Ciąża po 40. i po zakrzepicy. Jakie badania genetyczne? [Porada eksperta]

2016-06-07 9:34 Aleksandra Jezela-Stanek

Jestem po DVT i szukam odpowiedniego lekarza - kliniki, która zrobi lepsze badania niż Doppler. Chcę zajść w ciążę i żaden lekarz nie wie, jak prowadzić ciążę po 40. roku życia i po zakrzepicy. Jakie testy genetyczne powinnam zrobić i do jakiego lekarza się udać?

Z genetycznego punktu widzenia, jeśli chodzi o badania diagnostyczne, to proponuję diagnostykę genetyczną w kierunku trombofilii wrodzonej. W razie potwierdzenia obecności mutacji w badanych genach w ciąży rozważyć należy przyjmowanie heparyny drobnocząsteczkowej oraz odpowiednich witamin jeszcze przed ciążą. Natomiast jeśli Pani prowadzący ginekolog nie ma w tym zakresie doświadczenia, to powinien Pani wskazać innego lekarza/poradnię, gdzie będzie taka ciąża pod kontrolą.

Czytaj też: Badania prenatalne - na czym polegają i kiedy je zrobić?

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Prof. nadzw. dr hab n. med. Aleksandra Jezela-Stanek

Od kilkunastu lat specjalizuje się w genetyce klinicznej. Obecnie zajmuje stanowisko docenta w Instytucie Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Na stałe związana ze Śląskiem gdzie m.in. w ramach współpracy z testDNA Laboratorium Sp. z o.o. udziela telefonicznych konsultacji pacjentom chcącym omówić wyniki badań genetycznych lub porozmawiać na temat nosicielstwa chorób genetycznych w rodzinie. W praktyce zajmuje się diagnostyką genetycznych przyczyn wad wrodzonych, zaburzeń rozwoju oraz niepowodzeń ciąży.

Pacjenci mają możliwość uzyskania informacji na temat skutków wynikających z danego wyniku badania DNA, konieczności podjęcia działań profilaktycznych oraz wskazania badań koniecznych do wykonania a następnie rozpoznania choroby. Pani Docent ceniona jest nie tylko za swoją wiedzę i profesjonalizm, ale także miłe usposobienie w stosunku do pacjentów, co niejednokrotnie było podkreślane przez nich na forach internetowych.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE