 14.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ci którzy wierzą święcie w lekarzy i ich syntetyki niech się leczą u nich ja wiem swoje dzięki akupunkturze czystkowi i innym ziołom tybetańskim wyleczyłem się z poważnego schorzenia a właściwie schorzeń bo dzięki wieloletniemu leczeniu się wspaniałymi lekami przez równie genialnych lekarzy stałem się wrakiem człowieka.Teraz po półrocznej akupunkturze i ziołom wiem że żyję ale to moje zdanie wszystkim wierzacym swięcie w lekarzy życzę powodzenia tylko polecam zwrócić uwagę że lecząc przewlekle jedno schorzenie nie nabywają kolejnego.Ja przez 5lat tułaczki po różnych lekarzach różnych specjalności spotkałem tylko jednego prawdziwego lekarza patrzacego na całość człowieka i on to zresztą zasugerował akupunkturę i leczenie naturalne.
 
NUNANA, 04.12.2016 14.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
aha napisał to z ironią której najwyraźniej nie wyczułaś ;)
 
anisko, 23.11.2016 08.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No cóż..leki często nie działają I w tym tkwi problem! a tylko niszczą nam zdrowie i rozwalają wątrobę Warto wspomagać zdrowie piciem ziól i nie dopuszczać do powstawania chorób ,których leczenie jest nieskuteczne a tylko karmi firmy farmaceutyczne
 
Daniel, 10.10.2016 23.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem problemy z aftami, odkąd pije czystek zero aft... Czystek naprawdę działa nie potrafiłem się pozbyć aft od pół roku. Dwa tygodnie picia czystka i mam spokój!!
 
następne »
strona 1 z 20
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości...

więcej

365

Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego

Ostropest plamisty to roślina, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi...

więcej

300

SYROP Z MNISZKA lekarskiego - PRZEPIS na leczniczy miód z kwiatów mlecza SYROP Z MNISZKA lekarskiego - PRZEPIS na leczniczy miód z kwiatów mlecza

Syrop z mniszka lekarskiego ma m.in. działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne, dlatego...

więcej

288

CZYSTEK (zioło) - prawdziwe WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE czystka CZYSTEK (zioło) - prawdziwe WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE czystka

Czystek (Cistus) to zioło, któremu są przypisywane wyjątkowe właściwości lecznicze. Czystek - a...

więcej

269

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Rzekome schorzenie skórne mające charakteryzować się szpecącymi ranami, obecnością na skórze i pod nią różnokolorowych włókien nieznanego pochodzenia oraz odnoszeniem przez pacjenta wrażenia pełzania...

Cykle prawidłowo powinny trwać od 25 do 35 dni. Jeśli sporadycznie zdarza się, że cykl nie mieści się w tych granicach, nie ma powodów do obaw; jeśli zdarza się to częściej niż 4 razy w roku, radzę...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.