Nadczynność tarczycy – najczęstsze objawy nadczynności tarczycy

484 komentarze

Nadczynność tarczycy wywołują różne choroby tarczycy. Nie wszystkie objawy nadczynności tarczycy muszą pojawiać się jednocześnie. Na przykład u osób starszych często występuje niewydolność krążenia i zaburzenia pracy serca. Poznaj objawy, które sygnalizują choroby tarczycy.

Najczęstsze objawy nadczynności tarczycy

 • Spadek wagi
  Łączy się z szybkim spalaniem kalorii. Chory jest bez przerwy głodny, je również w nocy, ale i tak chudnie, i to dużo: od kilku do 30 kilogramów w ciągu niewielu miesięcy.
 • Nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość
  Przyspieszona przemiana materii sprawia, że organizm wytwarza więcej ciepła i musi je odprowadzić. Stąd nasilone pocenie się. Osoby z nadczynnością tarczycy źle znoszą wysokie temperatury. Zimą chodzą w cienkich płaszczach i nieustannie wietrzą pokoje.
 • Drażliwość, nerwowość
  Zazwyczaj dotyczy kobiet, które mają małe dzieci oraz osób na kierowniczych stanowiskach. Nie mogą sprostać obowiązkom, są wiecznie rozdrażnione, źle przyjmują wszelkie uwagi, bez powodu wpadają w złość. Trudno im się skoncentrować na jednym zadaniu.
 • Kołatanie serca - bardzo szybkie bicie
  Może być niebezpieczne, zwłaszcza u ludzi starszych, u których przekształca się w migotanie przedsionków, prowadzące do niewydolności serca.
 • Duszność
  Pojawia się nawet po niewielkim wysiłku fizycznym. Nasila dolegliwości przy astmie i chorobach płuc.
 • Drżenie rąk
  Bardzo krępujące. Budzi podejrzenia o nadużywanie alkoholu. Kiedy trudno utrzymać w ręku łyżkę, włożyć klucz do zamka, napisać coś czytelnie, chory szuka pomocy u neurologa, obawiając się choroby Parkinsona.
 • Osłabienie mięśni, najczęściej nóg
  Ciężko wchodzić po schodach czy wstawać z fotela bez wspierania się na rękach.
 • Biegunki
  Są związane z bardzo szybką przemianą materii. Wypróżnienia mogą się zdarzać nawet trzy razy dziennie.
 • Nieregularne miesiączki
  Zwykle bywają skąpe lub całkowicie zanikają.
 • Dolegliwości skórne
  Na podudziach i stopach pojawiają się czerwone, mocno swędzące plamy. Nogi nad kostkami bywają mocno opuchnięte. Skóra swędzi. Włosy robią się rzadkie, cienkie i sztywne, trudno je ułożyć lub zakręcić. Paznokcie są łamliwe, mają nierówną powierzchnię i czasem zmieniony kolor.
 • Łzawienie
  Z reguły przy wietrze i ostrym świetle. Chory odczuwa ból, pieczenie oczu (piasek pod powiekami), widzi obraz zamazany lub podwójny. Pod oczami pojawiają się worki.
 • Wole
  Sygnalizuje zaawansowane stadium nadczynności tarczycy.
Nie przegap

Badania w kierunku nadczynności tarczycy

Najprościej stwierdzić nadczynność tarczycy, wykonując analizę krwi i oznaczenie poziomu hormonów T3, T4 oraz TSH (tyreotropiny) - hormonu przysadki mózgowej stymulującego pracę tarczycy. Wyniki mogą się różnić w zależności od metody analitycznej, dlatego w czasie kuracji warto kolejne badania robić w tym samym laboratorium.

W wyniku nadmiernej produkcji hormonów często tworzą się guzki - "zimne" (nie produkujące hormonów) i "gorące" (aktywne). I jedne, i drugie grożą zezłośliwieniem (głównie aktywne).

Lekarz może zlecić wykonanie USG, scyntygrafii lub biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC), a także prześwietlenie klatki piersiowej. Badania te pozwalają określić rodzaj i rozmiary guzków. Biopsja daje odpowiedź na pytanie, czy guzki są złośliwe, czy nie. Zdjęcie RTG pokazuje, czy tarczyca rozrasta się w stronę tchawicy. Wtedy tworzy tzw. wole zamostkowe, niewidoczne, ale utrudniające oddychanie.

By precyzyjnie postawić diagnozę, wykonuje się badanie tarczycy zwane scyntygrafią. Pacjent dostaje promieniotwórczy izotop jodu w kapsułce lub w płynie. Gdy jod wniknie do tarczycy, zaczyna się emisja promieniowania, rejestrowana przez gammakamerę. Guzki gorące wchłaniają jod, zimne - nie. Na monitorze lekarz widzi te miejsca, które wchłonęły jod, i te, które są wolne od niego. Obraz jest wielokolorowy. Tak powstaje mapa tarczycy - scyntygram.

