Borelioza - objawy i leczenie boreliozy

2018-12-07 11:48 Agnieszka Paculanka | Monika Majewska

Borelioza (choroba z Lyme) to najbardziej znana choroba odkleszczowa. Jeśli wystąpi rumień wędrujący, to diagnoza jest prosta, jednak często konieczne są badania w kierunku boreliozy. Sprawdź, jakie są inne objawy, fazy i powikłania boreliozy i jakie leczenie - wg standardu IDSA, czy ILADS się stosuje. Przeczytaj albo posłuchaj!

Borelioza. Posłuchaj, jakie są przyczyny, objawy i leczenie choroby. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Spis treści

 1. Jakie są objawy boreliozy? Fazy choroby (faza wczesna i późna)
 2. Borelioza: diagnostyka. Testy wykrywające boreliozę
 3. Leczenie boreliozy - kontrowersje wokół IDSA i ILADS

Borelioza (łac. borreliosis, morbus Lyme), inaczej choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa, jest stosunkowo nową chorobą - rozpoznaje się ją od drugiej połowy lat 80. XX wieku.

Boreliozę wywołują bakterie zaliczane do krętków - Borrelia burgdorferi - odkryte w 1982 roku przez W. Burgdorfera oraz Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica.

Bakterie te mogą występować w kilku postaciach - jako krętki, a także w formach przetrwalnikowych (m.in. cysty). Krętki są bardzo ruchliwe, natomiast formy przetrwalnikowe nieruchome, za to są odporne na niektóre antybiotyki niszczące krętki.

Borrelia może przenikać do komórek ludzkich (makrofagów, limfocytów, fibroblastów) i tam przeżyć. Niektóre odmiany boreliozy wywołują dolegliwości stawowe, inne neurologiczne. Istnieją też bakterie powodujące zmiany skórne.

Boreliozę, wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia burgdorferi, afzelii i garinii przenoszą kleszcze Ixodes.

Jakie są objawy boreliozy? Fazy choroby (faza wczesna i późna)

Borelioza, bez względu na rodzaj i stopień zaawansowania atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Pierwsze objawy choroby (faza wczesna miejscowa, ograniczona) rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia.

Mogą pojawić się objawy skórne tzw. rumień wędrujący - zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, może być lekko wypukłe, ciepłe, bolesne przy dotyku. Typowy rumień po ukąszeniu kleszcza jest jaśniejszy od środka.

Uwaga: rumień wędrujący występuje w ok. 30 proc. przypadków boreliozy (u dzieci tylko w 10 proc.).

W tej fazie mogą pojawić się objawy grypopodobne. Jeśli nie zostaną podane antybiotyki, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. W ciągu 2 tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne. Może to być zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.

  Pseudochłoniak boreliozowy, będący niebolesnym naciekiem zapalnym w miejscu pokąsania przez kleszcza, jest alternatywnym obrazem klinicznym pierwszej fazy boreliozy. Występuje głównie na płatku ucha, sutku lub na mosznie.

  W obrębie boreliozy wyróżniamy 3 fazy kliniczne: wczesną miejscową (ograniczoną), wczesną rozsianą i późną.

  Zmiany skórne to nie jedyne objawy boreliozy, jakie mogą występować w infekcji.

  Po około roku od zakażenia borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Lista objawów, jakie daje borelioza przewlekła, jest długa. Pojawia się m.in. objawy neurologiczne

  Chory może podwójnie widzieć, mieć paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy, problemy z mówieniem, orientacją przestrzenną.

  WARTO WIEDZIEĆ: Paraliż kleszczowy pojawia się najczęściej u dzieci

  Borelioza układu nerwowego, czyli neuroborelioza, stanowi natomiast 15-40 procent spośród wszystkich przypadków boreliozy, a jej objawy mogą pojawić się wiele lat po ukąszeniu przez kleszcza i narastają z czasem. Są to przede wszystkim:

  O tym, jakie jeszcze mogą być objawy boreliozy przeczytasz w artykułach:

  Boreliozowe zapalenie stawów - objawy i leczenie
  Borelioza limfatyczna - przyczyny, objawy, leczenie
  BORELIOZA – powikłania neurologiczne, stawowe, sercowe
  Borelioza u dzieci – objawy, diagnostyka i leczenie

  Zdaniem eksperta
  Beata Kowalska-Werbowy, lekarz leczący boreliozę według ILADS

  Co zrobić, gdy ukąsi cię kleszcz?

  Mitem jest, że od momentu ugryzienia musi upłynąć jakiś czas, by doszło do zakażenia. Mam pacjentów, którzy usunęli kleszcza na etapie jego wbijania się w skórę.

