Niezbędnik pacjenta

Co piąty dorosły Polak choruje na otyłość (21%), a do 2035 roku ta choroba może dotyczyć już co trzeciej osoby (33%) [1]. Nadmierna masa ciała to nie kwestia wyglądu. Nieleczona otyłość może prowadzić do ponad 200 różnych powikłań zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby, problemy z płodnością czy bezdech senny [2]

Tekst sponsorowany

Umawianie się do lekarza bywa uciążliwe, ale wkrótce dzwonienie do przychodni ma pójść w zapomnienie. Trwają prace nad nową aplikacją, która pozwoli szybko i wygodnie umawiać, odwoływać oraz zmieniać terminy wizyt lekarskich.
Omdlenia? Zasłabnięcia? To nie są błahe objawy. Ustalenie ich przyczyny ma duże znaczenie dla wdrożenia prawidłowego leczenia. Do wykrycia powodów omdleń zaleca się test pochyleniowy, tzw. test tilt. Za jego pomocą można ustalić reakcję na pionizację. Kiedy należy przeprowadzić test pochyleniowy? Dla kogo jest polecany?
Pamiętacie klatki schodowe w blokach w czasach PRL? Ten charakterystyczny zapach, farba olejna na ścianach i... buty przed drzwiami mieszkań. Zwyczaj ten wykorzeniono, argumentując, że to nieestetyczne, niekulturalne i niestosowne, a nawet potencjalnie niebezpieczne (jak wszelkie inne przedmioty gromadzone na klatkach schodowych i potencjalnie łatwopalne, utrudniające ewakuację itp.). Okazuje się jednak, że zwolennicy butów na klatkach schodowych w kontekście dbania o zdrowie mogą mieć jednak rację.
Brak odpowiedniej ilości snu ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Gdy się nie wysypiamy łatwiej o zmęczenie, brak energii, trudności z koncentracją, zapamiętywaniem i podejmowaniem trafnych decyzji. Dobrą wiadomością jest to, że naukowcom udało się ustalić idealną porę, o której warto kłaść się spać, by rano obudzić się wypoczętym.
Kryzys w podkarpackiej służbie zdrowia. Szpital w Ustrzykach Dolnych zawiesza oddział chorób wewnętrznych z powodu braku personelu medycznego. Jakie działania podejmuje dyrekcja szpitala? Czy uda się skompletować nowy zespół i przywrócić normalne funkcjonowanie oddziału?
Rząd wprowadza bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi RSV dla przyszłych mam i osób powyżej 65 roku życia. To jednak nie wszystko, seniorzy z chorobami współistniejącymi zyskają również darmowy dostęp do szczepionki przeciwko półpaścowi. Jak skorzystać z tej możliwości?
Masz receptę bez kodu uprawniającego do bezpłatnych leków dla dziecka lub seniora? Już nie musisz wracać po poprawki do lekarza. Zgodnie z projektem Ministerstwa Zdrowia, farmaceuta w aptece sam uzupełni brakujący kod i wyda darmowy lek. To duże ułatwienie dla pacjentów i koniec zbędnych formalności.
Zwolnienia lekarskie jednodniowe, w dodatku otrzymywane w piątek lub poniedziałek, budzą spore wątpliwości wśród ekspertów. Niby choroba nie wybiera, ale dlaczego miałaby nas dopadać relatywnie częściej przed lub po weekendzie niż w inne dni?
Od dziś obowiązują nowe, wyższe kwoty jednorazowych odszkodowań wypłacanych przez ZUS z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zmiany, ogłoszone przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, będą obowiązywać do 31 marca 2026 roku. Ile wynoszą nowe stawki i kogo dotyczą?
Do polskiego sanatorium faktycznie można wyjechać z psem czy z kotem, ale nie daj się zwieść gorącym nagłówkom, że niby wydarzyła się w tym zakresie jakaś rewolucja. Od kilku lat można, przybywa uzdrowisk, które oferują taką możliwość, ale wciąż głównie komercyjnie.
Operacja tuż przed weekendem to decyzja, którą warto dokładnie przemyśleć. Wiele czynników sprawia, że piątek to dzień, w którym ryzyko powikłań może wzrosnąć. Dowiedz się, dlaczego warto odłożyć operację na początek tygodnia, by uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych.