Polecamy
NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY - przyczyny, objawy i leczenie

NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY - przyczyny, objawy i leczenie

Nadczynność tarczycy to choroba, której istotą jest nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy. Daje ona dość dokuczliwe objawy, a dodatkowo może spowodować ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
CHOROBA GRAVESA i BASEDOWA – częsta choroba TARCZYCY u kobiet

CHOROBA GRAVESA i BASEDOWA – częsta choroba TARCZYCY u kobiet

NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY - przyczyny, objawy i leczenie

NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY - przyczyny, objawy i leczenie

Dieta przy nadczynności tarczycy - tygodniowy jadłospis

Dieta przy nadczynności tarczycy - tygodniowy jadłospis

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 18.11.2015

Komentarze (1 - 10 z 484)
Ewa, 14.07.2016 14.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie to samo. Mam nadczynność i przybieram na wadze i wcale dużo nie jem. A moja pani endokrynolog twierdzi że moje tycie nie ma nic wspólnego z chorą tarczycą ale nikt nie jest wstanie mi odpowiedzieć z czym jest związane :-(
 
Basedow, 13.05.2016 02.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No ja od dwóch lat mam nadczynosc i przybieram na wadze moja koleżanka ma niedoczynność i wagi jej ubywa i to przeważnie kiedy ma niskie tsh a umnie kiedy tsh jest wysoko mam parę kilo więcej .Lekarz endokrynolog twierdzi u każdego jest inaczej.
 
Basedow, 13.05.2016 01.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No ja mam nadczynosc i zamiast spadku wagi ja przybieram na wadze.
 
Ja, 27.02.2016 15.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
po co sie tu sie tu sprzeczac- trzeba uwaznie poczytac albo sobie zakodowac... NADczynnosc- NADmierny spadek wagi, NIEdoczynnosc- NIEwystarczajace spalanie tluszczow... :)
 
Pati , 08.02.2016 10.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak dla sprostowania nadczynność czyli obniżone tsh i chudnięcia,natomiast niedoczynnosc podwyższone tsh i tycie .
 
DG, 24.11.2015 13.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przy nadczynności się chudnie nie tyje! Patrz artykuł powyżej - spadek masy ciała to nic innego, niż chudnięcie. Dobrze jest czytać ze zrozumieniem.
 
niedoczynnosc tarczycy , 28.10.2015 13.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
,, club44" większość objawów, które wymieniłaś są objawami nadczynności tarczycy... nadczynność czyli tarczyca pracuje w przyspieszonym tempie niż normalnie, a niedoczynność tarczycy czyli tarczyca pracuje wolniej, gorzej....
 
club44, 17.10.2015 18.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a ja mam TSH 0,36, FT3 2,81 i FT4 1,11. Czy li co mam? bo trochę się pogubiłem. Lekarz mówi że nadczyność, a mnie się wydaje że niedoczynność. Chudnę w tempie pół kilo - kilo dziennie. Ciągle mi zimno, i drętwieją nogi i dłonie. Worki pod oczami, brak sił. Pogorszenie i rozjechanie wzroku. Pieczenie oczu. Sikanie co parę minut. kołątania serca po jakimkolwiek wysiłku..
 
Alex, 16.10.2015 16.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Diadka, zastanawiasz jak to jest, że przy nadczynności się tyje, a ty chudniesz? Odpowiedź jest bardzo prosta, nie masz nadczynności tarczycy tylko niedoczynność. Podwyższone TSH to niedoczynność. Organ jest niedoczynny, wiec musi wytwarzać dużo TSH i stąd podwyższony poziom. Przy nadczynności tarczycy TSH jest zaniżone.
 
joanna, 12.10.2015 11.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
u mnie też chyba nadczynność, ale najpierw stwierdzili ataki paniki i zaburzenia lękowe. TSH m kwietniu 4,29 w lipcu 2,7. p/ciała podwyższone, mam objawy: mega pocenie, kołatanie serca, drżenie całego ciała, gula w gardle i żołądku, podwyższone libido. Chyba kumulacja u mnie chorób, ide na usg tarczycy i szukamy dalej przyczyn.
 
następne »
strona 1 z 49
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony? Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapaleniem jajników....

więcej

51455

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie

Niedoczynność tarczycy może mieć wiele przyczyn. Objawy niedoczynności tarczycy, zarówno...

więcej

50134

OBRZĘKI - o czym świadczą? Czy to objaw choroby? OBRZĘKI - o czym świadczą? Czy to objaw choroby?

Masz spuchnięte stopy i nie możesz włożyć pantofli. Przeraża cię odbicie w lustrze, bo masz worki...

więcej

46449

Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry

Lekarze twierdzą, że świąd skóry jest o wiele bardziej dokuczliwy niż ból. Może być spowodowany...

więcej

46388

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Sugeruję nie łączyć tych leków ze względu na zwiększone ryzyko podwyższenia enzymów wątrobowych oraz możliwość dolegliwości mięśniowych (ból mięśni).

Kobieta, która współżyje, niekoniecznie musi "iść do ginekologa", ale dla własnego dobra powinna zgłosić się na badanie do lekarza.

Niestety nie ma jednej ogólnej zasady w diagnostyce genetycznej. Zastosowana metoda i zakres badań jest zawsze zależny od wskazania/podejrzenia. Natomiast polecić mogę poszukanie informacji na temat...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.