Borelioza - objawy i leczenie boreliozy

136 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka, Monika Majewska

Borelioza (choroba z Lyme) to najbardziej znana choroba odkleszczowa. Jeśli wystąpi rumień wędrujący, to diagnoza jest prosta, jednak często konieczne są badania w kierunku boreliozy. Sprawdź, jakie są inne objawy, fazy i powikłania boreliozy i jakie leczenie - wg standardu IDSA, czy ILADS się stosuje.

Borelioza często mylona jest ze stwardnieniem rozsianym, nerwicą i reumatyzmem.

Kleszcz

Spis treści

  1. Jakie są objawy boreliozy? Fazy choroby (faza wczesna i późna)
  2. Borelioza: diagnostyka. Testy wykrywające boreliozę
  3. Leczenie boreliozy - kontrowersje wokół IDSA i ILADS

Borelioza (łac. borreliosis, morbus Lyme), inaczej choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa, jest stosunkowo nową chorobą - rozpoznaje się ją od drugiej połowy lat 80. XX wieku.

Boreliozę wywołują bakterie zaliczane do krętków - Borrelia burgdorferi - odkryte w 1982 roku przez W. Burgdorfera oraz Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica.

Bakterie te mogą występować w kilku postaciach - jako krętki, a także w formach przetrwalnikowych (m.in. cysty). Krętki są bardzo ruchliwe, natomiast formy przetrwalnikowe nieruchome, za to są odporne na niektóre antybiotyki niszczące krętki.

Borrelia może przenikać do komórek ludzkich (makrofagów, limfocytów, fibroblastów) i tam przeżyć. Niektóre odmiany boreliozy wywołują dolegliwości stawowe, inne neurologiczne. Istnieją też bakterie powodujące zmiany skórne.

Boreliozę, wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia burgdorferi, afzelii i garinii przenoszą kleszcze Ixodes.

Jakie są objawy boreliozy? Fazy choroby (faza wczesna i późna)

Borelioza, bez względu na rodzaj i stopień zaawansowania atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Pierwsze objawy choroby (faza wczesna miejscowa, ograniczona) rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia.

Mogą pojawić się objawy skórne tzw. rumień wędrujący - zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, może być lekko wypukłe, ciepłe, bolesne przy dotyku. Typowy rumień po ukąszeniu kleszcza jest jaśniejszy od środka.

Uwaga: rumień wędrujący występuje w ok. 30 proc. przypadków boreliozy (u dzieci tylko w 10 proc.).

W tej fazie mogą pojawić się objawy grypopodobne. Jeśli nie zostaną podane antybiotyki, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. W ciągu 2 tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne. Może to być zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.

Jak przechytrzyć kleszcze?

Pytanie do eksperta
Czy to objawy boreliozy? - odpowiada Krystyna Knypl

Pseudochłoniak boreliozowy, będący niebolesnym naciekiem zapalnym w miejscu pokąsania przez kleszcza, jest alternatywnym obrazem klinicznym pierwszej fazy boreliozy. Występuje głównie na płatku ucha, sutku lub na mosznie.

W obrębie boreliozy wyróżniamy 3 fazy kliniczne: wczesną miejscową (ograniczoną), wczesną rozsianą i późną.

Zmiany skórne to nie jedyne objawy boreliozy, jakie mogą występować w infekcji.

Po około roku od zakażenia borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Lista objawów, jakie daje borelioza przewlekła, jest długa. Pojawia się m.in. objawy neurologiczne

Chory może podwójnie widzieć, mieć paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy, problemy z mówieniem, orientacją przestrzenną.

WARTO WIEDZIEĆ: Paraliż kleszczowy pojawia się najczęściej u dzieci

Borelioza układu nerwowego, czyli neuroborelioza, stanowi natomiast 15-40 procent spośród wszystkich przypadków boreliozy, a jej objawy mogą pojawić się wiele lat po ukąszeniu przez kleszcza i narastają z czasem. Są to przede wszystkim:

O tym, jakie jeszcze mogą być objawy boreliozy przeczytasz w artykułach:

Boreliozowe zapalenie stawów - objawy i leczenie
Borelioza limfatyczna - przyczyny, objawy, leczenie
BORELIOZA – powikłania neurologiczne, stawowe, sercowe
Borelioza u dzieci – objawy, diagnostyka i leczenie

Zdaniem eksperta
maska Beata Kowalska-Werbowy, lekarz leczący boreliozę według ILADS
Beata Kowalska-Werbowy, lekarz leczący boreliozę według ILADS

Co zrobić, gdy ukąsi cię kleszcz?

Mitem jest, że od momentu ugryzienia musi upłynąć jakiś czas, by doszło do zakażenia. Mam pacjentów, którzy usunęli kleszcza na etapie jego wbijania się w skórę.

