Wczesne objawy raka wątroby. Jakich sygnałów nie wolno ignorować?

2021-02-03 11:44

Wczesne objawy raka wątroby nie są charakterystyczne, nie zawsze są też uciążliwe - dlatego wiele osób łączy je z zupełnie innymi chorobami, bądź wręcz ignoruje, składając na karb złej diety czy stresującego trybu życia. Tymczasem wcześnie wykryty rak wątroby jest właściwie całkowicie uleczalny. Jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju raka wątroby? Na co zwrócić uwagę i o czym powiedzieć lekarzowi?

Wczesne objawy raka wątroby. Jakich sygnałów nie wolno ignorować?
Autor: Getty Images
Co szkodzi wątrobie?

Wczesne objawy raka wątroby nie pojawiają się u każdej osoby, u której rozwinie się ten rak - zdarza się bowiem, i to wcale nie tak rzadko, że wczesny rak wątroby, zarówno rak wątrobowo-komórkowy, jak i rak z komórek przewodów żółciowych, przebiega bezobjawowo. Właśnie dlatego do wczesnego rozpoznania raka wątroby dochodzi stosunkowo rzadko i zazwyczaj przez przypadek - na przykład podczas diagnozowania innych chorób lub w trakcie badań profilaktycznych.

Warto  jednak mieć na uwadze fakt, że rak wątroby to jeden z najgorzej rokujących nowotworów: od momentu wykrycia choroby jej przebieg zazwyczaj jest bardzo szybki, szybko również pojawiają się przerzuty. Dlatego jeśli obserwujesz u siebie objawy, które mogą wskazywać na rozwój raka wątroby, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Co powinno niepokoić?

Spis treści

  1. Wczesne objawy raka wątroby: ból brzucha i nadbrzusza
  2. Wczesne objawy raka wątroby: uczucie napięcia pod prawym żebrem
  3. Wczesne objawy raka wątroby: biegunka
  4. Wczesne objawy raka wątroby: inne możliwe dolegliwości

Wczesne objawy raka wątroby: ból brzucha i nadbrzusza

Jednym z wczesnych objawów raka wątroby może być nawracający ból brzucha bez wyraźnej przyczyny (np. zmian diety, czy stresu), któremu mogą, ale nie muszą, towarzyszyć nudności.

Do wczesnych objawów raka wątroby zaliczane jest również uczucie ogólnego "dyskomfortu" w jamie brzusznej, które chorzy opisują jako uczucie pełności, przelewania się, wzdęcia.  Rozwojowi guzów w wątrobie może również towarzyszyć ból nadbrzusza.

Wczesne objawy raka wątroby: uczucie napięcia pod prawym żebrem

Jednym z możliwych wczesnych objawów raka wątroby może być także uczucie napięcia pod prawym żebrem, a więc tam, gdzie zlokalizowana jest wątroba. Nie jest to typowy ból wątroby - wiele osób opisuje ten stan jako "rozpieranie", szczególnie odczuwalne w pozycji leżącej i przy próbie pochylenia się.

Wczesne objawy raka wątroby: biegunka

Niektórym osobom we wczesnym stadium raka wątroby może również dokuczać biegunka, szczególnie po posiłkach.  Biegunce mogą towarzyszyć nudności i wymioty

Zobacz galerię: budowa i choroby wątroby

Wczesne objawy raka wątroby: inne możliwe dolegliwości

Do objawów, które mogą sygnalizować raka wątroby, zaliczanych jest także szereg innych przypadłości - należy do nich ogólne zmęczenie i szybka męczliwość, swędzenie skóry (bez towarzyszących chorób dermatologicznych), niekiedy także gorączka, która nie jest wywołana infekcją oraz bolesne skurcze mięśni.

U części osób pojawiają się również obrzęki nóg. W późniejszych stadiach choroby występuje żółtaczka, brak apetytu, spadek wagi, powiększenie się obwodu brzucha (związane z nagromadzeniem wody z podbrzuszu - tzw. wodobrzusze),  pojawiają się smoliste stolce, związane z krwawieniami do górnego odcinka przewodu pokarmowego, dochodzi również do wyniszczenia organizmu.

Czy znasz swoją wątrobę?

Pytanie 1 z 10
Co jest największym gruczołem w organizmie człowieka?