Scyntygrafia tarczycy - badanie diagnozujące choroby tarczycy

Scyntygrafia tarczycy to badanie, które służy ocenie morfologii tarczycy i stopnia zróżnicowania tkanki w guzkach. To badanie z użyciem izotopu promieniotwórczego.

Scyntygrafia tarczycy polega na uzyskiwaniu obrazu tarczycy i ewentualnych przerzutów nowotworowych. Na jej podstawie endokrynolog ocenia  także wielkość gruczołu i stopień ewentualnego schodzenia za mostek (tzw. wole zamostkowe). Scyntygrafię wykonuje się również przy podejrzeniu rzadko występujących wad rozwojowych gruczołu lub jego odszczepów (np. wole językowe), a także po operacji usunięcia tarczycy.
Przed badaniem zgłoś lekarzowi przyjmowane leki (zwłaszcza hormony tarczycy i preparaty jodu), ponieważ mogą one hamować wychwyt radioznacznika przez tarczycę nawet do kilku miesięcy. Wychwyt radioznacznika mogą także do pół roku blokować przebyte badania z użyciem kontrastu oraz spożywanie ryb w większej ilości.
Jeśli jesteś w ciąży, także powinnaś to zgłosić.
Badanie wykonuje się po dożylnym lub doustnym podaniu dawki izotopu promieniotwórczego - jodu-131 lub technetu-99m. Roztwór technetu-99m podaje się doustnie godzinę przed wykonaniem pomiaru lub dożylnie na 15 minut przed badaniem.
Scyntygrafię jodową wykonuje się rzadziej. Kapsułkę jodu-131 podaje się wtedy na 24 godziny przed badaniem.
Podczas badania trwającego ok. 5 minut musisz leżeć nieruchomo. Wynik otrzymujesz w formie opisu z dołączonymi wydrukami lub kliszami fotograficznymi (scyntygramami).
Jeśli w czasie badania odczuwasz jakieś dolegliwości, koniecznie powiedz o tym osobie przeprowadzającej badanie!

Badania tarczycy

Badania tarczycy zasadniczo możemy podzielić na dwie części - na badania poziomu hormonów produkowanych przez tarczycę oraz na badania obrazowe, wśród których najpopularniejszym jest badanie usg. Jak te badania tarczycy wyglądają i co z nich wynika opowiada nasz ekspert - endokrynolog Marta Kunkel ze Szpitala Medicover.

Badania tarczycy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE