Zespół nieszczelnego jelita - przyczyny, objawy i leczenie

2017-08-28 11:51

Zespół nieszczelnego jelita (inaczej zespół cieknącego jelita) oznacza, że w jelicie cienkim tworzą się mikroskopijne "dziurki", przez które do organizmu dostają się niepożądane substancje, np. toksyny. Tak przynajmniej twierdzą osoby, które wierzą w tę "chorobę". Okazuje się, że w medycynie takie schorzenie nie istnieje. Jakie są rzekome przyczyny i objawy nieszczelnego jelita? Na czym polega leczenie? Jaka powinna być dieta przy nieszczelnym jelicie?

Zespół nieszczelnego jelita - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Zespół nieszczelnego jelita - przyczyny, objawy i leczenie

Spis treści

  1. Zespół nieszczelnego jelita - przyczyny
  2. Zespół nieszczelnego jelita - objawy
  3. Zespół nieszczelnego jelita - diagnostyka
  4. Zespół nieszczelnego jelita - leczenie i dieta

Zespół nieszczelnego jelita (inaczej zespół cieknącego jelita) oznacza, że w jelicie cienkim tworzą się szczeliny, przez które przedostają się trucizny i inne niebezpieczne dla organizmu substancje - tak twierdzą osoby, które wierzą, że taka "choroba" istnieje. Jak rzekomo dochodzi do nieszczelności jelita cienkiego? Początkowo rozwija się stan zapalny błony śluzowej jelita cienkiego, który prowadzi do jej podrażnienia. W konsekwencji ulega ona osłabieniu, a odstępy pomiędzy komórkami, które ją tworzą, stają się coraz większe. Przez te mikroskopijne "dziurki" do organizmu dostają się niepożądane substancje, m.in. nie do końca strawione fragmenty białek z pokarmu, toksyny.

Zespół nieszczelnego jelita - przyczyny

Rzekomymi przyczynami zespołu nieszczelnego jelita mogą być:

Ważne

Istnienie zespołu nieszczelnego jelita wzbudza wiele kontrowersji. W medycynie konwencjonalnej zespołu cieknącego jelita nie uznaje się za chorobę (nie został uwzględniony w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych). Jest natomiast przedmiotem zainteresowania w kręgu medycyny naturalnej.

Zespół nieszczelnego jelita - objawy

Objawy ze strony układu pokarmowego Objawy skórne objawy ze strony układu nerwowego Pozostałe

Poza tym zespołowi nieszczelnego jelita mogą towarzyszyć choroby, takie jak, m.in.: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, uchyłkowatość jelita grubego, zapalenie naczyń, reumatoidalne zapalenie stawów.

Ważne

Zespół nieszczelnego jelita - skutki

Nieszczelne jelito nawet przy prawidłowej diecie prowadzi do zaburzenia przyswajania składników odżywczych, czego konsekwencją jest osłabienie organizmu. Poza tym w zespole nieszczelnego jelita dochodzi do zmniejszenia produkcji enzymów trawiennych.

Zespół nieszczelnego jelita - diagnostyka

W związku z tym, że zespołu nieszczelnego jelita nie uznaje się za chorobę i nie ma go w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, nie ma badań, które go wykrywają. Jednak osoby z kręgów wierzących w "leczenie" niekonwencjonalne często proponują wykonanie testu absorpcji cukrów (TAC), który polega na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego mannitolu i laktulozy, następnie oznaczeniu ich stężeń w porcji moczu zebranej w ciągu 5 godzin i obliczeniu wskaźnika przepuszczalności jelitowej (stosunek stężeń laktuloza/mannitol). Jeśli w moczu jest niski poziom mannitolu, a wysoki laktulozy, ma to podobno oznaczać, że przepuszczalność jelitowa jest prawidłowa. W przypadku nieszczelnego jelita oba związki mają występować w wysokim stężeniu. Z kolei ich niewielka ilość ma świadczyć o zaburzeniach wchłaniania. Jednak nie ma na to dowodów naukowych.

Zespół nieszczelnego jelita - leczenie i dieta

Nie ma leku na zespół nieszczelnego jelita. Osoby, które wierzą w istnienie tej choroby proponują stosowanie probiotyków, które pomagają przywrócić równowagę flory bakteryjnej jelit.

Poza tym konieczna jest odpowiednia dieta, z której należy wyeliminować produkty, które mogą niekorzystnie wpływać na szczelność bariery jelitowej, tj. cukier, afinowany, alkohol i gluten. Niektórzy zalecają także dietę bezmleczną i bezjajeczną. Dieta przy nieszczelnym jelicie powinna być bogata w mięso, ryby, owoce, warzywa.