Poronienie samoistne. Jak ustalić jego przyczynę? [Porada eksperta]

2016-05-13 9:48

Trzy dni temu dowiedziałam się, że moja druga ciąża obumarła (8. tydz). Dotychczasowe wyniki badań były dobre. Tym bardziej doznałam szoku podczas wizyty, kiedy dowiedziałam się, że serce dziecka przestało bić. Pierwsze poronienie było pół roku temu - brak przyczyn. Na wypisie ze szpitala zauważyłam, że przed zabiegiem zostało wykonane badanie - koagulologia. Niestety po zabiegu nie miałam możliwości skonsultowania wyników z lekarzem. Czy wyniki mieszczą się w normach: czas protrombinowy - (ICD-9:G21), INR - 1,13, PT - 12,8 sek., APTT - 30,4 sek. Jakie badania jeszcze powinnam wykonać, aby uniknąć kolejnych poronień?

Z wynikami wykonanych badań sugerowałabym się udać do ginekologa prowadzącego Pani ciążę w celu m.in. omówienia diagnostyki przyczyn tych 2 poronień. Na pewno - z genetycznego punktu widzenia - wskazane jest wykonanie badania kariotypu (u Pani oraz męża), a także rozważenie analizy genów związanych z trombofilią wrodzoną (czynnik Leiden, protrombina, MTHFR, ew. Pai-1).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Prof. nadzw. dr hab n. med. Aleksandra Jezela-Stanek

Od kilkunastu lat specjalizuje się w genetyce klinicznej. Obecnie zajmuje stanowisko docenta w Instytucie Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Na stałe związana ze Śląskiem gdzie m.in. w ramach współpracy z testDNA Laboratorium Sp. z o.o. udziela telefonicznych konsultacji pacjentom chcącym omówić wyniki badań genetycznych lub porozmawiać na temat nosicielstwa chorób genetycznych w rodzinie. W praktyce zajmuje się diagnostyką genetycznych przyczyn wad wrodzonych, zaburzeń rozwoju oraz niepowodzeń ciąży.

Pacjenci mają możliwość uzyskania informacji na temat skutków wynikających z danego wyniku badania DNA, konieczności podjęcia działań profilaktycznych oraz wskazania badań koniecznych do wykonania a następnie rozpoznania choroby. Pani Docent ceniona jest nie tylko za swoją wiedzę i profesjonalizm, ale także miłe usposobienie w stosunku do pacjentów, co niejednokrotnie było podkreślane przez nich na forach internetowych.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.