Borelioza u dzieci – objawy, diagnostyka i leczenie

2020-04-22 14:38 Monika Majewska

Borelioza u dzieci może dawać niespecyficzne objawy. Jeśli więc po ukąszeniu przez kleszcza twoja pociecha ma np. problemy z nauką, nie chce się bawić, a nawet pojawiają się u niej objawy ADHD, można podejrzewać boreliozę. Sprawdź, jak jeszcze może się objawiać borelioza u dziecka.

Borelioza u dzieci przez długi czas może pozostać niezauważona. Charakterystyczny dla tej choroby rumień wędrujący pojawia się tylko u niektórych dzieci.

Objawy boreliozy, które pojawiają się u większości najmłodszych, są niecharakterystyczne, co opóźnia postawienie właściwej diagnozy, a co za tym idzie - daje mniejsze szanse na całkowite wyleczenie.

Spis treści:

 1. Borelioza u dzieci: przyczyny
 2. Borelioza u dzieci: objawy
 3. Borelioza u dzieci: diagnostyka
 4. Borelioza u dzieci: leczenie. Jaki antybiotyk podać?

Borelioza u dzieci: przyczyny

Borelioza u dzieci może być wrodzona. Można o niej mówić wtedy, gdy do zakażenia doszło jeszcze w łonie matki. Jednak są to rzadkie przypadki.

Do rozwoju boreliozy u dzieci dochodzi zwykle w wyniku ukąszenia przez kleszcza - najczęściej w okolicy głowy, zgięcia dwóch stawów, rąk i nóg. Za boreliozę odpowiada bakteria Borrelia burgdorferi, która najczęściej jest przenoszona przez kleszcze z rodzaju Ixodes ricinus (kleszcz pospolity).

Borelioza u dzieci: objawy

Na skórze, w miejscu ukłucia kleszcza, może się pojawić charakterystyczny objawy boreliozy - rumień wędrujący. Jednak z badań amerykańskich uczonych wynika, że występuje on tylko u 10 proc. dzieci.

Po ukąszeniu dziecka przez kleszcza uwagę rodziców powinny zwrócić niespecyficzne objawy, które mogą świadczy o  boreliozie, takie jak:

 • bóle głowy
 • bóle mięśni i stawów
 • apatia
 • drażliwość
 • szybkie męczenie się (nawet po krótkim spacerze)
 • problemy z nauką (wynikające z zaburzeń pamięci i koncentracji); w związku z tym, że do zakażenia najczęściej dochodzi w okresie letnim, objawy te są zauważalne we wrześniu, na początku roku szkolnego
 • niechęć do zabaw (m.in. zabaw ruchowych na lekcjach wychowania fizycznego)

Poza tym mogą się pojawić nadwrażliwość na dźwięk i światło, trudności ze snem (np. wybudzanie się w środku nocy). Z niektórych badań wynika, że u dziecka chorego na boreliozę mogą się pojawić objawy ADHD.

WARTO WIEDZIEĆ: Paraliż kleszczowy pojawia się najczęściej u dzieci

Sposoby na kleszcze

Ważne

Ukąszenia przez kleszcza zwykle bywają bezbolesne, w związku z tym dziecko może nie zauważyć pasożyta. Dlatego po powrocie ze spaceru po lesie czy parku należy dokładnie obejrzeć ciało dziecka.

Borelioza u dzieci: diagnostyka

Po 4-6 tygodniach od ukąszeniu dziecka przez kleszcza można wykonać badania krwi na obecność przeciwciał (IgG, IgM) skierowanych przeciwko krętkom.

Jeśli wynik jest pozytywny lub pozostawia wątpliwości, wykonuje się badanie metodą Western-blot.

Natomiast zaraz po ukąszeniu przez kleszcza można wykonać badanie, które polega na wykrywaniu DNA bakterii odpowiedzialnej za boreliozę. Jednak nie jest ono refundowane przez NFZ. W prywatnym laboratorium kosztuje około 200 zł.

Borelioza u dzieci: leczenie. Jaki antybiotyk podać?

W leczeniu boreliozy u dzieci stosuje się antybiotykoterapię. Zlecając podawanie leków, lekarz bierze pod uwagę wiek i wagę dziecka. Najmłodszym najczęściej podaje się doksycyklinę lub amoksycylinę.

Czy borelioza u dzieci jest wyleczalna? Tak. Jak wynika z badań, po odpowiednio przeprowadzonym leczeniu większość pacjentów wraca do zdrowia. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym większe szanse wyzdrowienia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Ania Kalinowska
|

Ja miałam wykonywanie badanie metodą CLIA Na szczęście wykluczono boleriozę, ale jak były podejrzenia takie jak rumień to warto sprawdzać zawsze, bo nieleczona jest bardzo niebezpieczna!

PiotrZgierz
|

Przy dzisiejszej technice nie trzeba w końcu drżeć o własne zdrowie i bez potrzeby faszerować się chemią. Są techniki badania DNA kleszczy. Można o tym poczytać np. tu: http://bit.ly/zbadajkleszcza