Pierwsze objawy raka płuc łatwo zignorować. Co powinno zaniepokoić?

2021-10-19 16:10

Rak płuc we wczesnym stadium często przebiega bezobjawowo. Pierwsze objawy raka płuc łatwo też przegapić lub pomylić z infekcją. Tymczasem im później rozpoznana zostanie ta choroba, tym gorsze są rokowania - wielu pacjentów z zaawansowanym stadium raka płuca nie kwalifikuje się bowiem do operacji. Jakie są zatem wczesne objawy raka płuc, na jakie symptomy trzeba zwrócić uwagę i co powinno alarmować?

Mężczyzna trzyma się za gardło
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pierwsze objawy raka płuc - chrypka
  2. Pierwsze objawy raka płuc - przewlekły kaszel
  3. Pierwsze objawy raka płuc - krwioplucie
  4. Pierwsze objawy raka płuc - uczucie zmęczenia i utrata wagi
  5. Pierwsze objawy raka płuc - ból barku i klatki piersiowej
  6. Pierwsze objawy raka płuc - zespół Hornera
  7. Pierwsze objawy raka płuc - świszczący oddech i duszności
  8. Pierwsze objawy raka płuc - zespół żyły głównej górnej

Pierwsze objawy raka płuc - podobnie jak wczesne objawy raka wątroby, raka jelita grubego czy innych nowotworów - mogą pojawić się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Bardzo często zdarza się bowiem, że rak płuca we wczesnym stadium przebiega bezobjawowo.

Z tego powodu rak płuca rozpoznawany jest zazwyczaj w zaawansowanym stadium, gdy guz pierwotny nacieka tkanki zewnątrzpłucne lub rozrasta się w oskrzelach. Szanse na jego operacyjne usunięcie są wtedy niewielkie albo wręcz żadne, a rokowania dla pacjenta są bardzo niekorzystne.

Z tego powodu warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne, w tym RTG płuc, a także nie lekceważyć nieistotnych z pozoru objawów, które mogą świadczyć o tym, że w płucach rozwija się rak.  

Badaj się i lecz - Płuca

Pierwsze objawy raka płuc - chrypka

Chrypka świadczy o zaburzeniu pracy fałdów głosowych krtani. Objaw ten towarzyszy wielu infekcjom w obrębie klatki piersiowej, jest również charakterystyczny m.in. dla przeziębienia, refluksu czy niektórych alergii. Często narzekają na nią również osoby pracujące głosem - np. nauczyciele.

Powodem do niepokoju powinna być chrypka, która nie mija po dwóch, trzech tygodniach, ale nie towarzyszą jej inne objawy chorobowe, np. gorączka. Przyczyny takiej  chrypki zawsze powinny zostać wyjaśnione przez lekarza rodzinnego. To ważne przede wszystkim w przypadku palaczy, gdyż dym papierosowy niszczy nabłonek dróg oddechowych. Może być ona również jednym z pierwszych objawów raka płuc.

Pierwsze objawy raka płuc - przewlekły kaszel

Najczęstszym objawem raka płuca jest kaszel - ze statystyk wynika, że występuje on nawet u 75 proc. chorych, przy czym u 1/3 pacjentów kaszlowi towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Kaszel pojawia się częściej - i wcześniej - w raku płuc rozwijającym się w drzewie oskrzelowym.

Powodem do niepokoju powinien być przewlekły kaszel, który utrzymuje się dłużej niż dwa, trzy tygodnie lub kaszel, który zmieni swój charakter: stanie się uporczywy, męczący, nie sposób go łagodzić przy pomocy ogólnie dostępnych leków.

Pierwsze objawy raka płuc - krwioplucie

Jednym z pierwszych widocznych objawów raka płuc może być również odkrztuszanie wydzieliny z krwią lub odkrztuszanie krwi. Przyczyn takiego stanu może być wiele - w niemal 90 proc. odpowiadają za nie takie dolegliwości jak zapalenie płuc, gruźlica, zapalenie oskrzeli, ropień płuca, niekiedy krew w ślinie pojawia się również u osób, które mają chore zęby.

Tym niemniej jest to również objaw raka płuc, występujący nawet u 30 proc. chorych na ten nowotwór. Dlatego nie wolno go lekceważyć - krwioplucie wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Pierwsze objawy raka płuc - uczucie zmęczenia i utrata wagi

O raku płuc może również świadczyć nagła utrata wagi bez odchudzania, wynosząca średnio ok. 6 kg - objaw ten pojawia się nawet u połowy osób chorych na raka płuc. Utracie wagi może towarzyszyć przewlekłe zmęczenie. Objawy te są charakterystyczne również dla wielu innych chorób, tym niemniej jednak zawsze wymagają wyjaśnienia, zwłaszcza w przypadku palaczy i osób, które kiedyś paliły papierosy.

Pierwsze objawy raka płuc - ból barku i klatki piersiowej

Pierwszym objawem raka płuc może być również silny ból w okolicy barku i ból w klatce piersiowej. Ból ten, w zależności od stopnia zaawansowania choroby może pojawić się u 25-50 proc. chorych. Ból klatki piersiowej jest efektem naciekania komórek nowotworowych na ściany klatki piersiowej, niekiedy również na żebra lub kręgosłup. Dolegliwości w okolicy barku mogą być z kolei wywołane przez guz rozwijający się w szczycie płuca - guz Pancoasta.

Pierwsze objawy raka płuc - zespół Hornera

Zespół Hornera, czyli opadająca powieka, której towarzyszy zwężenie źrenicy, a często również zanik potliwości po jednej stronie twarzy, to także objaw raka płuc. Może świadczyć o rozwoju guza Pancoasta, którego rozrost uszkadza nerwy unerwiające twarz, zlokalizowane w okolicy szyi. 

Pierwsze objawy raka płuc - świszczący oddech i duszności

Duszności i świszczący oddech mogą mieć wiele przyczyn, u palaczy jedną z nich jest m.in. przewlekły stan zapalny oskrzeli.  Jednak mogą to być również pierwsze objawy raka płuc.

Duszność może pojawić się wówczas, kiedy powiększający się guz blokuje światło oskrzeli. Ze statystyk  wynika, że duszność występuje nawet u 30-50 proc. osób chorych na raka płuc. Z kolei świszczący dźwięk podczas wydychania powietrza (tzw. stridor) pojawia się wówczas, kiedy z powodu rozrastającego się nowotworu w jamie opłucnej gromadzi się płyn. Oba objawy wymagają pilnej konsultacji lekarskiej.

Pierwsze objawy raka płuc - zespół żyły głównej górnej

Żyła główna górna znajduje się w prawej górnej części śródpiersia, tuż przy oskrzeli głównej prawej i zbiera krew z prawej połowy ciała. Na skutek rozrostu nowotworu i jego naciekania na żyłę może dojść do jej ucisku i zwężenia światła żyły.

Wtedy pojawiają się charakterystyczne objawy zespołu żyły głównej górnej, w tym obrzęk twarzy i szyi, zaczerwienienie twarzy, problemy z przełykaniem, duszności, zasinienie skóry, zawroty głowy. Ponad 80 proc. przypadków zespołu żyły głównej górnej wynika ze zmian nowotworowych w klatce piersiowej, dlatego objaw ten wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. 

JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?
Pytanie 1 z 9
Jak określisz swoje samopoczucie?
JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?