Poradnik ZdrowieLogopeda - pedagog › Seplenienie, aparat, ćwiczenia z korkiem od wina

Eksperci radzą

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Seplenienie, aparat, ćwiczenia z korkiem od wina

Mam 18 lat i niedługo będę miał zakładany aparat na zęby. Czy mogę mieć nadzieję, że wypchnięcie zębów dolnych o ok. 4 mm do przodu będzie delikatnie eliminowało seplenienie? Nie jest ono jakieś bardzo straszne, ale ze względu na to, iż chcę zdawać do szkoły teatralnej, chciałbym wiedzieć, czy ten aparat może pomóc. Czy godzinne ćwiczenia z korkiem od wina przez około pół roku codziennie dadzą wyraźną poprawę?

Kwestia wpływu aparatu ortodontycznego na jakość wymowy jest bardzo różna z racji dostosowywania się wymowy do nowego układu zębów. Seplenienie nie jest wadą, która mogłaby ulec samoistnej korekcji. Nie napisał Pan, jakiego rodzaju jest to wada oraz jakich głosek dotyczy, gdyż to też istotna sprawa. Wadę zawsze koryguje się logopedycznie (ćwiczeniami) a nie ortodontycznie. Aparat jest tu tylko środkiem wspomagającym. Co do ćwiczeń z korkiem, to też zależy jakie to ćwiczenia i na jakich głoskach. Rzeczywiście poprawiają ogólną dykcję, ale tylko jeśli stanem wyjściowym jest wymowa prawidłowa. W przypadku wad (chociażby wspomnianego seplenienia) mogą spowodować jej pogłębienie. Sugerowałabym pracę z logopedą, samodzielne ćwiczenia nie są zbyt dobrym rozwiązaniem. Tym bardziej, że zdając do Szkoły Teatralnej powinien Pan mieć nienaganną wymowę.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.