Neuroborelioza - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego?

2020-04-23 13:36 Monika Majewska

Neuroborelioza to choroba, której objawy są bardzo podobne do objawów depresji. Atakuje układ nerwowy, powodując postępujący proces zapalny tkanki nerwowej. U chorego mogą pojawić się np. zaburzenia emocjonalne, jadłowstręt, a nawet psychoza. Sprawdź, jakie są objawy neuroboreliozy.

Neuroborelioza to borelioza układu nerwowego, a jej objawy są bardzo podobne do objawów depresji.

Neuroboreliozę, która jest jedną z postaci choroby z Lyme, wywołują krętki Borrelia burgdorferi. Bakterie te trafiają do organizmu człowieka po ugryzieniu przez zakażonego kleszcza i atakują układ nerwowy.

Szacuje się, że krętkiem Borrelia burgdorferi jest zakażonych 10-30 procent kleszczy. Natomiast neuroborelioza stanowi 15-40 procent spośród wszystkich przypadków boreliozy.

Spis treści

 1. Objawy neuroboreliozy
 2. Post Lyme syndrome - czyli zespół poboreliozowy

Objawy neuroboreliozy

W wyniku zakażenia krętkami Borrelia burgdorferi dochodzi do procesu zapalnego tkanki nerwowej. Zajęcie układu nerwowego przez krętki może nastąpić tuż po zakażeniu, po kilku miesiącach, a nawet po kilku latach od ugryzienia przez kleszcza.

Wynika to z wielu czynników, m.in. z odmienności immunologicznej każdego człowieka i predyspozycji bakterii do zajmowania układu nerwowego.

Zakażenie wyzwala wiele rożnych odpowiedzi organizmu, które pojawiają się w poszczególnych stadiach choroby:

  I stadium

  Objawy, takie jak fibromialgia, czyli bolesność układu ruchowego, drżenia mięśni i łagodna depresja, pojawiają się po ok. 2-3 tygodniach od ugryzieniu kleszcza.

  Charakterystyczny rumień wędrujący pojawia się u 50 procent zakażonych osób.

   II stadium

   4-6 tygodni lub kilka miesięcy po ugryzieniu pojawiają się 3 typy objawów.

    Pierwszy typ objawów:

    • przeczulice, czyli nadmierna wrażliwość ciała na bodźce zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne (np. nadmierna stymulacja kory mózgu, dotyk)
    • parestezje (mrowienie, drętwienie skóry)
    • bóle korzeniowe
    • niedowład wiotki (wywołany uszkodzeniem obwodowego układu nerwowego), a nawet porażenie mięśni

      Drugi typ objawów:

      Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych o cechach zapalenia aseptycznego:

      Trzeci typ objawów:

      • zapalenie mózgu (w II stadium choroby występuje rzadziej)
      • drgawki
      • porażenie nerwów czaszkowych
      • problemy z koncentracją i pamięcią
      • objawy encefalopatii, czyli zaburzenia intelektu (otępienia) i zaburzenia charakterologiczne; w przebiegu neuroboreliozy najczęściej obserwuje się objawy encefalopatii, takie jak: zmęczenie i zaburzenia snu, które są wynikiem trudności w zasypianiu, wybudzania się w nocy i senności w ciągu dnia

      Na tym etapie choroby szczególnie niepokojące są zaburzenia psychiczne w postaci zaburzeń afektywnych oraz zaburzenia osobowości.

      W wyniku uszkodzenia różnych struktur anatomicznych mózgu dochodzi do zakłócenia procesów hamujących i pobudzających, co może objawić się zarówno apatią, zaawansowaną depresją i tendencjami samobójczymi, jak i stałym rozdrażnieniem, wybuchami złości, atakami agresji, a nawet różnymi formami obsesji i natręctw myślowych.

      Na zaburzenia psychiczne w przebiegu neuroboreliozy szczególnie narażeni są chorzy, u których rozpoznano wcześniej zespół lękowo-depresyjny.

      III stadium

      Stadium przewlekłe pojawia się po miesiącach lub latach od ugryzienia kleszcza. W tym okresie występuje zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego z niedowładem kurczowym, trudnościami w chodzeniu oraz zaburzeniami funkcji zwieraczy.

      Dodatkowo mogą mieć miejsce: psychozy organiczne oraz jadłowstręt psychiczny (anoreksja), zaburzenia pola widzenia, zaburzenia świadomości o cechach majaczenia lub otępienia, drgawki. Tego typu objawy pojawiają się u około 0,5 procenta pacjentów.

      Post Lyme syndrome - czyli zespół poboreliozowy

      Post Lyme syndrome to zespół objawów, które utrzymują się mimo zastosowanego leczenia boreliozy wywołanej przez krętki Borrelia burgdorferi. Post Lyme syndrome rozpoznaje się, gdy zaburzenia układu nerwowego utrzymują się przez ponad pół roku od zakończenia antybiotykoterapii.