  Mieli szczęście, bo powstał rumień – jednoznaczny wykładnik boreliozy. Szczęście w tym sensie, że sugerując się standardowymi opisami, gdyby nie rumień, ryzyko boreliozy zostałoby wyeliminowane przez standardowo patrzących na tę chorobę lekarzy.

  Kleszcz nie musi wbić się w ciało, wystarczy, że na skórze złoży swoje odchody i to już może spowodować zakażenie. Siedliskiem bakterii jest treść przewodu pokarmowego kleszcza.

  Jeśli nas ugryzie, wyjmijmy go np. specjalną strzykawką wytwarzającą podciśnienie (z apteki).

  Jeśli ktoś nam go usuwa ręcznie, niech włoży jednorazowe rękawiczki, by sam się nie zakaził.

  Kleszcza można wysłać na badanie metodą PCR na boreliozę (lub panel pełny: borelioza plus koinfekcje) do CB DNA w Poznaniu.

  Wtedy możemy poczekać na wynik badania kleszcza lub do momentu uzyskania negatywnego wyniku włączyć antybiotykoterapię, która nie jest błędem, ponieważ cała Polska jest uznana za teren endemiczny dla boreliozy.

  Jeśli wynik okaże się negatywny, leczenie odstawiamy; jeśli jest pozytywny, kontynuujemy: według standardu – do 3 tygodni łącznie, a według lekarzy leczących zgodnie z ILADS – dużo większą dawką do co najmniej 6 tygodni.

  W dwie doby po ugryzieniu można też wysłać krew na badanie PCR w kierunku boreliozy. Jeśli wystąpi rumień, czas tego leczenia wydłuża się do 6–8 tygodni.

  Borelioza: diagnostyka. Testy wykrywające boreliozę

  Niestety, żaden z dostępnych testów nie może w 100 proc. wykluczyć ani potwierdzić boreliozy. Badania serologiczne krwi polegają na wykrywaniu przeciwciał IgM i IgG przeciw Borrelii.

  Wynik negatywny któregoś z badań nie wyklucza boreliozy.

  Niestety, przeciwciała pojawiają się w surowicy dopiero kilka tygodni po zakażeniu, gdy choroba dawno się rozwija. W dodatku bakterie mogą się przenosić (z krwi do płynu stawowego lub centralnego układu nerwowego), a wtedy stężenie przeciwciał we krwi spada. Zdarza się więc, że u chorych, mających żywe krętki w organizmie, wynik badania jest ujemny.

  W Polsce najpopularniejszy test ELISA – często wychodzi fałszywie ujemnie – jest wiarygodny w 30 proc. przypadków.

  Czulszym badaniem (70 proc. wiarygodności) jest test Western Blot, ale można go zrobić po minimum 3 tygodniach od ukąszenia.

  Najdokładniejszą diagnozę daje PCR, czyli badanie polegające na poszukiwaniu (we krwi lub moczu, płynie stawowym lub mózgowo-rdzeniowym) DNA bakterii. Można je zrobić w kilku miejscach w Polsce już kilka dni po ukąszeniu, nie ma ono bowiem związku z przeciwciałami.

  Najczęściej diagnoza stawiana jest na podstawie objawów klinicznych, po wykluczeniu innych schorzeń.

  Często borelioza, zwłaszcza przewlekła, jest mylona z takimi chorobami jak:

  Niezawodna diagnostyka sprawiłaby, że niezwłocznie można by leczyć boreliozę. Im wcześniej zacznie się terapię, tym jest krótsza i daje większą szansę na całkowite wyleczenie.

  Szybko wyleczona choroba nie zostawia szkód w organizmie. Na razie nie ma co liczyć na szczepionkę przeciw tej chorobie.

  Gorzej: po przejściu boreliozy nie nabywa się odporności. Pozostaje jedynie chronić się przed kleszczami wszelkimi dostępnymi metodami (ubranie, repelenty).

  Choroby odkleszczowe: borelioza, babeszjoza, bartonelloza, KZM i inne

  Leczenie boreliozy - kontrowersje wokół IDSA i ILADS

  Boreliozę leczy się antybiotykami. U niektórych chorych leczenie boreliozy trwa półtora roku, a u innych zaledwie kilka tygodni. Skąd ta różnica?

  Powodem nie jest postać boreliozy, ale fakt, ile czasu trwa choroba, nim została postawiona prawidłowa diagnoza. Według obowiązującej u nas procedury (wg IDSA – Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych) uważa się, że po krótkiej antybiotykoterapii borelioza jest raz na zawsze zwyciężona.

  Jeśli pacjent nadal źle się czuje, to po prostu cierpi na tzw. zespół poboreliozowy. Nie ma wtedy wskazań do leczenia antybiotykiem. Gdy jest uparty, prowadzi się leczenie objawowe.

