Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

38 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapaleniem jajników. Gdy jest pulsujący, może świadczyć o tętniaku aorty. Jakie jeszcze choroby może oznaczać ból brzucha z lewej strony? Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Czujesz ból brzucha z lewej strony i zastanawiasz się, czy jest to powód do złożenia wizyty lekarzowi czy wystarczą domowe sposoby na ból brzucha? Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony i kiedy mogą być objawem chorób zagrażających życiu?

Nagły, silny ból w okolicy lewego podżebrza

Bardzo silne bóle w górnej części brzucha po stronie lewej z opasującym promieniowaniem do pleców mogą świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki. Ból brzucha jest stały, uporczywy i długotrwały - trwający nawet kilka dni. Ból zmniejsza się, gdy chory przyjmuje pozycję siedzącą z pochyleniem się do przodu, a nasila się podczas kaszlu lub głębszego oddychania. W większości przypadków bólowi towarzyszą nudności i wymioty nie przynoszące ulgi, natomiast mogą one prowadzić do odwodnienia chorego i pogorszenia jego stanu. Ostre zapalenie trzustki wymaga leczenia szpitalnego, gdyż jest to stan zagrożenia życia.

Przewlekłe bóle w okolicy lewego podżebrza lub dołka podsercowego po jedzeniu

Przewlekłe bóle w okolicy lewego podżebrza lub dołka podsercowego po jedzeniu mogą być objawem przewlekłego zapalenie trzustki, które jest spowodowane stopniowym nieodwracalnym uszkodzeniem tego narządu. W takim przypadku bólowi towarzyszą:

Ból może promieniować do lewej łopatki i barku.

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami może być spowodowany problemami ze strony śledziony. Ból najczęściej jest spowodowany powiększeniem śledziony, która zaczyna uciskać otaczające ją narządy. Powiększenie śledziony może mieć wiele przyczyn m. in. choroby zakaźne, choroby autoimmunologiczne, marskość wątroby, a nawet zwykłe przeziębienie. Przyczyną bólu mogą być też powiększające się torbiele śledziony (wrodzone, pourazowe, czy powstałe po zawale śledziony).

Gwałtowny ból śledziony może pojawić się również w wyniku jej pęknięcia na skutek urazu, o co, ze względu na kruchość tego narządu, wcale nie jest trudno, szczególnie przy jej powiększeniu. Pęknięciu zwykle towarzyszy masywny krwotok, a jedynym sposobem rozwiązania problemu jest usunięcie śledziony (splenektomia). Stosunkowo rzadką przyczyną bólu i powiększenia śledziony są ropnie czy nowotwory.

Ból w tej okolicy może również oznaczać powstanie ropień podprzeponowego, gdy ropna wydzielina gromadzi się pomiędzy śledzioną a przeponą. Objawami towarzyszącymi są gorączka, czkawka, spłycenie i przyspieszenie oddechu oraz jadłowstręt.

Pulsujący ból brzucha z lewej strony

Pulsujący ból brzucha z lewej strony, często promieniujący do krzyża oraz krocza, może być objawem tętniaka aorty brzusznej. Pulsujący ból brzucha z lewej strony wymaga jak najszybszego kontaktu z lekarzem, bo gdy dojdzie do pęknięcia tętniaka, ból staje się nieznośny i dochodzi do wstrząsu krwotocznego. Jest to stan najwyższego zagrożenia życia i tylko natychmiastowa operacja naczyniowa może uratować chorego.

Kurczowe bóle brzucha silniejsze po lewej stronie

Kurczowe bóle brzucha i ból nasilający się przy uciskaniu chorego miejsca, często silniejszy po stronie lewej, nudności, gorączka, dreszcze, biegunka, zaparcia, cienkie, ołówkowe stolce - to może być zapalenie uchyłków jelita grubego.Nie zwlekając, zgłoś się do lekarza. W przypadku zaparć nie stosuj lewatywy. Nie przyjmuj leków przeczyszczających.

Silny skurczowy ból w lewym podbrzuszu

Silny skurczowy ból w lewym podbrzuszu u kobiety może być objawem zapalenia przydatków. Ból jest rozlany, ma zmienne natężenie, często jest odczuwany obustronnie, również w dolnej części pleców, przy czym rzadziej niż w innych przypadkach występuje obrona mięśniowa. W zależności od nasilenia zapalenia towarzyszą mu cuchnące upławy, gorączka, nudności, wymioty, wzdęcia, ból podczas stosunku. Jak najszybciej trzeba skonsultować się ginekologiem, bo przedłużający się stan zapalny może prowadzić nawet do niepłodności.

