Śluz w kale - co oznacza?

2021-10-18 8:27

Śluz w kale może świadczyć o różnych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Jest to pierwszy sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. O czym świadczy śluz w kale?

sluz w kale
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Śluz w kale - czy jest nam potrzebny?
  2. Śluz w kale - jak ilość powinna niepokoić?
  3. Śluz w kale - choroby
  4. Śluz w kale - kiedy do lekarza?
  5. Śluz w kale u dziecka

Śluz w kale może pojawiać się z różnych powodów - czasem występuje on naturalnie. Śluz w kale pojawić się może zarówno u mężczyzn, jak i kobiet oraz dzieci. Są jednak sytuacje, kiedy jego wystąpienie powinno niepokoić. 

Rak jelita grubego

Śluz w kale - czy jest nam potrzebny?

Odpowiadając na pytanie - tak, śluz w przewodzie pokarmowym jest nam potrzebny - występuje tam naturalnie. Jest wydzielany przez komórki w błonie śluzowej wyściełającej przewód pokarmowy. Śluz składa się z wody, związków soli oraz mucyny, czyli białka, przez które jest taki lepki. Śluz w jelicie grubym pełni ważne zadanie - pomaga przemieszczać się masom kałowym. Jego obecność w całym przewodzie pokarmowym ma swoje uzasadnienie - przykładowo śluz w żołądku uniemożliwia kwasom i enzymom destrukcyjne działanie na ściany żołądka

Śluz w kale - jak ilość powinna niepokoić?

W prawidłowym stolcu domieszka śluzu jest tak niewielka, że jest on niewidoczny. Jeśli obserwujemy śluz widoczny gołym okiem w kale - zarówno w środku, jak i na zewnątrz, to powinniśmy zacząć bacznie obserwować swój organizm, bowiem mogą być to pierwsze sygnały choroby. 

Teoretycznie niewielkie ilości śluzu nie powinny nas niepokoić. Jeśli jednak występują inne symptomy, takie jak bóle brzucha, ropa w kale, krew w kale, wymioty - powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pojawienie się śluzu może świadczyć bowiem o rozwijających się chorobach.

Śluz w kale - choroby

  1. Zapalenia jelit. Duża ilość śluzu w stolcu często pojawia się przy nieswoistych zapaleniach jelit, czyli w chorobie Leśniowskiego-Crohna oraz przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.
  2. Zakażenia. Śluz w kale może świadczyć o zakażeniach bakteryjnych, wirusowych lub pasożytniczych jelit. Bardzo często nadmierną jego ilość odczuwają pacjenci z przewlekłymi biegunkami lub zaparciami
  3. Niedrożność. Śluz w kale może być także objawem niedrożności przewodu pokarmowego - czyli występującą przepukliną, rozwijającym się nowotworem, a także obecnością ciała obcego w organizmie.
  4. Choroby okolicy odbytu. Dużą ilość śluzu w kale obserwuje się u pacjentów z chorobami odbytu, czyli szczeliną odbytu, hemoroidami oraz przetoką odbytu.

Śluz w kale - kiedy do lekarza?

Jeśli niepokoi nas duża ilość śluzu, a do tego pojawiają się inne objawy - np. krew lub ropa w kale, bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, utrata apetytu, spadek wagi, upławy to należy zasięgnąć porady lekarza.

Polecamy: Czarny stolec - po alkoholu, w ciąży. O czym świadczy czarny kolor kału?

Jak wygląda diagnoza? W pierwszej kolejności lekarz rodzinny skieruje nas na badanie kału w kierunku obecności krwi utajonej w kale. Otrzymamy także skierowanie do gastrologa, który może zdecydować o wykonaniu innych badań - np. kolonoskopii, rektoskopii czy gastroskopii, aby ocenić stan układu pokarmowego (badanie endoskopowe wykrywa wszystkie nieprawidłowości, są one widoczne dla lekarza).

Pamiętaj, aby idąc do lekarza przygotować dokładny wykaz tego, co spożywałeś w ciągu ostatnich 48 godzin przed pojawieniem się śluzu w kale. Może to pomóc w postawieniu diagnozy.

Śluz w kale u dziecka

Rodzice bacznie obserwują kupy dzieci i łatwo mogą zauważyć, że coś nie jest tak... Przy przewijaniu czy nawet u dzieci siadających już na nocnik rodzic ma pełen wgląd w to, co dziecko wydala. I z łatwością zauważy śluz.

Pojawienie się śluzu w kale może zaalarmować rodzica. I słusznie - u dziecka śluz w kale może być pierwszym objawem zakażenia rotawirusem, może być także wynikiem niestrawności oraz może świadczyć o wystąpieniu alergii pokarmowej. Bardzo często śluz w kale pojawia się razem z biegunką lub rzadkim, półpłynnym stolcem. 

Za alergią pokarmową u malucha stoją często produkty mleczne, zbożowe, jajka - pediatra zaleca zwykle obserwację dziecka i dietę eliminacyjną. Jednak śluz w kale u dziecka należy zawsze skonsultować z pediatrą.

Mikrobiota jelitowa. Sprawdź, co o niej wiesz!

Pytanie 1 z 6
Dysbioza jelitowa to: