Rektoskopia. Przygotowanie do rektoskopii i przebieg badania

Rektoskopia to badanie polegające na wziernikowaniu kanału odbytu i odbytnicy. W trakcie rektoskopii można również zobaczyć końcowy odcinek jelita grubego - esicę. Rektoskopia badanie - zobacz jak przebiega i jak się do niego przygotować.

Rektoskopia to badanie, które umożliwia ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego i pozwala wyjaśnić zmiany o podłożu zapalnym, wrzodowym lub nowotworowym.

Na czym polega rektoskopia

W trakcie rektoskopii możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego. Możliwe jest także usuwanie polipów, ciał obcych i hamowanie krwawienia. Badanie wykonywane jest za pomocą rektoskopu - sztywnego wziernika o długości od 20 do 30 cm i średnicy 2 cm. Do rektoskopu w trakcie badania jest doprowadzane tzw. zimne światło za pomocą światłowodów.

Wskazania do rektoskopii

Wskazania do przeprowadzenia rektoskopii to:

 • bóle w okolicy odbytu, podbrzusza;
 • zmiana rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca (stolec taśmowaty, ołówkowaty), daremne parcie na stolec bądź bezwiedne oddawanie stolca;
 • krwawienie z odbytu (także tzw. krwawienie utajone - krew w stolcu jest stwierdzana tylko w badaniu laboratoryjnym, a nie jest widoczna gołym okiem);
 • guzy w odbycie;
 • sączenie wydzieliny z odbytu;
 • świąd odbytu z niewyjaśnionej przyczyny;
 • inne (wziernikowanie mające na celu pobranie wycinków błony śluzowej, w celu potwierdzenia istnienia niektórych procesów chorobowych np. skrobiawicy).

Rektoskopia badanie: jak się przygotować

Przygotowanie do rektoskopii krok po kroku:

 • w przeddzień badania rektoskopii, późnym wieczorem należy wykonać wlewkę doodbytniczą np. RECTANAL, ENEMA (preparaty dostępne bez recepty);
 • w dniu badania na 3 godziny przed jego rozpoczęciem, należy ponownie wykonać wlewkę doodbytniczą np. RECTANAL, ENEMA;
 • w dniu badania można pić płyny.

Rektoskopia: przebieg badania

Przed badaniem rektoskopii należy przebrać się w odzież ochronną i ułożyć się na leżance do badań przyjmując pozycję kolankowo-łokciową z rozstawionymi kolanami. U osób ciężko chorych lub ze zmianami w układzie kostno-mięśniowym (następuje wówczas wyprostowanie okrężnicy esowatej), gdy nie jest możliwe przyjęcie wspomnianej pozycji, badanie wykonuje się w ułożeniu lewobocznym Simsa (pacjent ma przykurczone uda, pośladki są nieco wysunięte poza brzeg stołu, tułów nieco skręcony, tak że brzuch jest zwrócony do stołu). Badanie rektoskopii rozpoczyna się obejrzeniem przez lekarza okolicy odbytu (lekarz sprawdza, czy nie ma tam przetok, guzków krwawniczych, ropni) i badaniem per rectum (badanie palcem przez odbyt). Następnie badający wprowadza posmarowaną żelem znieczulającym końcówkę rektoskopu na głębokość około 5 cm bez kontroli wzrokowej wnętrza odbytnicy. Dopiero potem, po wyjęciu z rektoskopu obturatora (łagodnie zakończonej zatyczki), umożliwiającego swoim kształtem lekkie wprowadzenie przyrządu przez strefę zwieraczy odbytu, prowadzi dalsze obserwacje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Mimi
|

Mnie bolało, i to bardzo pod sam koniec badania. Lekarz powiedział, że jelito było skręcone i dlatego. Myślę, że istotne bylo jeszcze to, że jestem bardzo drobną osobą, a ten wziernik mial dobre 20-30cm.

Magda
|

Ja miałam w zeszłym tygodniu. Nie jest to badanie należące do przyjemnych ale nie jest tez tragiczne. Jak dr zbliżał się do końca poczułam kójacy ból w podbrzuszu tak jakby miało mnie rozerwać ale to tylko takie uczucie. Po mojej prośbie lekarz dalej nie wchodził. Założył mi gumkę na guzek krwawiczny a teraz czeka mnie kolonoskopia czego boje się jeszcze bardziej

AnkaDo
|

Dokladnie, różni są lekarze, moim zdaniem tez sporo zalezy od danego lekarza.

etie
|

Mam ja zrobic.Jeden lekarz mówi robic inny nie bo mam zapalenie czynnosciowe jelit,powikłania po radioterapii.Własnie chodzi o ten fortrans,który w moim przypadku może mi zaszkodzic.

anka
|

Jakie miala Pani to badanie rektoskopie czy kolanoskopie?Ja mam problemy przy odbycie hemoroidy niewiem co lepsze rektoskopia czy kolanoskopie?Czy boli takie badanie?

badana
|

miałam robione to badanie, proszę się nie bać - do przeżycia. są oczywiście w życiu przyjemniejsze rzeczy, ale jak mus, to mus. Najmniej przyjemne jest to wtłaczane do jelita powietrze i rzeczywiście dużo zależy od delikatności lekarza.

etienie
|

Byłam badana przez proktolog krakow westerplatte 18 mimo wyraźnych wskazań krew w kale.Przeszkam radioterapia szyjki macicy lek nie wykonał badania rektoskopii. Śluz, mały skrzep krwi,wzdecia ,raz krwawienie nie daje podstaw do tego badania i kieruje się na kolonoskopia bardziej inwazyjne badanie

Kawic
|

Z doświadczenia wiem, że dużo w tym momencie zależy od tego, jakim fachowcem jest lekarz. Jak ja miałem badanie u doktora kielka to właśnie miałem powiedziane, co robić, aby było szybciej i sprawniej. Tu właśnie lekarz się wykazał odpowiednią wiedzą i przede wszystkim dobrą ręką. Jeśli już chcecie robić takie badanie, lepiej jest brać lekarza z polecenia.