Już od ponad roku dorosłe osoby z niepełnosprawnością korzystają ze świadczenia pielęgnacyjnego. Jego wysokość wzrosła od pierwszego marca, ale stare problemy pozostały. Kolejna grupa potrzebujących może ubiegać się o pieniądze od stycznia, ale oczekiwanie na wypłatę, a nawet komisję, może trwać miesiącami.
Jak szacuje American Cancer Society tylko w 2025 roku odnotowano 2 mln nowych przypadków raka. Luty to okres, który w Stanach Zjednoczonych okrzyknięty jest Narodowym Miesiącem Zapobiegania Nowotworów. Dlatego kolejny raz przypominamy jak ważne są badania przesiewowe nawet jeśli nic nam nie dolega.
Rekonwalescencja po operacji może być trudna i długotrwała, ale odpowiednie przygotowanie przed zabiegiem w wielu przypadkach znacząco ułatwia ten proces. Prehabilitacja, czyli przygotowanie organizmu do operacji poprzez odpowiednie ćwiczenia, dietę i zalecenia zdrowotne, może skrócić czas powrotu do zdrowia i zmniejszyć ryzyko powikłań.
Pora przyjmowania witamin jest ważny z kilku powodów. Ma to wpływ zarówno na wchłanianie, jak i na nasze samopoczucie po ich spożyciu. Kluczowe jest też odpowiednie dopasowanie pory przyjmowania witamin i minerałów do posiłków. Sprawdzamy, kiedy i jak zażywać witaminę B12, aby maksymalnie korzystać z jej właściwości.
Lekarz hematolog – kim jest i czym się zajmuje? Ta stosunkowo nowa dziedzina medycyny skupia się na schorzeniach krwi i układu krwiotwórczego. Jakie choroby diagnozuje i leczy hematolog? Czy nieprawidłowe wyniki morfologii wymagają konsultacji z hematologiem? Dowiedz się, czym zajmuje się hematolog, jakie badania wykonuje i kiedy warto zgłosić się na wizytę, aby zadbać o swoje zdrowie.
Grupa krwi może wpływać na podatność organizmu na różne infekcje, w tym zakażenie bakteriami E. coli. Badania wskazują, że niektóre grupy krwi mogą być bardziej narażone na te infekcje, co zwiększa ryzyko powikłań. Zrozumienie tej zależności może pomóc w lepszym dbaniu o zdrowie i profilaktykę.
Bierzesz antydepresanty? A może inne leki, które na tym etapie życia zażywasz na stałe? I oto pojawia się perspektywa imprezy, gdzie będzie spożywany alkohol. A wraz z tą perspektywą pojawia się pytanie: czy można odstawić leki, na dzień, dwa, może tydzień, żeby się napić alkoholu? A co się stanie, jeśli leki antydepresyjne zmieszamy z alkoholem? Sprawdzamy, czym grozi połączenie antydepresantów z alkoholem.
Zbyt wysoki cholesterol to problem, który może dotknąć nawet osoby dbające o zdrową dietę. Choć odpowiedni sposób żywienia jest kluczowy, to nie zawsze wystarcza, by obniżyć jego poziom. Zdarza się, że niekiedy przyczyny są poważniejsze, związane z genetyką, stresem, a także innymi czynnikami zdrowotnymi, które warto sprawdzić.
Zatrzymanie akcji serca to nie to samo co zawał, choć wygląda niemal identycznie. Przede wszystkim chodzi o mechanizm odpowiadający za każdy z wymieniowych stanów. American Heart Association (AHA) wyjaśnia, na czym polegają różnice oraz jakie są przyczyny zatrzymania akcji serca.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – niezbędnik pacjenta – kompendium wiedzy o rynku aptecznym, receptach, o prawach pacjenta. Przewodnik po lekach refundowanych. Jak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona recepta? Co to jest opieka farmaceutyczna? Co to są prawa pacjenta? Opieka medyczna – prawa i przywileje pacjenta. Jak formalności potrzebne są do tego, by otrzymać skierowanie do specjalisty? A jakie, by otrzymać skierowanie do sanatorium? Co to są suplementy diety? Jak je stosować? Jakie ulgi przysługują pacjentom niepełnosprawnym? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytana dotyczące opieki medycznej i farmaceutycznej.