Podostre zapalenie tarczycy (choroba de Quervaina)

Podostre zapalenie tarczycy czyli choroba de Quervaina częściej dotyka kobiety. Największa zachorowalność występuje między 30. a 40. rokiem życia. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy choroby de Quervaina i jak przebiega leczenie tej choroby tarczycy.

Podostre zapalenie tarczycy czyli choroba de Quervaina (ostre, ziarninowe lub olbrzymiokomórkowe zapalenie tarczycy) należy do schorzeń o nie do końca ustalonej etiologii. Najprawdopodobniej przyczyną jest zakażenie wirusowe. Najczęściej jest to wirus świnki, odry, adenowirusy, wirusy grypy oraz wirusy ECHO. Chorobie towarzyszą bóle szyi w okolicy tarczycy, czasem promieniujące do żuchwy, uszu, potylicy czy klatki piersiowej.

Podostre zapalenie tarczycy: objawy

  • wysoka gorączka
  • powiększenie, stwardnienie i ból promieniujący do ucha, żuchwy i potylicy
  • ogólne osłabienie
  • bóle mięśniowe i kostno–stawowe
  • w pierwszych 4-6 tygodniach stwierdza się czasem objawy nadczynności tarczycy (kołatanie serca, chudnięcie, drżenie rąk, biegunki, nadpobudliwość nerwowa)
  • u 30 proc. chorych stwierdza się przemijającą niedoczynność tarczycy (łatwe marznięcie, suchość skóry, niski głos, obrzęk twarzy, zaparcia, depresja)

Podostre zapalenie tarczycy: diagnoza

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy (BAC) wykonana pod kontrolą USG z badaniem histopatologicznym pozwala na pewne postawienie rozpoznania choroby. Dla choroby de Quervaina typowa jest obecność w obrzękniętej tarczycy granulocytów obojętnochłonnych z charakterystycznymi wielojądrowymi komórkami olbrzymimi, którym towarzyszą nacieki z neutrofilów i plazmocytów.

By określić fazę choroby wykonuje się badania hormonalne i scyntygrafię.

Podostre zapalenie tarczycy: leczenie

Przy ciężkiej postaci tej choroby stosuje się steroidy, które działają natychmiast. Zaleca się jednak kontynuację leczenia steroidami przez około 4 tygodnie, aby uniknąć nawrotu choroby. Osobom z lekkim przebiegiem choroby podaje się paracetamol lub innych leki niesteroidowe przeciwzapalne, zwalczające gorączkę i ból. Zalecane jest także wykonywanie okładów na szyję z 2-procentowego spirytusu salicylowego.

Podostre zapalenie tarczycy: rokowania

Choroba ta zazwyczaj ustępuje samoistnie, a rokowania są dobre. Wymaga jednak leczenia, które trwa w zależności od objawów od 6 tygodni do pół roku. Większość chorych zostaje całkowicie wyleczona, nawroty występują rzadko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Jola
|

Dobrze że przeczytałam te artykuł i komentarze poniżej. Lekarz zapisał mi sterydy bo leki przeciwzapalne nie bardzo radziły sobie z bólem. Od trzech dni jem czosnek na kanapce i piję czystek. Ból jest zdecydowanie mniejszy, czyli pomaga. Oby tak dalej. Mam nadzieję że zniknie mi też guz zapalny bo on mnie najbardziej przeraża i mam przerażające myśli że to złośliwy rak. Nie zrobiłam biopsji bo ból szyi przy usg był duży a nie wyobrażam sobie żeby mi go nakłuwali. Dziewczyny jakie miałyście zmiany w obrazie usg?

Agnieszka
|

Witaj, napisałam komentarz nt. mojego wyleczenia powyżej. Też miałam ból pleców, czosnek również to wyeliminował, przy czym uważam cały czas, żeby nie marzły mi plecy, szyja i ramiona, więc może spróbuj :) pozdrawiam serdecznie