Mieli szczęście, bo powstał rumień – jednoznaczny wykładnik boreliozy. Szczęście w tym sensie, że sugerując się standardowymi opisami, gdyby nie rumień, ryzyko boreliozy zostałoby wyeliminowane przez standardowo patrzących na tę chorobę lekarzy.

Kleszcz nie musi wbić się w ciało, wystarczy, że na skórze złoży swoje odchody i to już może spowodować zakażenie. Siedliskiem bakterii jest treść przewodu pokarmowego kleszcza.

Jeśli nas ugryzie, wyjmijmy go np. specjalną strzykawką wytwarzającą podciśnienie (z apteki).

Jeśli ktoś nam go usuwa ręcznie, niech włoży jednorazowe rękawiczki, by sam się nie zakaził.

Kleszcza można wysłać na badanie metodą PCR na boreliozę (lub panel pełny: borelioza plus koinfekcje) do CB DNA w Poznaniu.

Wtedy możemy poczekać na wynik badania kleszcza lub do momentu uzyskania negatywnego wyniku włączyć antybiotykoterapię, która nie jest błędem, ponieważ cała Polska jest uznana za teren endemiczny dla boreliozy.

Jeśli wynik okaże się negatywny, leczenie odstawiamy; jeśli jest pozytywny, kontynuujemy: według standardu – do 3 tygodni łącznie, a według lekarzy leczących zgodnie z ILADS – dużo większą dawką do co najmniej 6 tygodni.

W dwie doby po ugryzieniu można też wysłać krew na badanie PCR w kierunku boreliozy. Jeśli wystąpi rumień, czas tego leczenia wydłuża się do 6–8 tygodni.

Borelioza: diagnostyka. Testy wykrywające boreliozę

Niestety, żaden z dostępnych testów nie może w 100 proc. wykluczyć ani potwierdzić boreliozy. Badania serologiczne krwi polegają na wykrywaniu przeciwciał IgM i IgG przeciw Borrelii.

Wynik negatywny któregoś z badań nie wyklucza boreliozy.

Niestety, przeciwciała pojawiają się w surowicy dopiero kilka tygodni po zakażeniu, gdy choroba dawno się rozwija. W dodatku bakterie mogą się przenosić (z krwi do płynu stawowego lub centralnego układu nerwowego), a wtedy stężenie przeciwciał we krwi spada. Zdarza się więc, że u chorych, mających żywe krętki w organizmie, wynik badania jest ujemny.

W Polsce najpopularniejszy test ELISA – często wychodzi fałszywie ujemnie – jest wiarygodny w 30 proc. przypadków.

Czulszym badaniem (70 proc. wiarygodności) jest test Western Blot, ale można go zrobić po minimum 3 tygodniach od ukąszenia.

Najdokładniejszą diagnozę daje PCR, czyli badanie polegające na poszukiwaniu (we krwi lub moczu, płynie stawowym lub mózgowo-rdzeniowym) DNA bakterii. Można je zrobić w kilku miejscach w Polsce już kilka dni po ukąszeniu, nie ma ono bowiem związku z przeciwciałami.

Najczęściej diagnoza stawiana jest na podstawie objawów klinicznych, po wykluczeniu innych schorzeń.

Często borelioza, zwłaszcza przewlekła, jest mylona z takimi chorobami jak:

Niezawodna diagnostyka sprawiłaby, że niezwłocznie można by leczyć boreliozę. Im wcześniej zacznie się terapię, tym jest krótsza i daje większą szansę na całkowite wyleczenie.

Szybko wyleczona choroba nie zostawia szkód w organizmie. Na razie nie ma co liczyć na szczepionkę przeciw tej chorobie.

Gorzej: po przejściu boreliozy nie nabywa się odporności. Pozostaje jedynie chronić się przed kleszczami wszelkimi dostępnymi metodami (ubranie, repelenty).

Choroby odkleszczowe: borelioza, babeszjoza, bartonelloza, KZM i inne

Polecamy
Borelioza - badania. Zbadaj siebie i kleszcza

Borelioza - badania. Zbadaj siebie i kleszcza

Po ukąszeniu przez kleszcza zaleca się wykonać badania, dzięki którym można stwierdzić, czy jest się zakażonym boreliozą lub inną chorobą ...

Borelioza: diagnoza i leczenie [wideo]

W jaki sposób diagnozuje się boreliozę i czy można ją skutecznie wyleczyć? Posłuchaj naszego eksperta.

Leczenie boreliozy - kontrowersje wokół IDSA i ILADS

Boreliozę leczy się antybiotykami. U niektórych chorych leczenie boreliozy trwa półtora roku, a u innych zaledwie kilka tygodni. Skąd ta różnica?

Powodem nie jest postać boreliozy, ale fakt, ile czasu trwa choroba, nim została postawiona prawidłowa diagnoza. Według obowiązującej u nas procedury (wg IDSA – Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych) uważa się, że po krótkiej antybiotykoterapii borelioza jest raz na zawsze zwyciężona.

Jeśli pacjent nadal źle się czuje, to po prostu cierpi na tzw. zespół poboreliozowy. Nie ma wtedy wskazań do leczenia antybiotykiem. Gdy jest uparty, prowadzi się leczenie objawowe.

Przeciwnego zdania są lekarze zrzeszeni w innym stowarzyszeniu - ILADS. Uważają, że boreliozę należy leczyć długą i złożoną antybiotykoterapią, a czas leczenia ustala się indywidualnie. Krótka seria antybiotyków tylko uodparnia bakterie.

Borelioza jest stosunkowo młodą jednostką chorobową, nie została jeszcze do końca poznana.

Często chorego od lat borykającego się z boreliozą (zaleczoną lub wcale niezdiagnozowaną) wysyła się do psychiatry (niekiedy zdarza się, że ten specjalista wykrywa prawdziwą przyczynę cierpień – boreliozę).

W najlepszym razie pacjent słyszy, że jest hipochondrykiem, ma urojenia. Tacy chorzy znajdują ratunek u lekarzy specjalizujących się w boreliozie, bo... sami wcześniej doświadczyli tej choroby i na sobie wypróbowali terapię.

Zioła na boreliozę - ziołowa terapia (Protokół) Buhnera
Borelioza - dieta przy boreliozie. Zasady, co można jeść?

Polecamy
BORELIOZA - leczenie metodą IDSA i ILADS

BORELIOZA - leczenie metodą IDSA i ILADS

Borelioza to choroba, której metody leczenia wciąż budzą wiele kontrowersji. IDSA - Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych - opracowało standardową metodę leczenia boreliozy ...

PRAWDY I MITY O KLESZCZACH

PRAWDY I MITY O KLESZCZACH

Ocena: 3.8
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Shutterstock

Aktualizacja: 14.06.2018

Komentarze (1 - 10 z 136)
Karola, 19.06.2018 23.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
żeby ZDIAGNOZOWAĆ boreliozę trzeba zrobić test LTT. kleszcze trzeba usuwać umiejętnie, żeby nie "zwymiotował" do naszego ciała. borelioza to jest jedna z najgorszych chorób, na której chce się zarobić wymyślnymi badaniami, zabiegami itp.. nie będę rozpisywać swojej historii, każdy kto jest zdiagnozowany, wie, że czasami brzmi to jak wyrok. Mi pomogla dr Toruńska (warszawa) i wszędzie ją polecam, tam gdzie tylko mogę. https://emg-neurolog.pl/borelioza/
 
Paula, 15.06.2018 12.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kto nie przezyl koszmaru zwiazanego z borelioza i spolką, nie jest w najmniejszym stopniu zrozumieć chorego – taka prawda. Tez wczesniej nie potrafilam zrozumiec, ze mozna wygladac na wzglednie zdrowego osobnika a czuć sie jak totalny wrak cale szczescie są ludzie, ktorzy mi pomogli stosuje od ponad roku zioła i dzieki temu wrocilam do zywych tu na stronie sa opisane podstawowe “protokoly” ziolowe do stosowania. Poza tym – mozna do nich napisac – maja przeogromną wiedze, bo sami to przeszli. I najwazniejsze nie wciskaja niczego do kupna.
 
ANNA BIENIASZ, 03.05.2018 18.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mójmail anna_bieniasz@wp.pl bardzo proszę wysłać mi informacje do kogo gdzie mam sie zgłosić w sprawie tego generatora w biocare w częstochowie ,bo już nie mam sił by żyć,
 
Irek, 31.03.2018 13.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Boreliozę ma mój kolega, straszna choroba. Niestety wyleczyć nie jest ławtwo, ale można wspomóc odporność organizmu. Cynkiem na przykład. W pastylkach uwemby jest go sporo, dodatkowo m.in. tymianek i czarnuszka
 
Marek, 25.01.2018 17.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od kilku miesięcy bardzo źle się czułem a lekarz rodzinny stwierdził, że muszę udać się do psychiatry. Zrobiłem prywatnie badania m.in. na boreliozę, ale nic nie wyszło a ja myślałem że zwariuję. Mama znalazła klinikę VITALEA, gdzie jest biorezonans MORA, na początku nie chciałem tego robić, jednak to co się ze mną działo to był jakiś koszmar i stwierdziłem, że nic nie ryzykuję. Pierwsza wiadomość po zbadaniu - BORELIOZA. Byłem w szoku ! Zrobiłem jeszcze badanie płynu mózgowo rdzeniowego - wynik był pozytywny. Uwierzyłem w biorezonans, poddałem się terapii na tym aparacie i miałem podawany ozon do krwi. Już po pierwszym ozonie spokojnie przespałem noc. Kontynuuję zabiegi bo to naprawdę pomaga.
 
aneta, 15.01.2018 21.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
orelioza to koszmarna choroba, a zrozumie ten ból i cierpienie wyłącznie ten kto przez to przeszedł. Jeśli chodzi o moje doświadczenia z tą chorobą, to są już całkiem zacne. W związku z ogromnym stopniem zainfekowania mojego organizmu, zarówno bakteriami borrelia, jak i innymi koinfekcjami, byłam zmuszona łapać się każdej możliwości leczenia. Tak oto stwierdziłam, że najlepiej sprawdza się terapia skojarzona. Łączę niewielką ilość antybiotyków z ziołami, homeopatią, lekami zagranicznymi, masażami, zabiegami w saunie, olejkami eterycznymi oraz dobrą dietą. O swoich doświadczeniach, tym co się sprawdziło najlepiej, będę pisała na swoim nowo założonym blogu. W końcu doświadczeniami trzeba się dzielić, zwłaszcza w tak paskudnej chorobie. Póki co udało mi się stworzyć posta o objawach. Ale dalsze pisanie przede mną. Postaram się opisać wszystko co wiem. Mam nadzieję, że Wam choć trochę pomogę: https://wkreconawborelioze.wordpress.com/2018/01/15/objawy-boreliozy/ Pozdrawiam Aneta
 
Aneta, 15.01.2018 20.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zdecydowanie tak, antybiotykoterapia jest konieczna. Aczkolwiek, z doświadczenia wiem, że najlepiej sprawdza się terapia skojarzona. Ze względu na stopień zainfekowania organizmu boreliozą oraz multum koinfekcji łapię się czego mogę, obserwuję organizm i wybieram najbardziej skuteczne terapie. Jeśli chodzi o mnie to łączę antybiotyki z ziołami, homeopatią, lekami zagranicznymi, masażami, pobytami w saunie, terapią olejkami eterycznymi. I wiem, że żadna z tych terapii w pojedynkę cudów by nie zdziałała. W grupie siła! Więcej o moich działaniach i efektach będę opisywać na swoim blogu. Póki co udało mi się dziś stworzyć posta o objawach boreliozy, zwłaszcza tych pomijanych przez lekarzy. Zapraszam na swojego bloga, w końcu doświadczeniem trzeba się dzielić. Zwłaszcza w tak paskudnej chorobie. https://wkreconawborelioze.wordpress.com/2018/01/15/objawy-boreliozy/ Pozdrawiam
 
Magdaa, 10.01.2018 09.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rozumiem , że antybiotykoterapia jest konieczna ? Nie jestem nigdy za takimi rozwiązaniami , ale w tym wypadku są chyba konieczne, bo ostatnio tyle się naczytałam o skutkach antybiotykoterapii w blogach czy magazynach typu food forum , że wiem co to znaczy... Lepiej się wystrzegać , ale łatwo mówic
 
mea, 05.01.2018 13.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja zaawansowana bolerioza była stwierdzona testem Elisa z krwi i metodą biorezonansową Volla. Leczenie bez antybiotyków metodą Volla oraz silne ekstrakty ziołowe, które dostałam w ośrodku trwało pół roku.Wyniki z krwi mam negatywne , a w płynie mózgowo rdzeniowym nic nie znaleziono.Jednak w metodzie Volla są obecne cysty ,które będę kontrolować.Uznaję więc że jestem zdrowa bez ciężkiej kuracji antybiotykowej.
 
Maciej, 09.12.2017 10.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Istnieje grupa na Facebooku o boreliozie. Zapraszam https://www.facebook.com/groups/1871469369547056/
 
następne »
strona 1 z 14
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Borelioza - objawy i leczenie boreliozy Borelioza - objawy i leczenie boreliozy

Borelioza (choroba z Lyme) to najbardziej znana choroba odkleszczowa. Jeśli wystąpi rumień...

więcej

425

Półpasiec - choroba zakaźna. Przyczyny, objawy, leczenie półpaśca Półpasiec - choroba zakaźna. Przyczyny, objawy, leczenie półpaśca

Półpasiec, ostrą chorobę zakaźną, wywołuje ten sam wirus co ospę wietrzną. Objawy półpaśca to...

więcej

333

Mononukleoza: objawy, badania, leczenie, powikłania Mononukleoza: objawy, badania, leczenie, powikłania

Mononukleozą najłatwiej zarazić się przez pocałunek, dlatego często nazywana jest właśnie chorobą...

więcej

255

Gronkowiec: charakterystyczne objawy i leczenie zakażenia gronkowcem Gronkowiec: charakterystyczne objawy i leczenie zakażenia gronkowcem

Gronkowiec atakuje zarówno ludzi jak i zwierzęta. Czasem wystarczy chwilowe obniżenie odporności i...

więcej

247

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.