Kłujący ból w tej lokalizacji może być także spowodowany przepukliną pachwinową - odczuwany jest w spoczynku, ale nasila się w trakcie nawet niewielkiego wysiłku (choćby kaszlu).

Ból brzucha po lewej stronie na górze

Ból brzucha po lewej stronie na górze, któremu towarzyszy uczucie pełności w jamie brzusznej, może oznaczać wrzody żołądka i/lub dwunastnicy. Mogą być one spowodowane infekcją Helicobacter pylori lub długotrwałym stosowanie NLPZ. W pierwszym przypadku konieczna jest diagnostyka w kierunku zakażenia Helicobacter pylori i, jeśli wynik będzie pozytywny, wdrożenie odpowiedniego leczenia. W drugim przypadku wystarczy zwykle odstawienie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Ból brzucha po lewej stronie na górze, któremu towarzyszą objawy niestrawności, a bardzo rzadko krwawienia, może być również spowodowany zapaleniem błony śluzowej żołądka - tu również głównym winowajcą jest Helicobacter pylori, choć stan zapalny może być wywołany również przez nadmiar alkoholu czy żółci, choroby autoimmunologiczne lub chorobę Addisona-Biermera.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 04.01.2017

Komentarze (1 - 10 z 38)
aabeen, 04.06.2017 08.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem czy wiesz ale też umrzesz tylko tyle, że nie będziesz cierpieć!
 
ANia, 23.05.2017 09.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam takie same objawy - ból po lewej stronie pępka (ostatnio przez około pół roku bezobjawowo, teraz ból powrócił wraz z bólem lewej nerki..)- coś co ustalili do tej pory. Nie wiedzą co mi jest a ból jest bardzo dokuczliwy.
 
rr realista, 16.02.2017 19.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A dla mnie wyglada to na cukrzyce ;)
 
Weronika, 24.01.2017 20.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co dokładnie Ci dolegało? Mnie od roku męczy ból po lewej stronie pępka (ostatnio przez około pół roku bezobjawowo, teraz ból powrócił wraz z bólem lewej nerki..)
 
Gosia , 15.01.2017 18.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Mam taki problem z bólem brzucha po lewej stronie zawsze jak mam miesiączkę trwa to już dość długo lekarz powiedział ze wszystko ok ale ból nadal się utrzymuje wiec się trochę martwię . Po naciśnięciu w to miejsce ból się nasila
 
hela, 12.12.2016 13.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Okres spòźnia mi się tydzien robiłamtesty wyszły negatywne co robić?
 
hela, 12.12.2016 13.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Okres spòźnia mi się tydzien robiłamtesty wyszły negatywne co robić
 
Cześć , 14.11.2016 22.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Głupia!!! Co za komentarz dla osoby która potrzebuje pomocy!
 
Jagna, 04.11.2016 12.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To nie jajniki to rak moja kolezanka tak miala nie poszla do lekarza i zmarla. Ty tez umzesz jak nie zaczniesz sie leczyc.
 
Justaaa, 17.10.2016 13.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Justyna, mam taki sam ból i niewiem co zrobić.....strasznie mnie boli.....
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry

Lekarze twierdzą, że świąd skóry jest o wiele bardziej dokuczliwy niż ból. Może być spowodowany...

więcej

151

Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) - co powoduje nieświeży oddech i jak sobie z nim radzić Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) - co powoduje nieświeży oddech i jak sobie z nim radzić

Nieświeży oddech potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Przyczyną nieprzyjemnego oddechu są często...

więcej

147

Nadmierne pocenie się może być objawem choroby Nadmierne pocenie się może być objawem choroby

Nadmierne pocenie się może być wywołane przez rozmaite dolegliwości. Zlewne czy nocne poty, albo...

więcej

142

Ciągłe CHRZĄKANIE – przyczyny. O jakich chorobach może świadczyć częste chrząkanie? Ciągłe CHRZĄKANIE – przyczyny. O jakich chorobach może świadczyć częste chrząkanie?

Ciągłe chrząkanie najczęściej wskazuje na różne choroby krtani, dlatego o dokładne przyczyny...

więcej

134

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.