Jak samemu zbadać tarczycę? Samobadanie tarczycy krok po kroku

Jak samemu zbadać tarczycę? Samobadanie tarczycy jest bardzo proste i może pomóc rozpoznać guzki lub wszelkie niesymetryczne zmiany, sugerujące choroby tarczycy. Sprawdź, jak krok po kroku samemu zbadać tarczycę.

samobadanie tarczycy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Badanie tarczycy
  2. Jak samemu zbadać tarczycę? Samobadanie tarczycy krok po kroku
  3. Badania tarczycy
Badania tarczycy

Jak samemu zbadać tarczycę? Nic prostszego, jednak najpierw trzeba ustalić, gdzie dokładnie leży ten narząd. Tarczyca  jest gruczołem o kształcie motyla,  zlokalizowanym w przedniej części szyi. Płaty tarczycy znajdują się po obu stronach tchawicy.

Badanie tarczycy

Badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian w obrębie tarczycy, w tym małych guzków oraz stanów zapalnych jest USG tarczycy. Takie badanie należy wykonywać nie częściej niż raz na dwa lata, jeśli lekarz nie zalecił innej częstotliwości. „Nie wszystkie guzki wykryte w badaniu USG muszą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Niektóre z nich są niegroźne i wymagają jedynie dalszej obserwacji. Jeśli jednak wykryte zmiany budzić będą wątpliwości lekarza potrzebna może okazać się wizyta u endokrynologa lub biopsja” – tłumaczy prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej, Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie.

Jak samemu zbadać tarczycę? Samobadanie tarczycy krok po kroku

Między badaniami USG, które wykonuje się raz na dwa lata można wykonać też samobadanie tarczycy. Jak wykonać je w domowych warunkach? Wystarczy lusterko i szklanka wody. Należy stanąć przed lustrem, tak by widzieć przednią część własnej szyi. Następnie wyciągnąć szyję ku górze i wziąć do ust łyk wody. W momencie przełykania należy obserwować szyję w lusterku. Poruszający się przełyk ułatwi zauważenie guzków lub wszelkich niesymetrycznych zmian.

Można również wykonać badania palpacyjne tarczycy. Dotykając tarczycę palcami można określić je wymiaru, powierzchnię, obecność guzków, czy jest twarda czy miękka oraz jej bolesność. O badanie palpacyjne tarczycy można poprosić też lekarza endokrynologa przy okazji wizyty.

Jak samemu zbadać tarczycę? Samobadanie tarczycy krok po kroku
Autor: Materiały prasowe organizatorów kampanii Motyle pod ochroną Jak samemu zbadać tarczycę? Samobadanie tarczycy krok po kroku

W artykule wykorzystano materiały organizatorów kampanii "Motyle pod ochroną".

Badania tarczycy

Badania tarczycy zasadniczo możemy podzielić na dwie części - na badania poziomu hormonów produkowanych przez tarczycę oraz na badania obrazowe, wśród których najpopularniejszym jest badanie usg. Jak te badania tarczycy wyglądają i co z nich wynika opowiada nasz ekspert - endokrynolog Marta Kunkel ze Szpitala Medicover.

Czy wiesz wszystko o tarczycy?

Pytanie 1 z 10
Objętość zdrowej tarczycy u dorosłej osoby wynosi: