Ropień płuca - przyczyny, objawy, leczenie

2014-04-09 8:58
ROPIEŃ PŁUC
Autor: Photos.com ROPIEŃ PŁUC - organiczne ROPNE ZAPALENIE TKANKI PŁUCNEJ

Ropień płuc, choć obecnie występuje rzadko, nadal jest bardzo poważną chorobą, która może skończyć się usunięciem części płuca. Najczęstszą przyczyną ropnia płuc jest obecność ciała obcego w płucach lub rak płuc. Jakie są objawy ropnia płuca i jak przebiega leczenie?

Ropień płuc jest chorobą niebezpieczną, bowiem zagraża możliwością przerzutów np. do mózgu lub komplikacjami typu zgorzel płuc czy też wtórna skrobiawica.

Ropień płuc - objawy

Charakterystyczne objawy występujące przy tej chorobie to:

  • kaszel
  • żółto - zielona plwocina, czasem z domieszką krwi
  • wysoka gorączka i dreszcze
  • odgłos bębenkowy w badaniu opukowym
  • rżenie drobnobańkowe
  • szmer oskrzelowy

Ropień płuc - diagnoza

Rozpoznanie tej choroby opiera się na dokładnym wywiadzie, a następnie badaniu radiologicznym wykazującym obraz jamy z poziomem płynu. Dodatkowo zaleca się przeprowadzenie bronchoskopii. Materiał pobiera się do badania histopatologicznego, cytologicznego oraz bakteriologicznego, a także na grzyby i prątki gruźlicy.

Ropień płuc - leczenie

Na dzień dzisiejszy w terapii ropnia płuc stosuje się drenaż ułożeniowy, terapię antybiotykową (penicylinę, streptomycynę) oraz sulfonamidy. Penicylina stosowana jest ogólnie i odoskrzelowo drogą wlewów lub rozpylenia. W początkowym stadium choroby stosuje się leczenie zachowawcze połączone  z wziernikowaniem oskrzeli (bronchoskopoterapia). Jeśli po okresie 10 tygodnia leczenie nie przynosi skutku, konieczna jest operacja, bowiem przewlekły ropień powoduje zmiany w grubej ścianie, przez którą antybiotyki prawie nie przenikają.

CZYTAJ TEŻ:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.