Agnieszka
|

Śpieszę z pomocą, bo wyleczylam właśnie podostre zapalenie tarczycy. Moje spowodowane było wirusem EB, który wywołuje m.in. mononukleoze, u mnie rzucił się jednak na osłabioną długotrwałym stresem tarczycę. Podostre zostalo u mnie stwierdzone na podst. USG, wyników TSH, T3, T4 (nadczynność tarczycy) oraz objawów takich jak mocny ból żuchwy, uszu, gardła z odczuciem jakby lekkiego przyduszania, ból pleców jak po silnym przewianiu, promieniujacy aż do ręki, wysoki puls, średnio 110-120 uderzeń na minutę i oczywiście wysoka gorączka 38-39,5 st. C. Gorączka utrzymywała się u mnie aż 1,5 miesiąca, byłam coraz bardziej wycieńczona, oczywiście stosowalam leki przeciwgoraczkowe i przeciwbólowe, takie jak paracetamole i ibupromy. Nie chciałam brać sterydów zapisanych przez lekarza, ale po tak długim okresie gorączki i bólu, byłam gotowa już i na sterydy, byle tylko sobie pomóc. Postanowiłam jednak spróbować jeszcze czosnku, bo w międzyczasie zdarzyło mi się zjeść go ze 2 razy i zauważyłam wtedy, że gorączka bardzo spadała (same leki przeciwgoraczkowe obnizaly gorączkę tylko do 37 lub 37,5 st. C, a z czosnkiem do 36, 3) zaczęłam jeść 2 surowe ząbki dziennie na noc, z mlekiem i miodem, albo z kaszka mleczną, ale myślę, że można śmiało też na kanapce czy w sałatce. Gorączka spadła praktycznie od razu, (wiec odstawiłam ibu, żeby odciążyć watrobę), najpierw do 37,3 st. przez 2-3 dni, i nastepnie do 36,6, ból ustępował z dnia na dzień, po tygodniu zniknął ból tarczycy, uszu, pleców, po 2 tygodniach, w co aż trudno mi uwierzyć, hormony tarczycy miałam w normie, puls rowniez. Jeszcze troszkę szybciej się męczę i czasami pocę, wtedy wspomagam się małą dawką proplanololu. I wspieram wątrobę, bo po chorobie i lekach przecigoraczkowych, wyniki transaminazy nie są jeszcze idealne, ale coraz lepsze. Codziennie nadal jem 2 ząbki czosnku. A jeszcze wspomnę, że po jakiś 5 dniach kuracji, skończył mi się czosnek, była sobota wieczór, mogłam kupić dopiero w poniedziałek, więc miałam 2- dniowa przerwę, objawy zaczęły wtedy wracać, więc wiem, że bardzo ważne jest, żeby nie przerywać kuracji. Jem go od około 2,5 tyg. Czuje się wspaniale zdrowa, czuję, że żyję :) mam zamiar jeść czosnek w takiej dawce jeszcze co najmniej miesiąc, bo to zapalenie jest poważną chorobą, która mocno obciąża cały organizm. Mogę powiedzieć, że czosnek uratował mi zdrowie i przywrócił do życia :) dziś idę na kontrolę lekarza, ciekawe co on na to ;) życzę Wam zdrowia! I jeszcze jedno, w leczeniu bardzo ważny był dla mnie spokój i ograniczenie stresu do minimum. Pozdrawiam serdecznie!

Kara
|

Witam! Ja chciałam opisać objawy, które mnie spotkały podczas podostrego zapalenia tarczycy. Ogólnie choroba trwała pół roku. Zaczęło się od okropnego bólu szyi, uszu, żuchwy. Na prześwietleniu usg były widoczne zmiany zapalne, natomiast hormony były w normie. Gorączka, ogólne osłabienie, złe samopoczucie, przygnębienie. po jakiś 2 miesiącach tachykardia, ataki paniki, przyspieszona akcja serca i walące tętno. Przy tym hormony nadal w normie. Ostatecznie wylądowałam w szpitalu i dopiero tam hormony wskazały na głęboką nadczynność tarczycy. Dostałam sterydy i przeszło w momencie. Znów zaczęłam się dobrze czuć, ból ustąpił, znów zachciało mi się żyć :). Sterydy brałam 6 tyg. Po zakonczeniu leczenia, nie miałam już objawów niedoczynności. Wszystko wróciło do normy. Pojawił się przewlekły ból pleców, który trwa do dziś. Nie wiem, czy jest to następstwo zapalenia tarczycy, czy zupełnie nie związane z tym. Piszę o swoich objawach, może to komuś pomoże przy diagnozie choroby i skutecznym leczeniu. Pozdrawiam!

Anonymous
|

Ja właśnie choruje na chorobę de Quervaina - podostre zapalenie tarczycy. Na szczęście faza dużego bólu, gorączki i okropnego samopoczucia już minęła. Ale poziom tsh jest nadal niziutki. Przy bólach brałam kilka dni ketonal i przeszło. Karmę piersią i stąd moje pytanie: czy nie zaszkodzę córeczce? Nie biorę żadnych leków. Ale słyszałam, że dziecko pije z mlekiem hormony i że na pewno teraz też ma ich za dużo. Jak to jest? Bardzo zależy mi by dalej karmić.

Anonymous
|

ja jestem rok po zakończeniu leczenia ostrego zapalenia tarczycy sterydami i nadal mam niedoczynność - biorę większą dawkę niż na początku - czy to się kiedyś unormuje?

Anonymous
|

jak miałam ostre zapalenie tarczycy to przyjmowałam trzy miesiące - ale to chyba zależy od decyzji lekarza i jak bardzo jest ostry stan zapalny

Anonymous
|

Mam podostre zapalenie tarczycy (chorobę de Quervaina) - czy ktoś wie, jak długo trzeba przyjmować sterydy? bo bardzo źle znoszę leczenie i bardzo boję się utyć