      Objawami typowymi są długotrwałe, nieustępujące przez miesiące, a nawet lata, bóle mięśni i stawów, uczucie zmęczenia, zaburzenia pamięci i trudności z koncentracją.

      Przypuszcza się, że tego typu objawy są wynikiem powolnego ustępowania zakażenia lub jego przejścia w proces przewlekły i trwałe uszkodzenie tkanek wskutek procesu zapalnego.

      Czy artykuł był przydatny?
      Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
      KOMENTARZE
      Józef
      |

      Jak można pisać takie głupoty i to w sposób tak "autorytatywny"?! "Zioła nie wyleczą zaawansowanej boreliozy" - a skąd Ty o tym możesz wiedzieć?! Próbowałaś chociaż jakiegokolwiek konkretnego zestawu ziół, że tak twierdzisz...
      Oczywiście, stosowanie samych tylko ziół i to jeszcze możliwe, że źle dobranych, czy po prostu słabych, jeśli chodzi o koinfekcje, może nie pomóc, choć i tego typu kuracje zawsze coś dają. Przede wszystkim NIE TRUJĄ, jak proponowane przez Ciebie, antybiotyki i to jeszcze w tej metodzie, jaką jest ILADS.
      "zdrowie jest najważniejsze!" - tego po tych Twych wypowiedziach, bynajmniej nie widać. Proponowana przez Ciebie metoda, owszem, na jakiś, nawet dość długi okres czasu, może nieść wyraźną poprawę stanu zdrowia, ale po takich okresach przeważnie następują nawroty, albo rozwijają się (możliwe, że po krótkim nawet czasie) inne choróbska z uwagi na wyjałowienie organizmu tak wielką serią antybiotyków. I tu na pewno nie pomaga uzupełnianie flory bakteryjnej, gdyż nasza odporność, to nie tylko jelita, ale także limfa i sama krew, a ta przez antybiotyki, jest silnie niszczona, zagrzybiona i ogólnie struta, nie mówiąc już o wielu narządach, które w wyniku tak silnej antybiotykoterapii, są zawsze w dość kiepskim stanie.
      Zastanów się więc kobieto, zanim na cokolwiek zwrócisz innym uwagę polecając to jako coś DLA ZDROWIA.

      piotrrr
      |

      Wszystko fajnie pięknie tylko że w naszym kraju nie ma możliwości się wyleczenia w czas. Ja np.mam zdiagnozowaną neuroboreliozę oraz hcv i hbc no i czas oczekiwania na przyjęcie mnie do lekarza specjalisty to 2 lata (śmiech) byłem w kilku poradniach i szpitalach i to samo. Tak więc czekam na rychły koniec bo wiem że już ratunku nie mam.

      klezmer
      |

      Czytając Twój wpis, to tak jak bym opisywał swój przypadek. Czy mógłbyś napisać na adres : klezmer100@gmail.com jakim sposobem udało Ci się wyleczyć.

      Eliza
      |

      ja wyleczylam neuroborelioze moj email Elzbieta.focht@gmail.com

      Kasia
      |

      Ja tez jade do tej Pani dr z nadzieja ze postawi mnie na nogi..

      Futermama
      |

      To nie jest rwa kulszowa tylko rozwijające się choroby odkleszczowe

      OneLifeToLive
      |

      Przeszedłem już punkcję, IDSA, ILADS, buhnera i wiele wiele więcej. Jeżeli ktoś szuka odpowiedzi na nurtujące pytania, albo po prostu chce zobaczyć jak wygląda droga leczenia u kogoś innego zapraszam na bloga http://borelioza-moja-prywa...

      Kate
      |

      Miesiac temu nabawilam sie 5 kleszczy bedac na grzybach wszystkie usunelam w ciagu 48 godzin rumien mi nie wyszedl przez kilka dni mialam tylko jakby bable po ugryzieniu komara 3 z nich dosc mocno swedzialy jak juz mówiłam rumien nie wystapil ani zadna goraczka czy bole glowy ale jestem ostatanio przemeczona wstaje rano zjem sniadania zmtje naczynia i jestem juz zmeczona fizycznie zawsze bylam aktywna nawet bym rzekla ze nadpobudliwa czy to oslabienie to po pogryzieniu przez kleszcze???

      Edyta
      |

      Tak może. Może nawet po 20 latach wyjść. Krótkie leczenie antybiotykami nic nie da.

      DKB
      |

      Witam, proszę o informację jakie leczenie zastosowali lekarze po punkcji i zbadaniu płynu mózgowo-rdzeniowego?