  Przeciwnego zdania są lekarze zrzeszeni w innym stowarzyszeniu - ILADS. Uważają, że boreliozę należy leczyć długą i złożoną antybiotykoterapią, a czas leczenia ustala się indywidualnie. Krótka seria antybiotyków tylko uodparnia bakterie.

  Borelioza jest stosunkowo młodą jednostką chorobową, nie została jeszcze do końca poznana.

  Często chorego od lat borykającego się z boreliozą (zaleczoną lub wcale niezdiagnozowaną) wysyła się do psychiatry (niekiedy zdarza się, że ten specjalista wykrywa prawdziwą przyczynę cierpień – boreliozę).

  W najlepszym razie pacjent słyszy, że jest hipochondrykiem, ma urojenia. Tacy chorzy znajdują ratunek u lekarzy specjalizujących się w boreliozie, bo... sami wcześniej doświadczyli tej choroby i na sobie wypróbowali terapię.

  Zioła na boreliozę - ziołowa terapia (Protokół) Buhnera
  Borelioza - dieta przy boreliozie. Zasady, co można jeść?

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 10/2019

  Materiał partnerski

  KOMENTARZE
  ewa pach
  |

  W 2008 roku miałam rumień po kleszczu i leczoną boreliozę metodą idsa. Teraz jestem cierpiącą kaleką na wózku inwalidzkim. Mam diagnozy; arytmię serca, nadciśnienie, Hashimoto, Stwardnienie rozsiane i RZS. I przez te lata każdy lekarz z nfz jak tylko wspomniałam o boreliozie traktował mnie jak psychiczną. Od pół roku leczę się ilads i dużo objawów mi mija. Mam straszny żal do służby zdrowia, że mnie tak olewali. Piszę bloga o swojej historii mając nadzieję, że chociaż jeden człek nie będzie musiał tak cierpieć jak ja borelioza.site/index.php/blog

  Loqu
  |

  "Mitem jest, że od momentu ugryzienia musi upłynąć jakiś czas, by doszło do zakażenia. Mam pacjentów, którzy usunęli kleszcza na etapie jego wbijania się w skórę." - to żaden dowód. Pacjent mógłbyć wcześniej zarażony.

  ttteis77
  |

  Naukowcy odkryli, że bakterie wywołujące boreliozę potrafią żyć bez żelaza i zamiast niego korzystają z manganu. To przełom w walce o lek na tę chorobę.

  gdyby, mangan byłby dla nosiciela "zdrowy, a dla pasożyta trucizną"?

  Magdalena
  |

  Są już naturalne preparaty ziołowe, które świetnie sobie radzą z boreliozą. Sama jestem w trakcie kuracji takimi preparatami. Oczywiście kuracja wymaga dłuższego okresu od minimum 4 miesięcy.

  Iwona Fiz
  |

  Tak jak najbardziej warto spróbować zabiegów w komorze hiperbarycznej bo dotleniamy cały organizm i wszystkie jego uszkodzone komórki.

  WALDEK
  |

  KOLEDZE NA BORELIOZĘ POMOGLA NALEWKA NA SPIRYTUSIE Z KORZENIA SZCZECI.

  Dziadostwo z Lyme
  |

  Choroba z Lyme często nazywana jest "wielką imitatorką", a to za sprawą sprytnie przybieranych masek klinicznych z różnych narządów i układów imitujących inne choroby. Neurologiczne maski boreliozy stanowią niejednorodną grupę objawów sugerującą uszkodzenie centralnego lub obwodowego układu nerwowego. To fragment artykułu na https://emg-neurolog.pl/bor....

  Marco
  |

  Witaj
  Czy tlenoterapia hiperbaryczna naprawde pomaga w w alce z boreliozą?

  Czeslawa
  |

  Zgadza sie. Ja tez korzystałam z generatora plazmowego w Warszawie i brałam rozne suplementy, zioła oraz naturalne srodki na borelie i pozbyłam sie tego dziadostwa.
  Miałam neuroborelioze. Pani dr stwierdziła to po, jak powiedziała typowych dla moich objawow.

  Katarzyna
  |

  Podczas leczenia najważniejsze jest wzmacnianie naturalnych zdolności organizmu do walki z chorobą. Organizm musi być silny, aby antybiotykoterapia przyniosła oczekiwane skutki, zanim wyniszczy organizm. Ogromną rolę odgrywa tutaj właśnie odpowiednia dieta i suplementacja by wzmocnić układ odpornościowy. Dlatego wskazane jest wyeliminowanie wszystkich produktów, które mogą wywołać niepożądane reakcje na pokarm. W ramach Terapii Fenotypowej bardzo ważna jest rehabilitacja na poziomie komórkowym tj zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej, która zmniejsza stan zapalny i wzmacnia układ immunologiczny. Warto poczytać na ten temat.